Dotacja z Unii EuropejskiejBądźmy szczerzy ­- każdy z nas chciałby prowadzić swoją działalność gospodarczą, ale nie każdy ma ku temu sprzyjające warunki. Różnie w życiu bywa.

Ktoś może mieć pomysł, ktoś umiejętnie będzie potrafił prowadzić firmę, a ktoś będzie miał tylko sumę pieniędzy wystarczającą na jej założenie... W większości przypadków problemem jest brak środków finansowych. Co zrobić w takiej sytuacji?

Więcej…

Przelicznik walutowyOtwarte granice i globalny rozwój Internetu pozwalają na handel na niespotykanym dotąd poziomie. Handel także prowadzony przez polskich przedsiębiorców. Jednoosobowe firmy czy więksi gracze - każda oszczędność ma znaczenie na niezwykle konkurencyjnym rynku.

Dlatego trzeba stale poszukiwać nowych rozwiązań gwarantujących utrzymanie pozycji lub rozwój. Działalność handlowa z wieloma krajami ściśle związana jest nie tyle czy tylko z kosztem samego towaru i transportu, ale również z wahaniami na światowym rynku walut.

Więcej…

Moja babcia, zawsze opowiadała mi jak bawiła się w dzieciństwie. W czasach w których internet był czymś niewiarygodnym, fantastycznym i niewyobrażalnym i kiedy komputery były wielkości budynków.

W jej historiach często wspominała o tym jak wychodziła ze swoimi koleżankami pograć w "Podchody", albo spacerowały z koleżankami po lesie szukając przygód. Dzisiaj technologia zamieniła wycieczki ze znajomymi na rozmowy na "Skype", a wspólne granie w piłkę na podwórku z kolegami na grę... przy konsoli.

Czasy się zmieniają. Rozwijanie się kolejnych technologi, dzieje się w zastraszającym tempie i w mrugnięciu oka możemy zacząć erę latających samochodów. Drony, kiedyś dostępne tylko dla wojska, dzisiaj są dostępne dla każdego.

Więcej…
Co to jest scoring kredytowy BIK?

Co to jest scoring kredytowy BIK?Podejmując jedną z najważniejszych decyzji w naszym życiu, jaką jest kredyt hipoteczny, powinniśmy przeanalizować wiele czynników. Zanim jednak udamy się do banku i podpiszemy dokumenty związane z udzieleniem nam takiego zobowiązania, powinniśmy się do tego przygotować. Tutaj najważniejszą rzeczą jaką powinniśmy znać jest scoring.

Scoring - jest to punktowa ocena ryzyka kredytowego, która w swoisty sposób odzwierciedla naszą sytuację w stosunku do innych osób posiadających podobną specyfikę klienta jak my. By wytłumaczyć to jaśniej, najlepiej posłużyć się przykładem pochodzącym z Biura Informacji Kredytowej (BIK): "Im bardziej profil danego klienta jest podobny do profilu klientów terminowo spłacających swoje kredyty w przeszłości, tym wyższą ocenę punktową otrzyma ten klient."

Scoring kredytowy BIK nie jest zatem niczym innym, jak tylko konkretną ilością punktów, jaką za swoją historię kredytową i obecną sytuację otrzymujemy, co skutkuje przyznaniem nam od jednej do pięciu gwiazdek.

BIK bada przede wszystkim naszą skłonność do zadłużania się, przekraczanie limitów na kontach i kartach kredytowych, ale też terminowość spłat wszystkich zobowiązań.
Należy sobie także uświadomić, że nasz scoring kredytowy nie jest na bieżąco wyliczany i jego suma punktowa nie zmienia się "z dnia na dzień". Liczony jest on jednak każdorazowo, gdy w BIK pojawia się zapytanie o status klienta. Ważne jest także to, że jeśli posiadamy jakieś zobowiązanie kredytowe (może to być np. karta kredytowa albo limit na koncie), taki scoring aktualizowany jest przynajmniej raz w miesiącu. Dzieje się tak z powodu przesyłania przez bank w którym zostało wzięte zobowiązanie informacji do BIK na temat jego terminowego (lub nie) spłacania.

Statusy zobowiązań - scoring BIK

Nasze zobowiązania mogą przybrać jeden z poniższych statusów, które wpływają na nasz scoring:

  • Zaległość 0-30 dni
  • Zaległość 31-90 dni
  • Zaległość 91-180 dni
  • Zaległość powyżej 180 dni
  • Windykacja
  • Egzekucja
  • Odzyskany
  • Umorzony

Najważniejszą jednak rzeczą jest to, że od naszego BIK-u zależy możliwość i warunki wzięcia kredytu. A każde zobowiązanie, które mieliśmy w przeszłości może mieć pozytywny lub negatywny wpływ na nasz scoring.

 
Kredyt refinansowy

Kredyt refinansowy jest kredytem, który umożliwia obniżenie kosztów rat kredytowych. Jeśli ktoś zaciągnął kredyt np. 5 lat temu i zauważył, że osoby obecnie biorące kredyt robią to na znacznie korzystniejszych warunkach przede wszystkim finansowych, wówczas może zdecydować s

Rodzaje kredytów - krótka charakterystyka

Kredyt to forma pożyczania pieniędzy na określony czas i pod warunkiem ich zwrotu wraz z odsetkami. Jest to obecnie bardzo popularna ale i też ryzykowna forma pozyskiwania dodatkowej gotówki. Przed podjęciem decyzji co do przystąpienia do niego, warto zapoznać się