Obecnie istnieje wiele banków - jedne z nich się łączą, inne pozostają niezależne. Bez względu na ich staż na rynku jak i pozycję, wszystkie z nich oferują kredyty gotówkowe. O kredytach wiemy z całą pewnością tyle, że musimy je oddać spłacając raty. Czy jednak warto porównywać oferty kredytów gotówkowych? Czy może okazać się, że bank w którym korzystamy z pewnego zakresu usług może mieć gorszą ofertę dla nas niż bank konkurencyjny?

Większość ludzi żyje z przekonaniem, że to ich bank ma dla nich wspaniałą ofertę kredytową. Jeśli bowiem oferta rachunku jest idealna, lokata wysoko oprocentowana, dlaczego w przypadku kredytu miałoby być inaczej?

Więcej…

Odsetki bankowe można podzielić na dwa podstawowe rodzaje: zmienne i stałe oprocentowanie.

Stała stopa oprocentowania kredytu charakteryzuje się tym, iż dane raty przez cały okres spłaty kredytu są na tym samym poziomie, a zmienna stopa oprocentowania kredytu zwykle tu im bliżej końca umowy tym raty i odsetki są mniejsze.

Każdy kredyt zaciągnięty w banku ma zwykle swoje określone warunki, spisane w umowie udzielenia kredytu i tak naprawdę umowa określa ile ma wynosić prowizja, raty, odsetki.

Banki nie ma obowiązku udzielać informacji o podstawach ustalania prowizji i oprocentowania. Albo klient decyduje się na przedstawione warunki albo też nie.

Więcej…

Kalkulator kredytowyNajczęściej kalkulatory te dostarcza instytucja finansowa, w której ubiegamy się o wsparcie, dostępne są po prostu na stronie albo trzeba ich samodzielnie poszukać, z tym że zwykle nie jest to żaden wielki problem.

W większości przypadków dostępne jest też kredyty mieszkaniowe porównanie, najczęściej tam, gdzie stroną lub informacjami nie opiekuje się żadna konkretna instytucja.

Porównanie zrealizowane na przykład w formie wyraźnej tabeli pozwala łatwo ocenić, która opcja zapewni nam najbardziej korzystne warunki kredytowania i podpowie, na co powinniśmy się porwać. Przypadki, gdy zestawienie okazuje się niezbyt wiarygodne, na szczęście zdarzają się bardzo rzadko.

Więcej…
Crowdfunding, czyli od ludzi dla ludzi

CrowdfundingCrowdfunding, czyli od ludzi dla ludzi

Wiele osób posiada ciekawe pomysły i zapał niezbędny do ich zrealizowania, cóż jednak z tego, skoro brak im funduszy. Tzw. Anioły biznesu nie mogą być wszędzie, zresztą - z zasady finansują inwestycje stricte biznesowe, zaś pożyczki są ryzykowne, kłopotliwe i nie zawsze osiągalne. Tutaj pomocą może służyć crowfunding - forma finansowania projektów przez społeczności (najczęściej internetowe).

Zainteresowany umieszcza opis swojego zamierzenie (najlepiej w jak najbardziej atrakcyjnej formie) i kwotę, jaką potrzebuje zgromadzić. Kiedy, dzięki dużej ilości mniejszych datków, możliwym staje się przeprowadzenie projektu, każdy z fundatorów uzyskuje coś w zamian od jego twórcy - są to prezenty zależne od wielkości pomocy i w formie ustalonej od razu przy rozpoczęciu projektu, przy czym dodać należy, że często są czysto symboliczne, a ludzie sponsorują z czystej sympatii do przedsięwzięcia i jego twórcy.

Tak pewnie stało się w przypadku "płyty dla posła", jednej z najbardziej charakterystycznych akcji tego typu, sfinansowanej za pomocą jednej z nielicznych polskiej stron crowdfundingowej - www.polakpotrafi.pl. Polegała ona na utworzeniu nagrania z wyjątkami z książek Ludwika von Misesa, jednego z czołowych przedstawicieli Austriackiej Szkoły Ekonomii i darmowym rozprowadzeniu go w formie płyt CD między urzędującymi posłami. Kto wie, może niektórzy nawet odsłuchali audiobooka i zaczęli się interesować zagadnieniami ekonomicznymi - będącymi, jak nieraz można zauważyć, kwestiami dość egzotycznymi dla politycznej elity kraju.

Martin Lechowicz - bard oraz jeden z bardziej popularnych internetowych blogerów, planując napisać książkę w trakcie podróży po Polsce, sfinansował wyjazd w podobny sposób - w ramach nagród dla sponsorów rozdając pocztówki, pisemne podziękowania, książki w wersjach elektronicznej i papierowej oraz audiobooki.

Crowfunding nie jest jednak sposobem na finansowanie jedynie relatywnie małych projektów. Udowodnił to Tim Schafer, słynny twórca gier, któremu na początku 2012 roku w ten sposób udało się zebrać ponad 3 mln dolarów na swoją nową produkcję, w sytuacji, gdy jedynie 400 tysięcy było wymagane. Było to zdarzenie, które wstrząsnęło rynkiem gier komputerowych i ujawniło wielką siłę, jaka drzemie w finansowaniu społecznościowym.

Jak więc widać, możliwość crowdfundingu jest otwarta przed różnymi projektami różnych ludzi. Jedyne, co jest konieczne, to ciekawy pomysł i wiedza, jak go przedstawić w formie atrakcyjnej dla internauty.

 
Zarabianie pieniędzy podczas studiowania

Zarabianie pieniędzy podczas studiowaniaWielu uczniów liceów jak najszybciej bardzo chce czasu skończenia swojej edukacji w szkole średniej i pójścia na uniwersytet. Nauka w szkole wyższej będzie według nich bramą do niezależności.

Finanse publiczne i prywatne

Finanse publiczneZwyczajowo, finanse dzieli się na prywatne i publiczne. Te pierwsze, to finanse gospodarstw domowych, czyli każdej rodziny. Finanse prywatne to również dochody, pozyskiwane z prowadze

Jak można zarabiać na blogu?

Zarabianie na bloguCzęsto słyszymy, że bloger w naszym kraju porzucił pracę na etacie i zarabia na blogu, czy też utrzymuje się z prowadzenia eksperckiego bloga. To prawda, w obecnej dobie, przy tak szerok

Fundusze unijne na lata 2014-2020 - dotacje, dofinansowanie

Fundusze unijneW latach 2014-2020 w ramach nowych programów operacyjnych Polska będzie miała do wykorzystania kolejne miliardy euro. W maju br. Komisja Europejska przyjęła Umowę Partnerstwa, która określa ramy wydatkowania i zarządzania funduszami struktu