Obecnie istnieje wiele banków - jedne z nich się łączą, inne pozostają niezależne. Bez względu na ich staż na rynku jak i pozycję, wszystkie z nich oferują kredyty gotówkowe. O kredytach wiemy z całą pewnością tyle, że musimy je oddać spłacając raty. Czy jednak warto porównywać oferty kredytów gotówkowych? Czy może okazać się, że bank w którym korzystamy z pewnego zakresu usług może mieć gorszą ofertę dla nas niż bank konkurencyjny?

Większość ludzi żyje z przekonaniem, że to ich bank ma dla nich wspaniałą ofertę kredytową. Jeśli bowiem oferta rachunku jest idealna, lokata wysoko oprocentowana, dlaczego w przypadku kredytu miałoby być inaczej?

Więcej…

Kalkulator kredytowyNajczęściej kalkulatory te dostarcza instytucja finansowa, w której ubiegamy się o wsparcie, dostępne są po prostu na stronie albo trzeba ich samodzielnie poszukać, z tym że zwykle nie jest to żaden wielki problem.

W większości przypadków dostępne jest też kredyty mieszkaniowe porównanie, najczęściej tam, gdzie stroną lub informacjami nie opiekuje się żadna konkretna instytucja.

Porównanie zrealizowane na przykład w formie wyraźnej tabeli pozwala łatwo ocenić, która opcja zapewni nam najbardziej korzystne warunki kredytowania i podpowie, na co powinniśmy się porwać. Przypadki, gdy zestawienie okazuje się niezbyt wiarygodne, na szczęście zdarzają się bardzo rzadko.

Więcej…

Odsetki bankowe można podzielić na dwa podstawowe rodzaje: zmienne i stałe oprocentowanie.

Stała stopa oprocentowania kredytu charakteryzuje się tym, iż dane raty przez cały okres spłaty kredytu są na tym samym poziomie, a zmienna stopa oprocentowania kredytu zwykle tu im bliżej końca umowy tym raty i odsetki są mniejsze.

Każdy kredyt zaciągnięty w banku ma zwykle swoje określone warunki, spisane w umowie udzielenia kredytu i tak naprawdę umowa określa ile ma wynosić prowizja, raty, odsetki.

Banki nie ma obowiązku udzielać informacji o podstawach ustalania prowizji i oprocentowania. Albo klient decyduje się na przedstawione warunki albo też nie.

Więcej…
Crowdfunding, czyli od ludzi dla ludzi

CrowdfundingCrowdfunding, czyli od ludzi dla ludzi

Wiele osób posiada ciekawe pomysły i zapał niezbędny do ich zrealizowania, cóż jednak z tego, skoro brak im funduszy. Tzw. Anioły biznesu nie mogą być wszędzie, zresztą - z zasady finansują inwestycje stricte biznesowe, zaś pożyczki są ryzykowne, kłopotliwe i nie zawsze osiągalne. Tutaj pomocą może służyć crowfunding - forma finansowania projektów przez społeczności (najczęściej internetowe).

Zainteresowany umieszcza opis swojego zamierzenie (najlepiej w jak najbardziej atrakcyjnej formie) i kwotę, jaką potrzebuje zgromadzić. Kiedy, dzięki dużej ilości mniejszych datków, możliwym staje się przeprowadzenie projektu, każdy z fundatorów uzyskuje coś w zamian od jego twórcy - są to prezenty zależne od wielkości pomocy i w formie ustalonej od razu przy rozpoczęciu projektu, przy czym dodać należy, że często są czysto symboliczne, a ludzie sponsorują z czystej sympatii do przedsięwzięcia i jego twórcy.

Tak pewnie stało się w przypadku "płyty dla posła", jednej z najbardziej charakterystycznych akcji tego typu, sfinansowanej za pomocą jednej z nielicznych polskiej stron crowdfundingowej - www.polakpotrafi.pl. Polegała ona na utworzeniu nagrania z wyjątkami z książek Ludwika von Misesa, jednego z czołowych przedstawicieli Austriackiej Szkoły Ekonomii i darmowym rozprowadzeniu go w formie płyt CD między urzędującymi posłami. Kto wie, może niektórzy nawet odsłuchali audiobooka i zaczęli się interesować zagadnieniami ekonomicznymi - będącymi, jak nieraz można zauważyć, kwestiami dość egzotycznymi dla politycznej elity kraju.

Martin Lechowicz - bard oraz jeden z bardziej popularnych internetowych blogerów, planując napisać książkę w trakcie podróży po Polsce, sfinansował wyjazd w podobny sposób - w ramach nagród dla sponsorów rozdając pocztówki, pisemne podziękowania, książki w wersjach elektronicznej i papierowej oraz audiobooki.

Crowfunding nie jest jednak sposobem na finansowanie jedynie relatywnie małych projektów. Udowodnił to Tim Schafer, słynny twórca gier, któremu na początku 2012 roku w ten sposób udało się zebrać ponad 3 mln dolarów na swoją nową produkcję, w sytuacji, gdy jedynie 400 tysięcy było wymagane. Było to zdarzenie, które wstrząsnęło rynkiem gier komputerowych i ujawniło wielką siłę, jaka drzemie w finansowaniu społecznościowym.

Jak więc widać, możliwość crowdfundingu jest otwarta przed różnymi projektami różnych ludzi. Jedyne, co jest konieczne, to ciekawy pomysł i wiedza, jak go przedstawić w formie atrakcyjnej dla internauty.

 
Zarabianie pieniędzy podczas studiowania

Zarabianie pieniędzy podczas studiowaniaWielu uczniów liceów jak najszybciej bardzo chce czasu skończenia swojej edukacji w szkole średniej i pójścia na uniwersytet. Nauka w szkole wyższej będzie według nich bramą do niezależności.

Finanse publiczne i prywatne

Finanse publiczneZwyczajowo, finanse dzieli się na prywatne i publiczne. Te pierwsze, to finanse gospodarstw domowych, czyli każdej rodziny. Finanse prywatne to również dochody, pozyskiwane z prowadze

Jak można zarabiać na blogu?

Zarabianie na bloguCzęsto słyszymy, że bloger w naszym kraju porzucił pracę na etacie i zarabia na blogu, czy też utrzymuje się z prowadzenia eksperckiego bloga. To prawda, w obecnej dobie, przy tak szerok

Fundusze unijne na lata 2014-2020 - dotacje, dofinansowanie

Fundusze unijneW latach 2014-2020 w ramach nowych programów operacyjnych Polska będzie miała do wykorzystania kolejne miliardy euro. W maju br. Komisja Europejska przyjęła Umowę Partnerstwa, która określa ramy wydatkowania i zarządzania funduszami struktu