Planowanie domowego budżetu jest bardzo ważną czynnością, która pozwoli nam na lepsze rozplanowanie swoich wydatków. Budżet powinni planować rodzice w porozumieniu z dziećmi, biorąc pod uwagę potrzeby każdego domownika. Pierwsza część planowania budżetu to wpływy do budżetu, czyli zarobki i inne źródła pozyskiwania kapitału.

Podstawą wpływów są oczywiście pensje rodziców czy pensja przynajmniej jednego rodzica. Czasem rodzice pozyskują pieniądze również z innych źródeł, na przykład prac zleconych.

Więcej…

Bezrobocie czyli pozostawanie bez pracy jest przyczyną wielu negatywnych konsekwencji dla człowieka, zarówno fizycznych jak i psychicznych.

Poza tym takie osoby są często apatyczne, zmniejsza się ich aktywność polityczna, zainteresowanie życiem rodzinnym. Może dojść do wycofania się z kontaktów, zerwanie więzi z przyjaciółmi, rozwodu. Nierzadko utrata pracy kończy się depresją.

Więcej…

Rozpoczęcie budowy swojego domuWybudowanie własnego domu albo też jego zakup to niewątpliwie podstawowy cel licznej rzeszy osób, aczkolwiek nie wszyscy mają tyle możliwości, ażeby ten plan zrealizować. Dla większości osób dostępnym sposobem otrzymania środków na zbudowanie lub zakup swojego domu jest odpowiednia pożyczka.

Więcej…
Crowdfunding, czyli od ludzi dla ludzi

CrowdfundingCrowdfunding, czyli od ludzi dla ludzi

Wiele osób posiada ciekawe pomysły i zapał niezbędny do ich zrealizowania, cóż jednak z tego, skoro brak im funduszy. Tzw. Anioły biznesu nie mogą być wszędzie, zresztą - z zasady finansują inwestycje stricte biznesowe, zaś pożyczki są ryzykowne, kłopotliwe i nie zawsze osiągalne. Tutaj pomocą może służyć crowfunding - forma finansowania projektów przez społeczności (najczęściej internetowe).

Zainteresowany umieszcza opis swojego zamierzenie (najlepiej w jak najbardziej atrakcyjnej formie) i kwotę, jaką potrzebuje zgromadzić. Kiedy, dzięki dużej ilości mniejszych datków, możliwym staje się przeprowadzenie projektu, każdy z fundatorów uzyskuje coś w zamian od jego twórcy - są to prezenty zależne od wielkości pomocy i w formie ustalonej od razu przy rozpoczęciu projektu, przy czym dodać należy, że często są czysto symboliczne, a ludzie sponsorują z czystej sympatii do przedsięwzięcia i jego twórcy.

Tak pewnie stało się w przypadku "płyty dla posła", jednej z najbardziej charakterystycznych akcji tego typu, sfinansowanej za pomocą jednej z nielicznych polskiej stron crowdfundingowej - www.polakpotrafi.pl. Polegała ona na utworzeniu nagrania z wyjątkami z książek Ludwika von Misesa, jednego z czołowych przedstawicieli Austriackiej Szkoły Ekonomii i darmowym rozprowadzeniu go w formie płyt CD między urzędującymi posłami. Kto wie, może niektórzy nawet odsłuchali audiobooka i zaczęli się interesować zagadnieniami ekonomicznymi - będącymi, jak nieraz można zauważyć, kwestiami dość egzotycznymi dla politycznej elity kraju.

Martin Lechowicz - bard oraz jeden z bardziej popularnych internetowych blogerów, planując napisać książkę w trakcie podróży po Polsce, sfinansował wyjazd w podobny sposób - w ramach nagród dla sponsorów rozdając pocztówki, pisemne podziękowania, książki w wersjach elektronicznej i papierowej oraz audiobooki.

Crowfunding nie jest jednak sposobem na finansowanie jedynie relatywnie małych projektów. Udowodnił to Tim Schafer, słynny twórca gier, któremu na początku 2012 roku w ten sposób udało się zebrać ponad 3 mln dolarów na swoją nową produkcję, w sytuacji, gdy jedynie 400 tysięcy było wymagane. Było to zdarzenie, które wstrząsnęło rynkiem gier komputerowych i ujawniło wielką siłę, jaka drzemie w finansowaniu społecznościowym.

Jak więc widać, możliwość crowdfundingu jest otwarta przed różnymi projektami różnych ludzi. Jedyne, co jest konieczne, to ciekawy pomysł i wiedza, jak go przedstawić w formie atrakcyjnej dla internauty.

 
Finanse publiczne i prywatne

Finanse publiczneZwyczajowo, finanse dzieli się na prywatne i publiczne. Te pierwsze, to finanse gospodarstw domowych, czyli każdej rodziny. Finanse prywatne to również dochody, pozyskiwane z prowadze

Jak można zarabiać na blogu?

Zarabianie na bloguCzęsto słyszymy, że bloger w naszym kraju porzucił pracę na etacie i zarabia na blogu, czy też utrzymuje się z prowadzenia eksperckiego bloga. To prawda, w obecnej dobie, przy tak szerok

Fundusze unijne na lata 2014-2020 - dotacje, dofinansowanie

Fundusze unijneW latach 2014-2020 w ramach nowych programów operacyjnych Polska będzie miała do wykorzystania kolejne miliardy euro. W maju br. Komisja Europejska przyjęła Umowę Partnerstwa, która określa ramy wydatkowania i zarządzania funduszami struktu

Na kłopoty - leasing zwrotny

LeasingPrzedłużający się kryzys finansowy nie ułatwia życia nikomu, a zwłaszcza przedsiębiorcom, którzy nie dość, że muszą się borykać z trudnymi warunkami panującymi na rynku, to jeszcze do tego pod nogi rzuca im kłody skarbówka oraz Ministerstwo Finansów (np. u