Czy pieniądze dają szczęście?

Pieniądze a szczęścieMówi się, że pieniądze szczęścia nie dają. W dużej mierze jest to prawda, gdyż za pieniądze nie kupimy rzeczy najważniejszych takich jak: zdrowie, miłość czy talent. Z pieniędzmi jednak dużo łatwiej i przyjemniej się żyje. W znacznym stopniu pieniądze redukują nasz poziom stresu. Weźmy za przykład osobę chorą, która nie ma pieniędzy na leczenie.

Potrzebuje zabiegu operacyjnego na który w ramach NFZ czeka się 8 miesięcy. Gdyby poszła do prywatnego gabinetu okazałoby się, że można operację wykonać za miesiąc. Przed operacją należy wyleczyć stany zapalne zębów a takowe zwykle występują u osób, które z braku funduszy omijają dentystę.

Zwykle okazuje się, że albo będzie potrzebne leczenie kanałowe (którego nie refunduje NFZ) albo ząb trzeba pilnie usunąć. Pacjent pilnie potrzebujący operacji jest więc narażony na stres bo jeździ po okolicznych miastach szukając darmowej możliwości usunięcia zęba a jeśli będzie to koniec roku to może się to w ogóle nie udać... sytuacja więc nie do pozazdroszczenia.

Inny przykład: osoba, która ma do pracy 5 km i którą nie stać ją ani na zakup ani na utrzymanie samochodu. Chodzi pieszo, ewentualnie jeździ rowerem czy deszcz, wiatr czy mróz. Nie jest to przyjemne. Wielkim stresem dla osób biednych są także wszelkie nagłe sytuacje życiowe jak: przeciekający dach, zepsuta pralka czy choroba. Nie bez znaczenia jest także postrzeganie społeczne.

Osoby, które w dzisiejszych czasach nie mają telefonu komórkowego, auta czy dostępu do Internetu mogą w niektórych środowiskach czuć się wykluczone. Jest jednak i druga strona medalu. Gdy pieniędzy mamy już bardzo dużo to mamy także wiele obowiązków i problemów. Posiadanie dużego majątku wymaga czasu na administrowanie nim. Wszystko ma więc dobre i złe strony.