Dotacja z Unii EuropejskiejBądźmy szczerzy ­- każdy z nas chciałby prowadzić swoją działalność gospodarczą, ale nie każdy ma ku temu sprzyjające warunki. Różnie w życiu bywa.

Ktoś może mieć pomysł, ktoś umiejętnie będzie potrafił prowadzić firmę, a ktoś będzie miał tylko sumę pieniędzy wystarczającą na jej założenie... W większości przypadków problemem jest brak środków finansowych. Co zrobić w takiej sytuacji?

Więcej…

W ostatnim czasie zaobserwowano znaczący spadek zysków hipermarketów. Okazuje się, że klienci nie tylko w Polsce coraz chętniej i częściej dokonują zakupów w dyskontach. Popularne dyskonty otwierają coraz to nowe placówki, do których dostęp staje się coraz łatwiejszy.

Jeszcze kilka lat temu, zarówno do dyskontu, jak i hipermarketu klient musiał dojechać, co nie zawsze było dla niego korzystne. Obecnie oba rodzaje sklepów wkraczają nawet do małych miast, są na każdym niemal rogu i opanowują niemal cały handel detaliczny w branży spożywczej. Specjaliści podkreślają, że nie tylko niska cena kieruje wyborem klienta lecz również czas.

Więcej…

Każdy z nas w swoim życiu choć raz przeżywał jakiś kryzys. Zazwyczaj są to nasze małe, prywatne kryzysy, które jednak zawsze zmieniają nasze życie. Czasami też uczestniczymy w kryzysie nieco większym, w kryzysie, który dotyka całe społeczeństwo.

Tak było i tym razem, kiedy w 2007 roku spadł na nas kryzys finansowy. Mimo iż Polska stosunkowo dobrze zniosła trudne czasy, to i tak skutki kryzysu odczuwamy do dziś. Co jednak robić w tych ciężkich czasach, w których większość społeczeństwa nie ma łatwo? Po pierwsze, solidaryzować się.

Więcej…
Czy pieniądze dają szczęście?

Mówi się, że pieniądze szczęścia nie dają. W dużej mierze jest to prawda, gdyż za pieniądze nie kupimy rzeczy najważniejszych takich jak: zdrowie, miłość czy talent. Z pieniędzmi jednak dużo łatwiej i przyjemniej się żyje. W znacznym stopniu pieniądze redukują nasz poziom stresu. Weźmy za przykład osobę chorą, która nie ma pieniędzy na leczenie.

Potrzebuje zabiegu operacyjnego na który w ramach NFZ czeka się 8 miesięcy. Gdyby poszła do prywatnego gabinetu okazałoby się, że można operację wykonać za miesiąc. Przed operacją należy wyleczyć stany zapalne zębów a takowe zwykle występują u osób, które z braku funduszy omijają dentystę.

Zwykle okazuje się, że albo będzie potrzebne leczenie kanałowe (którego nie refunduje NFZ) albo ząb trzeba pilnie usunąć. Pacjent pilnie potrzebujący operacji jest więc narażony na stres bo jeździ po okolicznych miastach szukając darmowej możliwości usunięcia zęba a jeśli będzie to koniec roku to może się to w ogóle nie udać... sytuacja więc nie do pozazdroszczenia.

Inny przykład: osoba, która ma do pracy 5 km i którą nie stać ją ani na zakup ani na utrzymanie samochodu. Chodzi pieszo, ewentualnie jeździ rowerem czy deszcz, wiatr czy mróz. Nie jest to przyjemne. Wielkim stresem dla osób biednych są także wszelkie nagłe sytuacje życiowe jak: przeciekający dach, zepsuta pralka czy choroba. Nie bez znaczenia jest także postrzeganie społeczne.

Osoby, które w dzisiejszych czasach nie mają telefonu komórkowego, auta czy dostępu do Internetu mogą w niektórych środowiskach czuć się wykluczone. Jest jednak i druga strona medalu. Gdy pieniędzy mamy już bardzo dużo to mamy także wiele obowiązków i problemów. Posiadanie dużego majątku wymaga czasu na administrowanie nim. Wszystko ma więc dobre i złe strony.

 
Jak zaplanować domowy budżet?

Planowanie domowego budżetu jest bardzo ważną czynnością, która pozwoli nam na lepsze rozplanowanie swoich wydatków. Budżet powinni planować rodzice w porozumieniu z dziećmi, biorąc pod uwagę potrzeby każdego domownika. Pierwsza część planowania budżetu to wpływy do budżetu,

Lek na bezrobocie

Bezrobocie czyli pozostawanie bez pracy jest przyczyną wielu negatywnych konsekwencji dla człowieka, zarówno fizycznych jak i psychicznych. Poza tym takie osoby są często apatyczne, zmniejsza się ich aktywność polityczna, zaint