Mając kłopoty finansowe, od razu do głowy przychodzą nam myśli o pożyczeniu pieniędzy w jeden z ogólnodostępnych sposobów, najlepiej poprzez pożyczkę lub kredyt.

Warto się chwilę zastanowić i odpowiedzieć sobie na pytanie, czy na pewno potrzebujemy tego, o czym myślimy?

Więcej…

Kredyt można wziąć praktycznie na wszystko. Dziś wiele osób stara się o najprostszy rodzaj kredytu, a mianowicie kredyt gotówkowy. W tym wypadku banko zupełnie nie interesuje się tym, na co przeznaczymy pieniądze. Kredyty gotówkowe mogą obejmować nawet niewielkie kwoty.

Jest to idealne rozwiązanie w momencie, gdy pilnie potrzebujemy pieniędzy na remont mieszkania, sfinansowanie kolonii dla dziecka czy pobytu babci w sanatorium.

Pożyczka gotówkowa tzw. chwilówka przyda się również w momencie wystąpienia jakiś niezaplanowanych wydatków: kupna nowych mebli, wymiany pralki, lodówki, kupna części do samochodu, nowych podręczników dla dzieci, finansowania kosztownego leczenia jakiegoś członka rodziny czy zakupu sprzętu rehabilitacyjnego. W wielu z tych przypadków liczy się przecież czas, a kredyt gotówkowy na dowolny cel można dziś dostać naprawdę bardzo szybko.

Więcej…

Kredyt refinansowy jest kredytem, który umożliwia obniżenie kosztów rat kredytowych. Jeśli ktoś zaciągnął kredyt np. 5 lat temu i zauważył, że osoby obecnie biorące kredyt robią to na znacznie korzystniejszych warunkach przede wszystkim finansowych, wówczas może zdecydować się na kredyt refinansowy, który będzie przeznaczony na spłatę wcześniejszych zobowiązań.

Więcej…
Czym jest faktura marża?

Czym jest faktura marża?Czym jest faktura marża?

Marża definiowana jest jako różnica pomiędzy całkowitą kwotą, jaką ma zapłacić klient za towar lub usługę a kwotą nabycia, pomniejszoną o kwotę podatku.

W ostateczności sprzedawca odprowadza tylko podatek od marży naliczony poprzez sprzedaż danego towaru, i jednocześnie nie może odliczyć podatku VAT z faktur dokumentujących zakup odsprzedawanego towaru.

Istnieje kilka transakcji, które można opodatkować w ten sposób. A są to:

 • usługi turystyczne,
 • dostawa dzieł sztuki,
 • dostawa przedmiotów kolekcjonerskich i antyków,
 • dostawa towarów używanych.

Faktury marża wyżej wymienionych kategorii nie zawierają kwoty VAT, ale pomimo tego sprzedawca musi obliczyć VAT i wpłacić go do urzędu skarbowego.
Różnica pomiędzy standardową fakturą, a fakturą marża polega na zestawieniu elementów koniecznych na dokumencie. Faktura marża ma zawierać jedną z poniżej wymienionych adnotacji w zależności od tego, jaki to rodzaj sprzedaży:

 • dla usług turystycznych - „procedura marży dla biur podróży”,
 • dla dostawy towarów używanych - „procedura marży - towary używane”,
 • dla dostawy dzieł sztuki - „procedura marży - dzieła sztuki”,
 • dla dostawy przedmiotów kolekcjonerskich i antyków „procedura marży - przedmioty kolekcjonerskie i antyki”.

Oprócz tego, na fakturze marża nie wpisuje się:

 • ceny jednostkowej netto,
 • wartości sprzedaży netto,
 • stawki podatku,
 • sumy wartości sprzedaży z podziałem na poszczególne stawki,
 • kwoty podatku od sumy sprzedaży netto z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku.

Faktura marża powinna zawierać wszelkie informacje odpowiednie dla faktury VAT, czyli m. in. numer faktury, datę wystawienia i sprzedaży, czy też nazwy i adresy oraz numery NIP sprzedawcy oraz nabywcy.

 
Świadomość leasingu w Polsce

LeasingDziś, przy pomocy leasingu finansuje się w Polsce co trzecią ruchomość. Przedsiębiorcy doceniają go praktycznie na równi z kredytem bankowym, choć jest to zupełnie inna usługa. Stało się tak z

Społeczna odpowiedzialność biznesu

społeczna odpowiedzialność biznesuCharakterystyka koncepcji społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR - Corporate Social Responsibility) Koncepcja społecznej odpowi

Derywaty rządzą światem

DerywatyDerywaty rządzą światem, czyli banki "za duże, by upaść". Każdy, kto choć trochę interesuje się światem polityki i gospodarki w ostatnich latach wielokrotnie usłyszał sformułowanie „bank są

E-sąd

Pierwszy e-sąd w Polsce powstał w Lublinie w 2010 roku i już od samego początku cieszył się niesłabnącą popularnością. Dziś jest znaną instytucją, do której każdego dnia spływa ogromna ilość paczek pozwów. Jak to si