Planowanie domowego budżetu jest bardzo ważną czynnością, która pozwoli nam na lepsze rozplanowanie swoich wydatków. Budżet powinni planować rodzice w porozumieniu z dziećmi, biorąc pod uwagę potrzeby każdego domownika. Pierwsza część planowania budżetu to wpływy do budżetu, czyli zarobki i inne źródła pozyskiwania kapitału.

Podstawą wpływów są oczywiście pensje rodziców czy pensja przynajmniej jednego rodzica. Czasem rodzice pozyskują pieniądze również z innych źródeł, na przykład prac zleconych.

Więcej…

Rozpoczęcie budowy swojego domuWybudowanie własnego domu albo też jego zakup to niewątpliwie podstawowy cel licznej rzeszy osób, aczkolwiek nie wszyscy mają tyle możliwości, ażeby ten plan zrealizować. Dla większości osób dostępnym sposobem otrzymania środków na zbudowanie lub zakup swojego domu jest odpowiednia pożyczka.

Więcej…

Dotacja z Unii EuropejskiejBądźmy szczerzy ­- każdy z nas chciałby prowadzić swoją działalność gospodarczą, ale nie każdy ma ku temu sprzyjające warunki. Różnie w życiu bywa.

Ktoś może mieć pomysł, ktoś umiejętnie będzie potrafił prowadzić firmę, a ktoś będzie miał tylko sumę pieniędzy wystarczającą na jej założenie... W większości przypadków problemem jest brak środków finansowych. Co zrobić w takiej sytuacji?

Więcej…
Czym jest lokata strukturyzowana?

Lokata strukturyzowanaPowszechnie uważa się, że lokata strukturyzowana to oferta bankowa, kierowana do osób szukających bezpieczeństwa dla swoich inwestycji oraz chcących uzyskać wyższe zyski niż na zwykłych lokatach.

Ale czy jest tak w rzeczywistości?Lokata strukturyzowana różni się od tradycyjnych tym, że wkład naszych środków bank dzieli na dwie części: inwestycyjną i bezpieczną. Znaczna część kapitału, czyli zazwyczaj jego 70-95% to część bezpieczna, która zostaje lokowana w bezpieczne papiery jak np. obligacje skarbowe.

Pozostałą część inwestuje się w instrumenty finansowe o większym przewidywanym zysku, jak np.: rynek nieruchomości, surowce i metale szlachetne, giełdowe indeksy (polskie jak i światowe), kurs walutowy.

Czy lokaty inwestycyjne (strukturyzowane) są opłacalne?

Trudno udzielić na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Wiadomym jest, że część inwestycyjna niesie za sobą pewne ryzyko, dlatego część bezpieczna ma niejako zabezpieczyć nasz kapitał lub też jego część, zależnie od warunków zawieranej umowy. Warto jednak zauważyć, że wypłata nawet całego kapitału początkowego, jest dla klienta stratą (powodem tego jest narastająca przez czas trwania lokaty inflacja). Należy też pamiętać, że ze względu na pewne ryzyko, ten typ lokaty ma zazwyczaj charakter długoterminowy (często wynosi on 2-4 lata). Zachętą dla klientów mogą być oferowane przez większość banków lokaty ze zwolnieniem z tzw. podatku Belki, czyli podatku od zysków kapitałowych. Wynosi on obecnie 19%.

Co zrobić, by wybrać dobrą lokatę inwestycyjną?

Przeanalizuj kilka ofert oraz strategii w nich zawartych, zwracając przede wszystkim uwagę na mechanizm wyliczania zysków i ewentualną marżę narzucaną przez bank. Oszacuj, czy ewentualne ryzyko nie przewyższa zysku, pamiętając iż bezpieczeństwo twojego kapitału powinno równoważyć jego stopień. Zwróć uwagę także na koszt jaki poniesiesz w razie wcześniejszego wycofania swojego kapitału. Takie prowizje mogą niekiedy wynosić nawet 20-30%! Jednak niech cię to nie zniechęca - w większości banków zamykają się one w granicach 10%.

Podsumowując, każda lokata strukturyzowana posiada w swojej ofercie chociażby minimalne ryzyko. Nie oznacza to jednak, że są one nieefektywne. Lokując na niej swoje środki mamy pewność, że jakaś ich część do nas wróci. To zdecydowana zaleta tego rodzaju inwestycji, której dla porównania, nie można przypisać lokowaniu pieniędzy np. na giełdzie. Jednak przy jej wyborze, należy kierować się zdrowym rozsądkiem a nie tylko chęcią szybkiego, dużego zysku.

 
Lokaty strukturyzowane a lokaty overnight

Lokata strukturyzowanaProdukty strukturyzowane są rozwiązaniami oszczędnościowo-inwestycyjnymi, coraz częściej oferowanymi klientom przez banki. Lokata strukturyzowana umożliwia pomnażanie nadwyżek finansowych w dość atrakcyjny sposób. Te lokaty posiadają r

Jak wybrać najlepszą dla nas lokatę?

Najlepsza lokataWciąż najpopularniejszą formą oszczędzania pieniędzy jest lokata bankowa. Jest to umowa zawierana pomiędzy osobą fizyczną a bankiem. Powinna być dostosowana do naszych potrzeb. Jak

Lokata standardowa - rodzaje i oprocentowanie

Lokata standardowa - rodzaje i oprocentowanie Lokata terminowa standardowa jest to oprocentowany rachunek oszczędnościowy, gdzie bank przez określony czas zamraża pieniądze osób zainteresowanych tą formą zarobienia. Lokaty te dzielą się na odnawia