Obecnie istnieje wiele banków - jedne z nich się łączą, inne pozostają niezależne. Bez względu na ich staż na rynku jak i pozycję, wszystkie z nich oferują kredyty gotówkowe. O kredytach wiemy z całą pewnością tyle, że musimy je oddać spłacając raty. Czy jednak warto porównywać oferty kredytów gotówkowych? Czy może okazać się, że bank w którym korzystamy z pewnego zakresu usług może mieć gorszą ofertę dla nas niż bank konkurencyjny?

Większość ludzi żyje z przekonaniem, że to ich bank ma dla nich wspaniałą ofertę kredytową. Jeśli bowiem oferta rachunku jest idealna, lokata wysoko oprocentowana, dlaczego w przypadku kredytu miałoby być inaczej?

Więcej…

Kalkulator kredytowyNajczęściej kalkulatory te dostarcza instytucja finansowa, w której ubiegamy się o wsparcie, dostępne są po prostu na stronie albo trzeba ich samodzielnie poszukać, z tym że zwykle nie jest to żaden wielki problem.

W większości przypadków dostępne jest też kredyty mieszkaniowe porównanie, najczęściej tam, gdzie stroną lub informacjami nie opiekuje się żadna konkretna instytucja.

Porównanie zrealizowane na przykład w formie wyraźnej tabeli pozwala łatwo ocenić, która opcja zapewni nam najbardziej korzystne warunki kredytowania i podpowie, na co powinniśmy się porwać. Przypadki, gdy zestawienie okazuje się niezbyt wiarygodne, na szczęście zdarzają się bardzo rzadko.

Więcej…

Odsetki bankowe można podzielić na dwa podstawowe rodzaje: zmienne i stałe oprocentowanie.

Stała stopa oprocentowania kredytu charakteryzuje się tym, iż dane raty przez cały okres spłaty kredytu są na tym samym poziomie, a zmienna stopa oprocentowania kredytu zwykle tu im bliżej końca umowy tym raty i odsetki są mniejsze.

Każdy kredyt zaciągnięty w banku ma zwykle swoje określone warunki, spisane w umowie udzielenia kredytu i tak naprawdę umowa określa ile ma wynosić prowizja, raty, odsetki.

Banki nie ma obowiązku udzielać informacji o podstawach ustalania prowizji i oprocentowania. Albo klient decyduje się na przedstawione warunki albo też nie.

Więcej…
Czym jest lokata strukturyzowana?

Lokata strukturyzowanaPowszechnie uważa się, że lokata strukturyzowana to oferta bankowa, kierowana do osób szukających bezpieczeństwa dla swoich inwestycji oraz chcących uzyskać wyższe zyski niż na zwykłych lokatach.

Ale czy jest tak w rzeczywistości?Lokata strukturyzowana różni się od tradycyjnych tym, że wkład naszych środków bank dzieli na dwie części: inwestycyjną i bezpieczną. Znaczna część kapitału, czyli zazwyczaj jego 70-95% to część bezpieczna, która zostaje lokowana w bezpieczne papiery jak np. obligacje skarbowe.

Pozostałą część inwestuje się w instrumenty finansowe o większym przewidywanym zysku, jak np.: rynek nieruchomości, surowce i metale szlachetne, giełdowe indeksy (polskie jak i światowe), kurs walutowy.

Czy lokaty inwestycyjne (strukturyzowane) są opłacalne?

Trudno udzielić na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Wiadomym jest, że część inwestycyjna niesie za sobą pewne ryzyko, dlatego część bezpieczna ma niejako zabezpieczyć nasz kapitał lub też jego część, zależnie od warunków zawieranej umowy. Warto jednak zauważyć, że wypłata nawet całego kapitału początkowego, jest dla klienta stratą (powodem tego jest narastająca przez czas trwania lokaty inflacja). Należy też pamiętać, że ze względu na pewne ryzyko, ten typ lokaty ma zazwyczaj charakter długoterminowy (często wynosi on 2-4 lata). Zachętą dla klientów mogą być oferowane przez większość banków lokaty ze zwolnieniem z tzw. podatku Belki, czyli podatku od zysków kapitałowych. Wynosi on obecnie 19%.

Co zrobić, by wybrać dobrą lokatę inwestycyjną?

Przeanalizuj kilka ofert oraz strategii w nich zawartych, zwracając przede wszystkim uwagę na mechanizm wyliczania zysków i ewentualną marżę narzucaną przez bank. Oszacuj, czy ewentualne ryzyko nie przewyższa zysku, pamiętając iż bezpieczeństwo twojego kapitału powinno równoważyć jego stopień. Zwróć uwagę także na koszt jaki poniesiesz w razie wcześniejszego wycofania swojego kapitału. Takie prowizje mogą niekiedy wynosić nawet 20-30%! Jednak niech cię to nie zniechęca - w większości banków zamykają się one w granicach 10%.

Podsumowując, każda lokata strukturyzowana posiada w swojej ofercie chociażby minimalne ryzyko. Nie oznacza to jednak, że są one nieefektywne. Lokując na niej swoje środki mamy pewność, że jakaś ich część do nas wróci. To zdecydowana zaleta tego rodzaju inwestycji, której dla porównania, nie można przypisać lokowaniu pieniędzy np. na giełdzie. Jednak przy jej wyborze, należy kierować się zdrowym rozsądkiem a nie tylko chęcią szybkiego, dużego zysku.

 
Lokaty strukturyzowane a lokaty overnight

Lokata strukturyzowanaProdukty strukturyzowane są rozwiązaniami oszczędnościowo-inwestycyjnymi, coraz częściej oferowanymi klientom przez banki. Lokata strukturyzowana umożliwia pomnażanie nadwyżek finansowych w dość atrakcyjny sposób. Te lokaty posiadają r

Jak wybrać najlepszą dla nas lokatę?

Najlepsza lokataWciąż najpopularniejszą formą oszczędzania pieniędzy jest lokata bankowa. Jest to umowa zawierana pomiędzy osobą fizyczną a bankiem. Powinna być dostosowana do naszych potrzeb. Jak

Lokata standardowa - rodzaje i oprocentowanie

Lokata standardowa - rodzaje i oprocentowanie Lokata terminowa standardowa jest to oprocentowany rachunek oszczędnościowy, gdzie bank przez określony czas zamraża pieniądze osób zainteresowanych tą formą zarobienia. Lokaty te dzielą się na odnawia