Mając kłopoty finansowe, od razu do głowy przychodzą nam myśli o pożyczeniu pieniędzy w jeden z ogólnodostępnych sposobów, najlepiej poprzez pożyczkę lub kredyt.

Warto się chwilę zastanowić i odpowiedzieć sobie na pytanie, czy na pewno potrzebujemy tego, o czym myślimy?

Więcej…

Kredyt można wziąć praktycznie na wszystko. Dziś wiele osób stara się o najprostszy rodzaj kredytu, a mianowicie kredyt gotówkowy. W tym wypadku banko zupełnie nie interesuje się tym, na co przeznaczymy pieniądze. Kredyty gotówkowe mogą obejmować nawet niewielkie kwoty.

Jest to idealne rozwiązanie w momencie, gdy pilnie potrzebujemy pieniędzy na remont mieszkania, sfinansowanie kolonii dla dziecka czy pobytu babci w sanatorium.

Pożyczka gotówkowa tzw. chwilówka przyda się również w momencie wystąpienia jakiś niezaplanowanych wydatków: kupna nowych mebli, wymiany pralki, lodówki, kupna części do samochodu, nowych podręczników dla dzieci, finansowania kosztownego leczenia jakiegoś członka rodziny czy zakupu sprzętu rehabilitacyjnego. W wielu z tych przypadków liczy się przecież czas, a kredyt gotówkowy na dowolny cel można dziś dostać naprawdę bardzo szybko.

Więcej…

Kredyt refinansowy jest kredytem, który umożliwia obniżenie kosztów rat kredytowych. Jeśli ktoś zaciągnął kredyt np. 5 lat temu i zauważył, że osoby obecnie biorące kredyt robią to na znacznie korzystniejszych warunkach przede wszystkim finansowych, wówczas może zdecydować się na kredyt refinansowy, który będzie przeznaczony na spłatę wcześniejszych zobowiązań.

Więcej…
Derywaty rządzą światem

DerywatyDerywaty rządzą światem, czyli banki "za duże, by upaść".

Każdy, kto choć trochę interesuje się światem polityki i gospodarki w ostatnich latach wielokrotnie usłyszał sformułowanie „bank są za duże, by upaść”. Kiedy wszystko się zaczęło, na czym polegało i dlaczego upadek banków inwestycyjnych jest groźny dla światowego systemu gospodarczego?

Problemy zaczęły się od krachu finansowego w 2008 roku, który zaczął się od upadku banku inwestycyjnego Lehman Brothers.

Banki inwestycyjne

Instytucje zwane bankami inwestycyjnymi nie zajmują się głównie udzielaniem kredytów, przyjmowaniem depozytów bankowych jak tradycyjny bank. Ich zadaniem jest inwestowanie, a robią to głównie za pomocą derywatów. Trudne, tajemnicze słowo, za którym kryją się instrumenty pochodne.

Czym są derywaty?

Czym one są? Są to instrumenty oparte i uzależnione od instrumentu bazowego. Instrumentem bazowym mogą być akcje, obligacje, złoto, srebro, miedź, węgiel, wartość indeksów giełdowych, a także tak abstrakcyjne rzeczy jak liczba dni deszczowych w ciągu roku.

Instrumenty pochodne są swego rodzaju zakładem, co do ceny danego instrumentu bazowego w przyszłości.

Na przykład dziś mogę się umówić z Tobą, że dostarczysz mi 10 grudnia 2018 100 ton węgla po cenie 500 zł. Jeśli cena węgla będzie poniżej 500 zł, stracę, gdyż będę musiał kupić towar za 500 zł, gdy na rynku jest on tańszy. I odwrotnie. Ceny mogą osiągnąć 700 zł, a ja wydam tylko 500 zł za tonę. Problem polega na tym, że w podanym przykładzie żadna dostawa węgla nie musi występować fizycznie. Jeżeli założyłem się, że ktoś dostarczy mi tonę węgla za 500 zł, a cena węgla wynosi w dniu rozstrzygnięcia kontrakty 700 zł, to nie dostaję tony węgla na podwórku, tylko… 200 zł wynikające z różnicy pomiędzy cenami.

Derywaty jako instrumenty pochodne

Derywaty (instrumenty pochodne) nie mają żadnej wartości same w sobie. Jest tylko zakładem pomiędzy dwoma osobami, instytucjami, lub instytucją finansową a osobą fizyczną. I tym właśnie zajmują się banki inwestycyjne - handlowaniem derywatami, które nie mają żadnej wartości realnej. Zarabiają na tym ogromne pieniądze, jeśli wszystko idzie po ich myśli, gdy zaczynają tracić - wyciągają niestety ręce po pieniądze podatników. Prywatyzacja zysków, upublicznianie strat. Złoty interes, prawda?

Dochodzi już do takich sytuacji, że powstają derywaty oparte na derywatach. Inne derywaty oparte są w części na złocie, w części na derywatach opartych na innych derywatach… straciłem się… bank inwestycyjne czasem też nie potrafią się doliczyć, co posiadają i na czym polega dany instrument pochodny, który mają w swojej ofercie.

Jeśli do tego wszystkiego dodamy dźwignię finansową, przy załamaniu rynku, na którym oparte są derywaty to katastrofa gotowa. To właśnie stało się w 2008 roku. Ceny nieruchomości spadały, derywaty oparte o ceny nieruchomości spotęgowane dźwignią finansową spadły jeszcze bardziej. Straty były ogromne, ludzie tracili pieniądze, bank płynność finansową. Jakby tego było mało, derywaty były ubezpieczane, na przykład przez AIG, który też musiał ogłosić upadłość.

Rynek derywatów

Wartość rynku derywatów szacowana jest na od 600 bilionów dolarów do 1,5 biliarda dolarów. Są to ogromne kwoty, których nagły odpływ z systemu finansowego zagroziłby ogólnoświatowym krachem. Warren Buffett, jeden z największych inwestorów na Wall Street, nazwał derywaty „finansową bronią masowej zagłady”.

Dziesięć największych banków w Stanach Zjednoczonych kontroluje 77% wszystkich amerykańskich aktywów finansowych. Po krachu w 2008 i następnych ciężkich miesiącach dla sektora finansowego, w 2010 roku zebrała się grupa G20, która ustaliła, że trzeba stworzyć system kontroli instytucji finansowych ważnych dla globalnego systemu. Brytyjski komitet Financial Stability Board stworzył listę 29 instytucji finansowych istotnych dla światowego systemu finansów. Znajdują się na tej liście takie instytucje jak Bank of America, Bank of China, Barclays Bank, Citigroup, Credit Suisse, Goldman Sachs, ING Group, Morgan Stanley, Nordea Bank, Santander, UniCredit - są to tak zwane "banki za duże, by upaść".

 
Świadomość leasingu w Polsce

LeasingDziś, przy pomocy leasingu finansuje się w Polsce co trzecią ruchomość. Przedsiębiorcy doceniają go praktycznie na równi z kredytem bankowym, choć jest to zupełnie inna usługa. Stało się tak z

Czym jest faktura marża?

Czym jest faktura marża?Czym jest faktura marża? Marża definiowana jest jako różnica pomiędzy całkowitą kwotą, jaką ma zapłacić klient za towar lub usługę a kwotą nabycia, pomniejszoną o kwotę poda

Społeczna odpowiedzialność biznesu

społeczna odpowiedzialność biznesuCharakterystyka koncepcji społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR - Corporate Social Responsibility) Koncepcja społecznej odpowi

E-sąd

Pierwszy e-sąd w Polsce powstał w Lublinie w 2010 roku i już od samego początku cieszył się niesłabnącą popularnością. Dziś jest znaną instytucją, do której każdego dnia spływa ogromna ilość paczek pozwów. Jak to si