Dotacja z Unii EuropejskiejBądźmy szczerzy ­- każdy z nas chciałby prowadzić swoją działalność gospodarczą, ale nie każdy ma ku temu sprzyjające warunki. Różnie w życiu bywa.

Ktoś może mieć pomysł, ktoś umiejętnie będzie potrafił prowadzić firmę, a ktoś będzie miał tylko sumę pieniędzy wystarczającą na jej założenie... W większości przypadków problemem jest brak środków finansowych. Co zrobić w takiej sytuacji?

Więcej…

W ostatnim czasie zaobserwowano znaczący spadek zysków hipermarketów. Okazuje się, że klienci nie tylko w Polsce coraz chętniej i częściej dokonują zakupów w dyskontach. Popularne dyskonty otwierają coraz to nowe placówki, do których dostęp staje się coraz łatwiejszy.

Jeszcze kilka lat temu, zarówno do dyskontu, jak i hipermarketu klient musiał dojechać, co nie zawsze było dla niego korzystne. Obecnie oba rodzaje sklepów wkraczają nawet do małych miast, są na każdym niemal rogu i opanowują niemal cały handel detaliczny w branży spożywczej. Specjaliści podkreślają, że nie tylko niska cena kieruje wyborem klienta lecz również czas.

Więcej…

Każdy z nas w swoim życiu choć raz przeżywał jakiś kryzys. Zazwyczaj są to nasze małe, prywatne kryzysy, które jednak zawsze zmieniają nasze życie. Czasami też uczestniczymy w kryzysie nieco większym, w kryzysie, który dotyka całe społeczeństwo.

Tak było i tym razem, kiedy w 2007 roku spadł na nas kryzys finansowy. Mimo iż Polska stosunkowo dobrze zniosła trudne czasy, to i tak skutki kryzysu odczuwamy do dziś. Co jednak robić w tych ciężkich czasach, w których większość społeczeństwa nie ma łatwo? Po pierwsze, solidaryzować się.

Więcej…
Diagram Ishikawy, jako sposób na doskonalenie jakości

Podejmując ryzyko realizacji wszelakich przedsięwzięć, powinno brać się pod uwagę możliwości niepowodzeń, które są ich nieodłącznym składnikiem. Dlatego też profesor Uniwersytetu Tokijskiego - Kaoru Ishikawa - wprowadził pojęcie "diagramu Ishikawy", który miał pomagać w odnalezieniu związku przyczynowo - skutkowego danego zdarzenia. Jest jednym z siedmiu narzędzi doskonalenia jakości. Znajduje swoje zastosowanie głównie w działalności różnego rodzaju przedsiębiorstw.

Cały diagram opiera się najczęściej na zasadzie 5M+E (z angielskiego - człowiek, materiał, sprzęt, metoda, kierownictwo oraz środowisko). Są to kategorie możliwych przyczyn, które mogą powodować określony problem. Nie jest to oczywiście katalog zamknięty, można go dowolnie powiększać o kolejne możliwe powody danej trudności. Na tej podstawie buduje się "diagram rybiej ości" (nazwany tak ze względu na swoją budowę, która poniekąd przypomina kręgosłup ryby). Do głównej kategorii przyczyn dodaje się przyczyny bardziej szczegółowe, a w razie potrzeby również kolejne przyczyny.

Wszystkie to sprowadza się do jasno określonego skutku, który w tym wypadku jest naszym problemem do rozwiązania. Daje nam to możliwość wizualizacji trudności i pośrednio również znalezienie sposobów jego rozwiązania. Najważniejszymi zaletami tej metody jest z pewnością hierarchiczne uporządkowanie przyczyn, które składają się na określony skutek w postaci problemu, który chcemy rozwiązać. Nie mniej ważna jest również przejrzystość tego diagramu oraz fakt, że jest pewnego rodzaju źródłem informacji (swoistym punktem wyjścia) do korzystania z kolejnych narzędzi w rozwiązywaniu trudności w przedsiębiorstwach.

Jednakże wskazuje się w literaturze również na minusy diagramu Ishikawy. W razie złożoności problemów danego przedsiębiorstwa, może pojawić się trudność w przyporządkowaniu podprzyczyn do głównej kategorii, ale również w samym wyodrębnieniu owych pierwszoplanowych czynników. Nawet jeśli się to uda, to diagram ten może być nieczytelny jeśli dany problem będzie szczególnie zawiły

 
Obowiązki związane z zatrudnieniem pracownika

Zatrudnienie pracownikaNa pracodawcę zostało nałożone szereg obowiązków związanych z zatrudnieniem pracownika. Większość z nich wynika bezpośrednio z przepisów ustawy Kodeks Pracy,

Procent składany - obliczenia z przymróżeniem oka

Procent-skladany Procent składany jest potężną siłą w procesie pomnażania pieniędzy. Krótka, teoretycznej definicja procentu składanego: sposób oprocentowania polegający na tym, że odsetki doliczane są do wkładu i procentują wraz z nim w następn