Mając kłopoty finansowe, od razu do głowy przychodzą nam myśli o pożyczeniu pieniędzy w jeden z ogólnodostępnych sposobów, najlepiej poprzez pożyczkę lub kredyt.

Warto się chwilę zastanowić i odpowiedzieć sobie na pytanie, czy na pewno potrzebujemy tego, o czym myślimy?

Więcej…

Kredyt można wziąć praktycznie na wszystko. Dziś wiele osób stara się o najprostszy rodzaj kredytu, a mianowicie kredyt gotówkowy. W tym wypadku banko zupełnie nie interesuje się tym, na co przeznaczymy pieniądze. Kredyty gotówkowe mogą obejmować nawet niewielkie kwoty.

Jest to idealne rozwiązanie w momencie, gdy pilnie potrzebujemy pieniędzy na remont mieszkania, sfinansowanie kolonii dla dziecka czy pobytu babci w sanatorium.

Pożyczka gotówkowa tzw. chwilówka przyda się również w momencie wystąpienia jakiś niezaplanowanych wydatków: kupna nowych mebli, wymiany pralki, lodówki, kupna części do samochodu, nowych podręczników dla dzieci, finansowania kosztownego leczenia jakiegoś członka rodziny czy zakupu sprzętu rehabilitacyjnego. W wielu z tych przypadków liczy się przecież czas, a kredyt gotówkowy na dowolny cel można dziś dostać naprawdę bardzo szybko.

Więcej…

Kredyt refinansowy jest kredytem, który umożliwia obniżenie kosztów rat kredytowych. Jeśli ktoś zaciągnął kredyt np. 5 lat temu i zauważył, że osoby obecnie biorące kredyt robią to na znacznie korzystniejszych warunkach przede wszystkim finansowych, wówczas może zdecydować się na kredyt refinansowy, który będzie przeznaczony na spłatę wcześniejszych zobowiązań.

Więcej…
Diagram Ishikawy, jako sposób na doskonalenie jakości

Podejmując ryzyko realizacji wszelakich przedsięwzięć, powinno brać się pod uwagę możliwości niepowodzeń, które są ich nieodłącznym składnikiem. Dlatego też profesor Uniwersytetu Tokijskiego - Kaoru Ishikawa - wprowadził pojęcie "diagramu Ishikawy", który miał pomagać w odnalezieniu związku przyczynowo - skutkowego danego zdarzenia. Jest jednym z siedmiu narzędzi doskonalenia jakości. Znajduje swoje zastosowanie głównie w działalności różnego rodzaju przedsiębiorstw.

Cały diagram opiera się najczęściej na zasadzie 5M+E (z angielskiego - człowiek, materiał, sprzęt, metoda, kierownictwo oraz środowisko). Są to kategorie możliwych przyczyn, które mogą powodować określony problem. Nie jest to oczywiście katalog zamknięty, można go dowolnie powiększać o kolejne możliwe powody danej trudności. Na tej podstawie buduje się "diagram rybiej ości" (nazwany tak ze względu na swoją budowę, która poniekąd przypomina kręgosłup ryby). Do głównej kategorii przyczyn dodaje się przyczyny bardziej szczegółowe, a w razie potrzeby również kolejne przyczyny.

Wszystkie to sprowadza się do jasno określonego skutku, który w tym wypadku jest naszym problemem do rozwiązania. Daje nam to możliwość wizualizacji trudności i pośrednio również znalezienie sposobów jego rozwiązania. Najważniejszymi zaletami tej metody jest z pewnością hierarchiczne uporządkowanie przyczyn, które składają się na określony skutek w postaci problemu, który chcemy rozwiązać. Nie mniej ważna jest również przejrzystość tego diagramu oraz fakt, że jest pewnego rodzaju źródłem informacji (swoistym punktem wyjścia) do korzystania z kolejnych narzędzi w rozwiązywaniu trudności w przedsiębiorstwach.

Jednakże wskazuje się w literaturze również na minusy diagramu Ishikawy. W razie złożoności problemów danego przedsiębiorstwa, może pojawić się trudność w przyporządkowaniu podprzyczyn do głównej kategorii, ale również w samym wyodrębnieniu owych pierwszoplanowych czynników. Nawet jeśli się to uda, to diagram ten może być nieczytelny jeśli dany problem będzie szczególnie zawiły

 
Świadomość leasingu w Polsce

LeasingDziś, przy pomocy leasingu finansuje się w Polsce co trzecią ruchomość. Przedsiębiorcy doceniają go praktycznie na równi z kredytem bankowym, choć jest to zupełnie inna usługa. Stało się tak z

Czym jest faktura marża?

Czym jest faktura marża?Czym jest faktura marża? Marża definiowana jest jako różnica pomiędzy całkowitą kwotą, jaką ma zapłacić klient za towar lub usługę a kwotą nabycia, pomniejszoną o kwotę poda

Społeczna odpowiedzialność biznesu

społeczna odpowiedzialność biznesuCharakterystyka koncepcji społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR - Corporate Social Responsibility) Koncepcja społecznej odpowi

Derywaty rządzą światem

DerywatyDerywaty rządzą światem, czyli banki "za duże, by upaść". Każdy, kto choć trochę interesuje się światem polityki i gospodarki w ostatnich latach wielokrotnie usłyszał sformułowanie „bank są