Dotacja z Unii EuropejskiejBądźmy szczerzy ­- każdy z nas chciałby prowadzić swoją działalność gospodarczą, ale nie każdy ma ku temu sprzyjające warunki. Różnie w życiu bywa.

Ktoś może mieć pomysł, ktoś umiejętnie będzie potrafił prowadzić firmę, a ktoś będzie miał tylko sumę pieniędzy wystarczającą na jej założenie... W większości przypadków problemem jest brak środków finansowych. Co zrobić w takiej sytuacji?

Więcej…

W ostatnim czasie zaobserwowano znaczący spadek zysków hipermarketów. Okazuje się, że klienci nie tylko w Polsce coraz chętniej i częściej dokonują zakupów w dyskontach. Popularne dyskonty otwierają coraz to nowe placówki, do których dostęp staje się coraz łatwiejszy.

Jeszcze kilka lat temu, zarówno do dyskontu, jak i hipermarketu klient musiał dojechać, co nie zawsze było dla niego korzystne. Obecnie oba rodzaje sklepów wkraczają nawet do małych miast, są na każdym niemal rogu i opanowują niemal cały handel detaliczny w branży spożywczej. Specjaliści podkreślają, że nie tylko niska cena kieruje wyborem klienta lecz również czas.

Więcej…

Każdy z nas w swoim życiu choć raz przeżywał jakiś kryzys. Zazwyczaj są to nasze małe, prywatne kryzysy, które jednak zawsze zmieniają nasze życie. Czasami też uczestniczymy w kryzysie nieco większym, w kryzysie, który dotyka całe społeczeństwo.

Tak było i tym razem, kiedy w 2007 roku spadł na nas kryzys finansowy. Mimo iż Polska stosunkowo dobrze zniosła trudne czasy, to i tak skutki kryzysu odczuwamy do dziś. Co jednak robić w tych ciężkich czasach, w których większość społeczeństwa nie ma łatwo? Po pierwsze, solidaryzować się.

Więcej…
Dotacje na własną działalność

Własna firma jest marzeniem wielu osób, które chcą zrezygnować z pracy na etacie.

Działalność gospodarcza daje poczucie spełnienia, realizowania swoich marzeń, pracy dla siebie, a nie dla szefa, którego i tak nie lubimy. Nie każdy ma jednak fundusze na rozpoczęcie własnej działalności, na otwarcie lub zakup gotowej firmy. Kosztuje wszystko: wizyty w urzędach, wynajęcie lokali, wyposażenie ich, uruchomienie produkcji, sprzedaż.

Wiele pieniędzy pochłania również profesjonalna reklama, ale jest ona niezbędna w biznesie. Na szczęście jest kilka sposobów na to, aby pozyskać pieniądze na rozpoczęcie lub rozszerzenie działalności. Pierwszy z nich to wzięcie kredytu w banku, który pozwoli nam na sfinansowanie wielu działań. Można za te pieniądze kupić biuro, wynająć je, wyposażyć, opłacić wszelkie składki, zapłacić na reklamę. Ratuje to wiele osób, które marzą o założeniu własnej firmy, ale nie mają pieniędzy na zrealizowanie wszystkich swoich pragnień.

Niestety, musimy pamiętać o tym, że kredyt to pożyczone pieniądze i będziemy je musieli kiedyś oddać. Na szczęście dziś jest jeszcze jedno, atrakcyjne rozwiązanie. Coraz więcej firm stara się o dotacje unijne, które pozwalają na szybkie rozpoczęcie działalności dzięki pomocy finansowej z UE. Jak dostać taką pomoc? Po pierwsze, konieczne jest złożenie w terminie kompletu wymaganych dokumentów.

Najważniejszy jest oczywiście ciekawy i oryginalny biznesplan. Komisja ocenia go pod wieloma względami. Jednym z nich jest oczywiście poziom formalny, więc biznesplan powinien być przygotowany profesjonalnie. Nie można zapomnieć jednak o odpowiednim poziomie oryginalności dokumentu. Komisja decyduje się na dofinansowanie tego, co jest inne, ciekawe, twórcze i odkrywcze. Ceni kreatywne podjecie do problemu, stworzenie czegoś, czego jeszcze nie było. Jeśli z kolei planujemy otworzyć kolejną w mieście restaurację lub sklep internetowy, na który panuje moda, zastanówmy się, czym nasz biznes mógłby się wyróżniać na tle innych, jak może sobie poradzić z konkurencją.

 
Idealny biznes dla kobiety

Niemalże każda kobieta kocha biżuterię. Od zawsze płeć piękna używała różnych ozdób aby poprawić swój wygląd. Ileż to razy kobieta przechodząc ulicą, zatrzymuje się przy wystawie sklepowej tylko po to, żeby przez chwilę popatrzeć na piękne kolczyki czy naszyjnik?

Przedsiębiorczość akademicka

Pojęcie przedsiębiorczości akademickiej był nieznane kilka lat temu. Zrodziło się w wyniku zmian m.in. globalizacji oraz trudnymi wymaganiami dla młodych ludzi rynku pracy. Wymaga to wielu zmian i stwarza nowe wyzwania dla ucze