Dotacja z Unii EuropejskiejBądźmy szczerzy ­- każdy z nas chciałby prowadzić swoją działalność gospodarczą, ale nie każdy ma ku temu sprzyjające warunki. Różnie w życiu bywa.

Ktoś może mieć pomysł, ktoś umiejętnie będzie potrafił prowadzić firmę, a ktoś będzie miał tylko sumę pieniędzy wystarczającą na jej założenie... W większości przypadków problemem jest brak środków finansowych. Co zrobić w takiej sytuacji?

Więcej…

W ostatnim czasie zaobserwowano znaczący spadek zysków hipermarketów. Okazuje się, że klienci nie tylko w Polsce coraz chętniej i częściej dokonują zakupów w dyskontach. Popularne dyskonty otwierają coraz to nowe placówki, do których dostęp staje się coraz łatwiejszy.

Jeszcze kilka lat temu, zarówno do dyskontu, jak i hipermarketu klient musiał dojechać, co nie zawsze było dla niego korzystne. Obecnie oba rodzaje sklepów wkraczają nawet do małych miast, są na każdym niemal rogu i opanowują niemal cały handel detaliczny w branży spożywczej. Specjaliści podkreślają, że nie tylko niska cena kieruje wyborem klienta lecz również czas.

Więcej…

Każdy z nas w swoim życiu choć raz przeżywał jakiś kryzys. Zazwyczaj są to nasze małe, prywatne kryzysy, które jednak zawsze zmieniają nasze życie. Czasami też uczestniczymy w kryzysie nieco większym, w kryzysie, który dotyka całe społeczeństwo.

Tak było i tym razem, kiedy w 2007 roku spadł na nas kryzys finansowy. Mimo iż Polska stosunkowo dobrze zniosła trudne czasy, to i tak skutki kryzysu odczuwamy do dziś. Co jednak robić w tych ciężkich czasach, w których większość społeczeństwa nie ma łatwo? Po pierwsze, solidaryzować się.

Więcej…
Dwa wymiary przedsiębiorczości

O przedsiębiorczości możemy mówić w dwóch podstawowych wymiarach.

Pierwszy z nich ujmuje przedsiębiorczość jako zespół cech, który opisuje postępowanie przedsiębiorczego człowieka. W tym wymiarze przedsiębiorczą osobę charakteryzuje skłonność do podejmowania ryzyka, ale w dobrym znaczeniu, jest to osoba odważna, aktywna, żyjąca dynamicznie, spostrzega zastałe szanse i je wykorzystuje.

Poza tym osoba przedsiębiorcza potrafi przystosowywać się do warunków zmiennych, nowych, łatwo się adaptuje. Wynajduje nowe, innowacyjne rozwiązania, stale ulepsza obecne.

Po drugie, przedsiębiorczość bywa również ujmowana jako proces, czyli akt budowania czegoś nowego, wytwarzania, na przykład zakładanie przedsiębiorstwa. W ten sposób określa się zintegrowany i zorganizowany proces działań, który ma za zadanie wykorzystać nowoczesny i nowatorki pomysł, który ma nam pomóc w wytworzeniu czegoś nowego i wygenerowania wymiernych korzyści. Ważna jest w tym procesie zarówno kreatywność jak i innowacyjne myślenie.

Wiele osób zastanawia się, jakich osób poszukują pracodawcy. Można to określić jednym słowem: przedsiębiorczych. Co to tak naprawdę znaczy?

Aby uzyskać pełniejszy obraz osoby przedsiębiorczej warto poskładać w jedno cechy, które prac dawcy wymieniają przy wymaganiach dla poszczególnych pracowników w ogłoszeniach o pracę. Poszukuje się osób kreatywnych, potrafiących samodzielnie działać. W pracy sprawdzają się również osoby komunikatywnej, które potrafi współpracować z innymi jak i również działać samemu.

To bardzo ważne, ponieważ wiele zadań trzeba wykonywać z ludźmi, ale są też takie czynności, które dany pracownik robi sam. Poza tym poszukuje się również osób odpowiedzialnych, uczciwych i optymistycznie nastawionych do świata. Tacy ludzie sprawdzają się w wielu branżach, potrafią zrobić coś samodzielnie, nie czekając na rozkazy i polecenia. Czasem się to nie sprawdza, ponieważ osoby przedsiębiorcze nie zawsze dobrze się czują w pracy na etacie. Należy im zapewnić przestrzeń do rozwoju, który jest im niezbędny.

 
Wpływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych BIZ na polską gospodarkę

Inwestycje zagraniczneBezpośrednie Inwestycje Zagraniczne - BIZ w Polsce od wejścia Polski do UE zyskały na znaczeniu. Coraz więcej firm lokuje tu swoje placówki, pozostawia część kapitału doprowadzając w ten sposób do poprawy sytuacji f

Światowa giełda walut

Giełda walutForex to międzynarodowa giełda walutowa. Rynek, który skupia już nie tylko największych, światowych biznesmanów. Każdy kto posiada nieco wiedzy na temat rynków walutowych, a może ma już za sobą pierwsze inwestycje, powinien tu zajrzeć i po