Dotacja z Unii EuropejskiejBądźmy szczerzy ­- każdy z nas chciałby prowadzić swoją działalność gospodarczą, ale nie każdy ma ku temu sprzyjające warunki. Różnie w życiu bywa.

Ktoś może mieć pomysł, ktoś umiejętnie będzie potrafił prowadzić firmę, a ktoś będzie miał tylko sumę pieniędzy wystarczającą na jej założenie... W większości przypadków problemem jest brak środków finansowych. Co zrobić w takiej sytuacji?

Więcej…

W ostatnim czasie zaobserwowano znaczący spadek zysków hipermarketów. Okazuje się, że klienci nie tylko w Polsce coraz chętniej i częściej dokonują zakupów w dyskontach. Popularne dyskonty otwierają coraz to nowe placówki, do których dostęp staje się coraz łatwiejszy.

Jeszcze kilka lat temu, zarówno do dyskontu, jak i hipermarketu klient musiał dojechać, co nie zawsze było dla niego korzystne. Obecnie oba rodzaje sklepów wkraczają nawet do małych miast, są na każdym niemal rogu i opanowują niemal cały handel detaliczny w branży spożywczej. Specjaliści podkreślają, że nie tylko niska cena kieruje wyborem klienta lecz również czas.

Więcej…

Każdy z nas w swoim życiu choć raz przeżywał jakiś kryzys. Zazwyczaj są to nasze małe, prywatne kryzysy, które jednak zawsze zmieniają nasze życie. Czasami też uczestniczymy w kryzysie nieco większym, w kryzysie, który dotyka całe społeczeństwo.

Tak było i tym razem, kiedy w 2007 roku spadł na nas kryzys finansowy. Mimo iż Polska stosunkowo dobrze zniosła trudne czasy, to i tak skutki kryzysu odczuwamy do dziś. Co jednak robić w tych ciężkich czasach, w których większość społeczeństwa nie ma łatwo? Po pierwsze, solidaryzować się.

Więcej…
Etat czy własna firma?

Wiele osób ma dylemat: praca na etacie czy własna firma?

Każda z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Praca w firmie na etacie na pewno jest wyjściem bezpiecznym, to stabilna praca, zwłaszcza na umowę o pracę na czas nieokreślony. Poza tym, firma zatroszczy się o wszelkie świadczenia, takie jak płacenia składek na ubezpieczenie zdrowotne, chorobowe i wiele innych.

Praca w firmie pozwala nam również na skupienie się tylko na swoich obowiązkach. Nie musimy martwić się o sprawy związane z finansami czy księgowością. Mamy ustalony czas pracy i pracodawca musi go przestrzegać.

Za nadgodziny należy się bowiem dodatkowa stawka. Poza tym, mamy również przewidziany czas na urlop, co podczas prowadzenia własnej działalności nie jest już tak oczywiste. Musimy sobie zdawać jednak sprawę z tego, że praca w firmie nie pozwoli nam na rozwiniecie skrzydeł w takim stopniu, w jakim byśmy sobie tego życzyli, poza tym zawsze jesteśmy od kogoś zależni, co wielu osobom przeszkadza, ponieważ wolą być samowystarczalni. Dlatego właśnie coraz większa liczba ludzi decyduje się na zrezygnowanie z pracy na etacie i zdecydowanie się na założenie własnej firmy. Takie rozwiązanie pozwala na zajmowanie się tym, co naprawdę nas interesuje, może spełniać się w zawodzie fotografa, szefa kuchni, managera firmy transportowej, właściciela biura podróży czy salonu kosmetycznego.

To również świetna alternatyw dla osób uprawiających tak zwane wolne zawody. Własna firma pozwala na sprawdzenie się w różnych sytuacjach, można rozwijać skrzydła i odnieść sukces w biznesie. Poza tym, własna działalność uczy również odpowiedzialności, zaradności, pozwala na doskonalenie umiejętności przywódczych. Niestety, musimy pamiętać o tym, by samodzielnie zatroszczyć się o wszelkie sprawy finansowe, księgowe i administracyjne. Na szczęście można dziś zatrudnić specjalistów, którzy będą zajmowali się tego typu kwestiami. Każdy musi w zgodzie z własnym sumieniem odpowiedzieć sobie na pytanie, czy chce pracował na etacie czy posiadać własna firmę.

 
Idealny biznes dla kobiety

Niemalże każda kobieta kocha biżuterię. Od zawsze płeć piękna używała różnych ozdób aby poprawić swój wygląd. Ileż to razy kobieta przechodząc ulicą, zatrzymuje się przy wystawie sklepowej tylko po to, żeby przez chwilę popatrzeć na piękne kolczyki czy naszyjnik?

Przedsiębiorczość akademicka

Pojęcie przedsiębiorczości akademickiej był nieznane kilka lat temu. Zrodziło się w wyniku zmian m.in. globalizacji oraz trudnymi wymaganiami dla młodych ludzi rynku pracy. Wymaga to wielu zmian i stwarza nowe wyzwania dla ucze