Dotacja z Unii EuropejskiejBądźmy szczerzy ­- każdy z nas chciałby prowadzić swoją działalność gospodarczą, ale nie każdy ma ku temu sprzyjające warunki. Różnie w życiu bywa.

Ktoś może mieć pomysł, ktoś umiejętnie będzie potrafił prowadzić firmę, a ktoś będzie miał tylko sumę pieniędzy wystarczającą na jej założenie... W większości przypadków problemem jest brak środków finansowych. Co zrobić w takiej sytuacji?

Więcej…

W ostatnim czasie zaobserwowano znaczący spadek zysków hipermarketów. Okazuje się, że klienci nie tylko w Polsce coraz chętniej i częściej dokonują zakupów w dyskontach. Popularne dyskonty otwierają coraz to nowe placówki, do których dostęp staje się coraz łatwiejszy.

Jeszcze kilka lat temu, zarówno do dyskontu, jak i hipermarketu klient musiał dojechać, co nie zawsze było dla niego korzystne. Obecnie oba rodzaje sklepów wkraczają nawet do małych miast, są na każdym niemal rogu i opanowują niemal cały handel detaliczny w branży spożywczej. Specjaliści podkreślają, że nie tylko niska cena kieruje wyborem klienta lecz również czas.

Więcej…

Każdy z nas w swoim życiu choć raz przeżywał jakiś kryzys. Zazwyczaj są to nasze małe, prywatne kryzysy, które jednak zawsze zmieniają nasze życie. Czasami też uczestniczymy w kryzysie nieco większym, w kryzysie, który dotyka całe społeczeństwo.

Tak było i tym razem, kiedy w 2007 roku spadł na nas kryzys finansowy. Mimo iż Polska stosunkowo dobrze zniosła trudne czasy, to i tak skutki kryzysu odczuwamy do dziś. Co jednak robić w tych ciężkich czasach, w których większość społeczeństwa nie ma łatwo? Po pierwsze, solidaryzować się.

Więcej…
Firmy HR

Coraz częściej słyszy się ostatnio o firmach HR i wielu z nas zastanawia się, co właściwie to oznacza i czym zajmuje się taka firma?

HR to skrót od angielskiego odpowiednika zasobów ludzkich. Firma taka zajmuje się doradztwem personalnym, czyli rekrutacja oraz selekcja pracowników na określone stanowiska. W takich firmach liczą się ludzie: zarówno pracownicy jak i pracodawcy.

Poza tym firmy z branży HR zajmują się kompleksowym rekrutowaniem zarówno pracowników szeregowych jak i managerów i kadry zarządzającej na określone stanowiska. W skład ich imponującej oferty wchodzi także dokonywanie ocen i opisów stanowisk pracy.

Zajmują się tez tak zwaną oceną 360 stopni, oceniają konkretnego pracownika na danym stanowisku pracy. Takie opinie i dogłębne analizy przydają się na przykład w przypadku wydawania referencji. Takie firmy zajmują się również szkoleniem pracowników na określone stanowiska, przygotowywaniem szkoleń w poszczególnych firmach i wdrażaniem innych, nowoczesnych rozwiązań z branży HR.

Doradca personalny to zawód stosunkowo nowy. Nie ma jednego określonego kierunku studiów, po jakim można zostać specem w zakresie doradztwa personalnego.

To inaczej łowca głów, lub inaczej: talentów. Zajmuje się doborem odpowiednich kandydatów na dane stanowisko.

Dobrze sprawdzają się tu psychologowie, ale nie tylko. Nie każdy bowiem absolwentów studiów na tym kierunku ma predyspozycje w tym zawodzie. Doradcą można zostać po wielu kierunkach studiów: psychologii, socjologii, zarządzaniu, ekonomii, marketingu. Nie ma jednej, określonej ścieżki kariery.

Prawdą jest jednak to, że doradca musi po prostu znać się na ludziach i nie chodzi tu tylko o to, czego nauczy się na studiach. Wielu doradców personalnych pracuje samodzielnie, inni są zatrudniani w poszczególnych firmach, ale jeszcze inni znajdują zatrudnienie w profesjonalnych firmach HR. Pracujący tam specjaliści posiadają głębokie rozeznanie zarówno w szeregach potencjalnych pracowników jak i mogą pochwalić się znajomością potrzeb pracodawców.

 
Obowiązki związane z zatrudnieniem pracownika

Zatrudnienie pracownikaNa pracodawcę zostało nałożone szereg obowiązków związanych z zatrudnieniem pracownika. Większość z nich wynika bezpośrednio z przepisów ustawy Kodeks Pracy,

Procent składany - obliczenia z przymróżeniem oka

Procent-skladany Procent składany jest potężną siłą w procesie pomnażania pieniędzy. Krótka, teoretycznej definicja procentu składanego: sposób oprocentowania polegający na tym, że odsetki doliczane są do wkładu i procentują wraz z nim w następn