Obecnie istnieje wiele banków - jedne z nich się łączą, inne pozostają niezależne. Bez względu na ich staż na rynku jak i pozycję, wszystkie z nich oferują kredyty gotówkowe. O kredytach wiemy z całą pewnością tyle, że musimy je oddać spłacając raty. Czy jednak warto porównywać oferty kredytów gotówkowych? Czy może okazać się, że bank w którym korzystamy z pewnego zakresu usług może mieć gorszą ofertę dla nas niż bank konkurencyjny?

Większość ludzi żyje z przekonaniem, że to ich bank ma dla nich wspaniałą ofertę kredytową. Jeśli bowiem oferta rachunku jest idealna, lokata wysoko oprocentowana, dlaczego w przypadku kredytu miałoby być inaczej?

Więcej…

Kalkulator kredytowyNajczęściej kalkulatory te dostarcza instytucja finansowa, w której ubiegamy się o wsparcie, dostępne są po prostu na stronie albo trzeba ich samodzielnie poszukać, z tym że zwykle nie jest to żaden wielki problem.

W większości przypadków dostępne jest też kredyty mieszkaniowe porównanie, najczęściej tam, gdzie stroną lub informacjami nie opiekuje się żadna konkretna instytucja.

Porównanie zrealizowane na przykład w formie wyraźnej tabeli pozwala łatwo ocenić, która opcja zapewni nam najbardziej korzystne warunki kredytowania i podpowie, na co powinniśmy się porwać. Przypadki, gdy zestawienie okazuje się niezbyt wiarygodne, na szczęście zdarzają się bardzo rzadko.

Więcej…

Odsetki bankowe można podzielić na dwa podstawowe rodzaje: zmienne i stałe oprocentowanie.

Stała stopa oprocentowania kredytu charakteryzuje się tym, iż dane raty przez cały okres spłaty kredytu są na tym samym poziomie, a zmienna stopa oprocentowania kredytu zwykle tu im bliżej końca umowy tym raty i odsetki są mniejsze.

Każdy kredyt zaciągnięty w banku ma zwykle swoje określone warunki, spisane w umowie udzielenia kredytu i tak naprawdę umowa określa ile ma wynosić prowizja, raty, odsetki.

Banki nie ma obowiązku udzielać informacji o podstawach ustalania prowizji i oprocentowania. Albo klient decyduje się na przedstawione warunki albo też nie.

Więcej…
Home banking

Home banking umożliwia wykonywanie zleceń na kontach bankowych użytkownika na odległość, a także wgląd w informacje ogólne o banku i kontrolę stanu rachunków. Co to oznacza dla przeciętnego użytkownika komputera?

Niejednej osobie korzystającej z usług bankowych z pewnością nieraz zdarzyło się zdenerwować, kiedy o kilka minut spóźniła się i zastała zamknięte drzwi banku, w którym chciała dokonać przelewu, wpłacić pieniądze bądź wykonać jakąś inną operację związaną z ulokowanymi w nim oszczędnościami. Dzięki nowej usłudze, która pojawia się w ofercie coraz większej liczby instytucji bankowych możemy uniknąć podobnych kłopotów.

Jeśli tylko dysponujemy dostępem do Internetu, a nasz bank dysponuje nowoczesnym systemem komputerowym, pozwalającym dokonywać transakcji finansowych za pośrednictwem linii telefonicznych, cały świat finansowy stoi przed nami otworem. Za pomocą komputera podłączonego do Sieci szybko i wygodnie możemy zarządzać posiadanymi środkami. Łącząc się z bankiem i korzystając z oprogramowania do zarządzania finansami, nie ruszając się z domu możemy wypełnić odpowiedni formularz przelewu i wydać zlecenie przeprowadzenia niemal dowolnej operacji finansowej.

Zarządzanie kontem na odległość, a więc za pośrednictwem komputera i linii telefinformatycznych, nazywane jest z języka angielskiego home banking. Na podobny tryb pracy istnieje też kilka innych określeń, na przykład electronic banking, direct banking czy netbank. l z takimi nazwami możemy też się spotkać w różnych bankach. Jedynym polskim odpowiednikiem, który przyjął się w kilku instytucjach o podobnym charakterze jest tzw. Bank u Klienta.

Za wymienionymi pojęciami kryje się ni mniej, ni więcej, tylko zarządzanie zasobami finansowymi ulokowanymi na koncie w banku na odległość. Tą drogą możliwe jest między innymi składanie zleceń przelewu czy też po prostu sprawdzanie stanu konta. Niezbędne do tego jest odpowiednie oprogramowanie, za pomocą którego będziemy w stanie zapanować nad wszystkimi operacjami związanymi z naszymi środkami pieniężnymi. Narzędzia tego typu automatycznie realizują polecenia wydawane przez użytkownika, we właściwy sposób komunikując się z systemem używanym przez bank, z którym się on łączy.

 
Kto nie korzysta z usług bankowych?

W Polsce jest jeszcze spora grupa osób, które nie odczuwają konieczności korzystania z usług bankowych. Choć z każdym rokiem rośnie odsetek osób posiadających rachunki bieżące nadal jesteśmy daleko w statystykach europejskich. Ko

Oferta banków

Zakres usług bankowych obejmuje większość operacji finansowych związanych z środkami przechowywanymi na koncie. W trybie online możliwe jest więc przede wszystkim przesyłanie zleceń płatniczych, na przykład przelewu z jednego konta na inne.

Bankowość online

Internet stopniowo staje się integralnym elementem naszego życia. Wpływ na jego rozwój mają przede wszystkim firmy zajmujące się tworzeniem oprogramowania służącego do obsługi sieci, a więc na przykład umożliwiającego korzystanie z oferowanych za jej pośrednictwem usług.