Dotacja z Unii EuropejskiejBądźmy szczerzy ­- każdy z nas chciałby prowadzić swoją działalność gospodarczą, ale nie każdy ma ku temu sprzyjające warunki. Różnie w życiu bywa.

Ktoś może mieć pomysł, ktoś umiejętnie będzie potrafił prowadzić firmę, a ktoś będzie miał tylko sumę pieniędzy wystarczającą na jej założenie... W większości przypadków problemem jest brak środków finansowych. Co zrobić w takiej sytuacji?

Więcej…

W ostatnim czasie zaobserwowano znaczący spadek zysków hipermarketów. Okazuje się, że klienci nie tylko w Polsce coraz chętniej i częściej dokonują zakupów w dyskontach. Popularne dyskonty otwierają coraz to nowe placówki, do których dostęp staje się coraz łatwiejszy.

Jeszcze kilka lat temu, zarówno do dyskontu, jak i hipermarketu klient musiał dojechać, co nie zawsze było dla niego korzystne. Obecnie oba rodzaje sklepów wkraczają nawet do małych miast, są na każdym niemal rogu i opanowują niemal cały handel detaliczny w branży spożywczej. Specjaliści podkreślają, że nie tylko niska cena kieruje wyborem klienta lecz również czas.

Więcej…

Każdy z nas w swoim życiu choć raz przeżywał jakiś kryzys. Zazwyczaj są to nasze małe, prywatne kryzysy, które jednak zawsze zmieniają nasze życie. Czasami też uczestniczymy w kryzysie nieco większym, w kryzysie, który dotyka całe społeczeństwo.

Tak było i tym razem, kiedy w 2007 roku spadł na nas kryzys finansowy. Mimo iż Polska stosunkowo dobrze zniosła trudne czasy, to i tak skutki kryzysu odczuwamy do dziś. Co jednak robić w tych ciężkich czasach, w których większość społeczeństwa nie ma łatwo? Po pierwsze, solidaryzować się.

Więcej…
Jak pozyskać kapitał dla swojej firmy?

Istnieje wiele możliwości na pozyskanie kapitału na rozpoczęcie i rozwój działalności gospodarczej.

Źródłem kapitału dla firmy mogą być tak zwani aniołowie biznesu.

Aniołowie biznesu

Aniołowie biznesu (ang. business angel) to przedsiębiorcy poszukujący ciekawych i innowacyjnych przedsięwzięć biznesowych o dużej potencjalnie stopy zwrotu z inwestycji. Business angel to w większości biznesmeni, którzy posiadają już znaczące doświadczenie biznesowe.

Współpraca z takim przedsiębiorcą odbywa się najczęściej w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Doświadczenie anioła biznesu, jego wkład merytoryczny oraz spojrzenie biznesowe jest często cenniejsze niż udziały w spółce, które obejmuje. Pozyskanie anioła biznesu jest bardzo trudne, ponieważ podmioty takie wybierają tylko najciekawsze inwestycje, w które się angażują oraz które gwarantują ponadprzeciętną stopę zwrotu z inwestycji.

Kredyty bankowe

Najczęstszym źródłem kapitału dla nowo powstałej firmy są jednak kredyty bankowe. Duża oferta kredytowa oraz częste akcje kredytowe banków sprawiają, że istnieje wiele atrakcyjnych produktów bankowych dla nowo powstałych firm. Warto zwrócić uwagę, że kredyt bankowy dla nowo powstałej firmy, która nie posiada historii kredytowej są stosunkowo drogie w obsłudze. Prowizja oraz oprocentowanie kredytu jest znacznie większe niż kredytu konsumenckiego.

Banki ze względu na panujący kryzys stały się dużo bardziej wymagające w stosunku do kredytobiorców i bardzo często żądają zabezpieczeń zobowiązań kredytowych np. w postaci hipoteki na nieruchomości przedsiębiorcy. Wyśrubowane wymagania banków sprawiają, że wielu przyszłych biznesmenów nie spełnia wymagań i nie otrzymują kredytu.

 
Idealny biznes dla kobiety

Niemalże każda kobieta kocha biżuterię. Od zawsze płeć piękna używała różnych ozdób aby poprawić swój wygląd. Ileż to razy kobieta przechodząc ulicą, zatrzymuje się przy wystawie sklepowej tylko po to, żeby przez chwilę popatrzeć na piękne kolczyki czy naszyjnik?

Przedsiębiorczość akademicka

Pojęcie przedsiębiorczości akademickiej był nieznane kilka lat temu. Zrodziło się w wyniku zmian m.in. globalizacji oraz trudnymi wymaganiami dla młodych ludzi rynku pracy. Wymaga to wielu zmian i stwarza nowe wyzwania dla ucze