Mając kłopoty finansowe, od razu do głowy przychodzą nam myśli o pożyczeniu pieniędzy w jeden z ogólnodostępnych sposobów, najlepiej poprzez pożyczkę lub kredyt.

Warto się chwilę zastanowić i odpowiedzieć sobie na pytanie, czy na pewno potrzebujemy tego, o czym myślimy?

Więcej…

Kredyt można wziąć praktycznie na wszystko. Dziś wiele osób stara się o najprostszy rodzaj kredytu, a mianowicie kredyt gotówkowy. W tym wypadku banko zupełnie nie interesuje się tym, na co przeznaczymy pieniądze. Kredyty gotówkowe mogą obejmować nawet niewielkie kwoty.

Jest to idealne rozwiązanie w momencie, gdy pilnie potrzebujemy pieniędzy na remont mieszkania, sfinansowanie kolonii dla dziecka czy pobytu babci w sanatorium.

Pożyczka gotówkowa tzw. chwilówka przyda się również w momencie wystąpienia jakiś niezaplanowanych wydatków: kupna nowych mebli, wymiany pralki, lodówki, kupna części do samochodu, nowych podręczników dla dzieci, finansowania kosztownego leczenia jakiegoś członka rodziny czy zakupu sprzętu rehabilitacyjnego. W wielu z tych przypadków liczy się przecież czas, a kredyt gotówkowy na dowolny cel można dziś dostać naprawdę bardzo szybko.

Więcej…

Kredyt refinansowy jest kredytem, który umożliwia obniżenie kosztów rat kredytowych. Jeśli ktoś zaciągnął kredyt np. 5 lat temu i zauważył, że osoby obecnie biorące kredyt robią to na znacznie korzystniejszych warunkach przede wszystkim finansowych, wówczas może zdecydować się na kredyt refinansowy, który będzie przeznaczony na spłatę wcześniejszych zobowiązań.

Więcej…
Jak wybrać najlepszą dla nas lokatę?

Najlepsza lokataWciąż najpopularniejszą formą oszczędzania pieniędzy jest lokata bankowa. Jest to umowa zawierana pomiędzy osobą fizyczną a bankiem. Powinna być dostosowana do naszych potrzeb.

Jak zatem wybrać najlepszą lokatę?

Musimy tu wziąć pod uwagę czas na jaki ją zakładamy oraz wysokość zainwestowanych w nią środków. Na pewno lokata musi być wysoko oprocentowana, ale to nie jedyne kryteria na które powinniśmy zwrócić uwagę.

Powinniśmy przeanalizować rentowność, płynność oraz stopień ryzyka takiej lokaty.

Rentowność lokaty

Rentowność określa zysk jakiego możemy się spodziewać po wygaśnięciu lokaty.

Płynność lokaty

Płynność natomiast to swoboda z jaką możemy dysponować naszymi środkami złożonymi w depozycie. Wybierając lokatę o stałym lub zmiennym oprocentowaniu ponosimy ryzyko zmian stóp procentowych.

Ryzyko zaciągnięcia lokaty

Następnym ryzykiem jest przewidzenie przez inwestora przyszłego zysku i tu najbezpieczniejsza jest tradycyjna lokata. Gorzej jest z lokatami czy funduszami inwestycyjnymi. Oczywiście ryzykiem jest jeszcze nieprzewidziana niewypłacalność banku. A więc przed założeniem lokaty powinniśmy ustalić kilka rzeczy: określić jaką sumę i w jakiej walucie chcemy przeznaczyć na lokatę, pamiętając że niektóre mają próg minimalnej kwoty, ustalić na ile czasu możemy ją założyć, dowiedzieć się o rodzajach oprocentowania i ryzyku inwestycyjnym.

Wyróżniamy kilka rodzajów lokat bankowych:

  • lokata terminowa,
  • lokata rentierska,
  • lokata dynamiczna,
  • lokata progresywna,
  • lokata automatyczna,
  • lokata internetowa,
  • e-lokata,
  • lokata call,
  • lokata overnight,
  • lokata negocjowana.

Jest zatem w czym wybierać.

 
Lokaty strukturyzowane a lokaty overnight

Lokata strukturyzowanaProdukty strukturyzowane są rozwiązaniami oszczędnościowo-inwestycyjnymi, coraz częściej oferowanymi klientom przez banki. Lokata strukturyzowana umożliwia pomnażanie nadwyżek finansowych w dość atrakcyjny sposób. Te lokaty posiadają r

Czym jest lokata strukturyzowana?

Lokata strukturyzowanaPowszechnie uważa się, że lokata strukturyzowana to oferta bankowa, kierowana do osób szukających bezpieczeństwa dla swoich inwestycji oraz chcących uzyskać wyższe zyski niż na zwykłych lokatach.

Lokata standardowa - rodzaje i oprocentowanie

Lokata standardowa - rodzaje i oprocentowanie Lokata terminowa standardowa jest to oprocentowany rachunek oszczędnościowy, gdzie bank przez określony czas zamraża pieniądze osób zainteresowanych tą formą zarobienia. Lokaty te dzielą się na odnawia