Mając kłopoty finansowe, od razu do głowy przychodzą nam myśli o pożyczeniu pieniędzy w jeden z ogólnodostępnych sposobów, najlepiej poprzez pożyczkę lub kredyt.

Warto się chwilę zastanowić i odpowiedzieć sobie na pytanie, czy na pewno potrzebujemy tego, o czym myślimy?

Więcej…

Kredyt można wziąć praktycznie na wszystko. Dziś wiele osób stara się o najprostszy rodzaj kredytu, a mianowicie kredyt gotówkowy. W tym wypadku banko zupełnie nie interesuje się tym, na co przeznaczymy pieniądze. Kredyty gotówkowe mogą obejmować nawet niewielkie kwoty.

Jest to idealne rozwiązanie w momencie, gdy pilnie potrzebujemy pieniędzy na remont mieszkania, sfinansowanie kolonii dla dziecka czy pobytu babci w sanatorium.

Pożyczka gotówkowa tzw. chwilówka przyda się również w momencie wystąpienia jakiś niezaplanowanych wydatków: kupna nowych mebli, wymiany pralki, lodówki, kupna części do samochodu, nowych podręczników dla dzieci, finansowania kosztownego leczenia jakiegoś członka rodziny czy zakupu sprzętu rehabilitacyjnego. W wielu z tych przypadków liczy się przecież czas, a kredyt gotówkowy na dowolny cel można dziś dostać naprawdę bardzo szybko.

Więcej…

Kredyt refinansowy jest kredytem, który umożliwia obniżenie kosztów rat kredytowych. Jeśli ktoś zaciągnął kredyt np. 5 lat temu i zauważył, że osoby obecnie biorące kredyt robią to na znacznie korzystniejszych warunkach przede wszystkim finansowych, wówczas może zdecydować się na kredyt refinansowy, który będzie przeznaczony na spłatę wcześniejszych zobowiązań.

Więcej…
Jak zaplanować domowy budżet?

Planowanie domowego budżetu jest bardzo ważną czynnością, która pozwoli nam na lepsze rozplanowanie swoich wydatków. Budżet powinni planować rodzice w porozumieniu z dziećmi, biorąc pod uwagę potrzeby każdego domownika. Pierwsza część planowania budżetu to wpływy do budżetu, czyli zarobki i inne źródła pozyskiwania kapitału.

Podstawą wpływów są oczywiście pensje rodziców czy pensja przynajmniej jednego rodzica. Czasem rodzice pozyskują pieniądze również z innych źródeł, na przykład prac zleconych.

Do tej grupy trzeba doliczyć również alimenty czy wszelkie inne rodzaje finansowej pomocy. Kolejna część to wydatki, jakie co miesiąc ponosi rodzina. Bardzo ważne są wydatki na mieszkanie, na przykład koszt jego wynajmu i wszelkie rachunki, jakie co miesiąc trzeba zapłacić.

Należy przewidzieć również wydatki na samochód, jeśli rodzina go posiada. Bardzo istotne są koszty utrzymania samochodu: kupowania benzyny, ewentualne naprawy czy płacenie za ubezpieczenie auta. Kolejna kwestia to wydatki na szkołę czy studia dzieci. Przedszkolakowi trzeba kupić buty na zmianę czy książeczki, uczeń potrzebuje podręczników i przyborów szkolnych. Wielu rodziców pomaga również utrzymywać się pociechom na studiach.

Nawet jeśli młody człowiek mieszka w akademiku czy wynajętym mieszkaniu i pracuje, rodzice i tak pomagają mu finansowo. Te kwoty również należy przewidzieć w domowym budżecie. Wydatki to także pieniądze, które przeznaczamy na leki. Czasem są to wydatki co miesięczne, na przykład leki na alergię czy choroby przewlekłe. Do tej kwoty należy jednak dodać nieco środków na przeprze widziane wydatki, na przykład w razie nagłej choroby czy wypadku.

Do ponoszonych kosztów trzeba koniecznie doliczyć wydatki na rozrywkę i kulturę. Rodzina powinna przewidzieć wyjście do kina, restauracji, do wesołego miasteczka czy rodzinny, weekendowy wyjazd. W budżecie trzeba także uwzględnić rodzinne oszczędności, na przykład na wakacje, nowy samochód czy nowoczesny telewizor. Może to być stała miesięczna kwota, odkładana na lokacie czy specjalnym koncie.

 
Młoda żona i domowy budżet

Domowy budżetMłoda żona, która zaraz po ślubie rozpoczyna wspólne życie z mężem w swoim pierwszym mieszkaniu może być nieco przerażona mnogością spraw, jakie, na co dzień trzeba załatwiać. To właśnie w rękach kobiety zwykle spoczywa zarządzanie domow

Jak szybko sprzedać samochód osobowy?

Sprzedaż samochoduDokonanie sprzedaży samochodu używanego zwykle jest postępowaniem długofalowym, nastręczającym posiadaczom pojazdu sporej ilości problemów. Problemy ze znalezieniem następnego właściciela, negocjacje cenowe czy samo przygotowanie p

Pieniądze na działalność społeczną

Różne organizacje pozarządowe oraz grupy nieformalne np. w rodzaju rad rodziców placówek oświatowych, klubów hobbystów, kibiców, grup charytatywnych, ludzi skupionych wokół amatorskiego ruchu artystycznego poszukuje źródeł finansowania swoich działań społecznych.

Rozsądna gospodarka domowym budżetem

Gospodarka domowym budżetemZarządzanie prywatnymi pieniędzmi wydaje się być tak trywialne, że każdy człowiek bez zastanowienia stwierdzi, że jest najznakomitszym gospodarzem na własnym poletku. Jeżeli jednak pochylić się nad tym szczegó