Obecnie istnieje wiele banków - jedne z nich się łączą, inne pozostają niezależne. Bez względu na ich staż na rynku jak i pozycję, wszystkie z nich oferują kredyty gotówkowe. O kredytach wiemy z całą pewnością tyle, że musimy je oddać spłacając raty. Czy jednak warto porównywać oferty kredytów gotówkowych? Czy może okazać się, że bank w którym korzystamy z pewnego zakresu usług może mieć gorszą ofertę dla nas niż bank konkurencyjny?

Większość ludzi żyje z przekonaniem, że to ich bank ma dla nich wspaniałą ofertę kredytową. Jeśli bowiem oferta rachunku jest idealna, lokata wysoko oprocentowana, dlaczego w przypadku kredytu miałoby być inaczej?

Więcej…

Kalkulator kredytowyNajczęściej kalkulatory te dostarcza instytucja finansowa, w której ubiegamy się o wsparcie, dostępne są po prostu na stronie albo trzeba ich samodzielnie poszukać, z tym że zwykle nie jest to żaden wielki problem.

W większości przypadków dostępne jest też kredyty mieszkaniowe porównanie, najczęściej tam, gdzie stroną lub informacjami nie opiekuje się żadna konkretna instytucja.

Porównanie zrealizowane na przykład w formie wyraźnej tabeli pozwala łatwo ocenić, która opcja zapewni nam najbardziej korzystne warunki kredytowania i podpowie, na co powinniśmy się porwać. Przypadki, gdy zestawienie okazuje się niezbyt wiarygodne, na szczęście zdarzają się bardzo rzadko.

Więcej…

Odsetki bankowe można podzielić na dwa podstawowe rodzaje: zmienne i stałe oprocentowanie.

Stała stopa oprocentowania kredytu charakteryzuje się tym, iż dane raty przez cały okres spłaty kredytu są na tym samym poziomie, a zmienna stopa oprocentowania kredytu zwykle tu im bliżej końca umowy tym raty i odsetki są mniejsze.

Każdy kredyt zaciągnięty w banku ma zwykle swoje określone warunki, spisane w umowie udzielenia kredytu i tak naprawdę umowa określa ile ma wynosić prowizja, raty, odsetki.

Banki nie ma obowiązku udzielać informacji o podstawach ustalania prowizji i oprocentowania. Albo klient decyduje się na przedstawione warunki albo też nie.

Więcej…
Kiedy możemy oddać zakupiony towar?

Według polskiego prawa możemy zwrócić zakupiony towar, gdy:

  • okazał się on wadliwy bądź niezgodny z umową - czyli jeśli w umowie jest napisane, że dany sweter jest np. różowy a w rzeczywistości jest np. czarny. Wtedy mamy prawo, aby taki produkt reklamować. Reklamację składamy w firmie, w której dany towar zakupiliśmy. Następnie sprzedawca w miarę możliwości powinien doprowadzić do jego naprawy lub wymiany na inny niewadliwy towar, oczywiście nieodpłatnie. Jeśli jednak z jakiegoś powodu sprzedawca nie będzie mógł wykonać tych wymienionych wcześniej czynności albo nie będziemy chcieli z nich skorzystać, wtedy możemy po prostu odstąpić od umowy lub żądać obniżenia ceny zakupu.
  • jeśli dokonujemy zakupu poza lokalem przedsiębiorstwa - czyli np. poprzez akwizytora czy przez internet. Nie musimy wtedy zgłaszać z jakiego powodu oddajemy dany towar, może go nawet w ogóle nie być. Istotne jest jednak to, że aby oddać towar, bez podawania powodu to musimy zgłosić to sprzedawcy w czasie 14 dni od czasu otrzymania towaru, np. poprzez e-mail.

Ważne informacje

  1. Termin na zgłoszenie reklamacji to 2 miesiące od czasu wykrycia usterki lub niezgodności towaru z opisem.
  2. Towar można reklamować w przeciągu 2 lat od momentu jego zakupu.
  3. Jeśli zgłosiliśmy sprzedawcy niezgodność towaru z umową to ma on 14 dni na jej rozpatrzenia, czyli że powinien na nią odpowiedzieć i podać sposób jej rozpatrzenia. Jeśli tego nie wykona to zgodnie z prawem reklamacja staje się uzasadniona. W takim wypadku mamy pełne prawo aby żądać od sprzedawcy wybranego przez nas sposobu rozpatrzenia takiej reklamacji.

A co jeśli kupowaliśmy towar w lokalu przedsiębiorstwa i jest on zgodny z umową, a my chcemy go oddać?

Nie jest to możliwe, jeśli sprzedawca nie wyrazi na to zgody. Polskie prawo daje tu wolną rękę sprzedawcy i nie ma on obowiązku przyjąć takiego zwrotu. Jeśli jednak w danym sklepie jest to możliwe, to często będzie się w nim znajdowała informacja o tym. Warto się też zapytać.

 
Zakupy na aukcjach internetowych - czy to dobry pomysł?

Jeszcze kilka lat temu zakupy na aukcjach internetowych robili nieliczni użytkownicy Internetu. Obecnie zdecydowana większość deklaruje, że takie zakupy wykonuje co najmniej raz na kwartał. Na najbardziej popularnym portalu au

Internetowe rabaty

Kosmetyczne propozycje Od pewnego czasu popularne stały się strony z okazjami, obniżkami, rabatami. Za określoną kwotę możemy kupić bon, który jest wart o wiele więcej niż cena na to wskazująca. Przykładowo. Za farbowa

Centrum handlowe - wygoda dla klientów

Bardzo popularne stały się w ostatnim czasie wszelkiego rodzaju centra handlowe, skupiające w jednym miejscu punkty handlowe i usługowe o różnym charakterze. Nowoczesne centra handlowe odznaczają się nie tylko funkcjonalnością i wygodą skierowaną do potencjalnych klientów,

Sieci handlowe

Wiele małych sklepów spożywczych "wciąganych" jest do dużych sieci handlowych. Sieci takie jak Lewiatan, Euro, Detal itp. są coraz bardziej popularne, a poza tym oferują dobre warunki współpracy. Współpraca z jedną z sieci tego rodzaju wiąże się niewątpliwie z pewnego rodz