Dotacja z Unii EuropejskiejBądźmy szczerzy ­- każdy z nas chciałby prowadzić swoją działalność gospodarczą, ale nie każdy ma ku temu sprzyjające warunki. Różnie w życiu bywa.

Ktoś może mieć pomysł, ktoś umiejętnie będzie potrafił prowadzić firmę, a ktoś będzie miał tylko sumę pieniędzy wystarczającą na jej założenie... W większości przypadków problemem jest brak środków finansowych. Co zrobić w takiej sytuacji?

Więcej…

W ostatnim czasie zaobserwowano znaczący spadek zysków hipermarketów. Okazuje się, że klienci nie tylko w Polsce coraz chętniej i częściej dokonują zakupów w dyskontach. Popularne dyskonty otwierają coraz to nowe placówki, do których dostęp staje się coraz łatwiejszy.

Jeszcze kilka lat temu, zarówno do dyskontu, jak i hipermarketu klient musiał dojechać, co nie zawsze było dla niego korzystne. Obecnie oba rodzaje sklepów wkraczają nawet do małych miast, są na każdym niemal rogu i opanowują niemal cały handel detaliczny w branży spożywczej. Specjaliści podkreślają, że nie tylko niska cena kieruje wyborem klienta lecz również czas.

Więcej…

Każdy z nas w swoim życiu choć raz przeżywał jakiś kryzys. Zazwyczaj są to nasze małe, prywatne kryzysy, które jednak zawsze zmieniają nasze życie. Czasami też uczestniczymy w kryzysie nieco większym, w kryzysie, który dotyka całe społeczeństwo.

Tak było i tym razem, kiedy w 2007 roku spadł na nas kryzys finansowy. Mimo iż Polska stosunkowo dobrze zniosła trudne czasy, to i tak skutki kryzysu odczuwamy do dziś. Co jednak robić w tych ciężkich czasach, w których większość społeczeństwa nie ma łatwo? Po pierwsze, solidaryzować się.

Więcej…
Kredyt hipoteczny a wkład własny

Wkład własny jest niezbędny w celu zaciągnięcia kredytu hipotecznego. Dlatego osoby, które są zainteresowane takim rodzajem finansowania inwestycji, powinny dowiedzieć się czym jest wkład własny, ile powinien wynosić oraz jaką może mieć formę.

Minimalny wkład własny

Od początku 2014 roku obowiązują nowe zasady. Wcześniej dostępne były kredyty hipoteczne, na przykład na budowę domu, bez konieczności wnoszenia wkładu własnego. Obecnie nie jest to możliwe. W 2016 roku minimalna wysokość wkładu, który trzeba będzie posiadać, wyniesie aż 20% inwestycji.

Co może być wkładem własnym?

Warto pamiętać, że wkład może mieć różne formy. Aby otrzymać kredyt hipoteczny nie trzeba koniecznie dysponować pieniędzmi zgromadzonymi na koncie bankowym. W tym celu można wykorzystać także wiele innych środków. Należą do nich między innymi:

  • wartość rynkowa działki budowlanej,
  • dotychczas wykonane prace, np. przygotowanie działki, zakupione materiały, koszty opracowania projektu,
  • koszty zakupu budynku przeznaczonego do wykończenia lub remontu,
  • środki z książeczki mieszkaniowej,
  • dofinansowanie pochodzące z programu Mieszkanie dla Młodych,
  • dodatkowe dochody, np. ze sprzedaży posiadanych nieruchomości.

Ubezpieczenie niskiego wkładu

Kredyt hipoteczny jest dla wielu osób jedyną szansą na zakup mieszkania lub budowę domu. Konieczność zgromadzenia wkładu własnego nie ułatwia tego zadania. Trzeba pamiętać, że istnieje również możliwość ubezpieczenia brakującego wkładu. Takie ubezpieczenie może mieć różne formy zarówno dodatkowej prowizji, jak i niewielkiej sumy dodawanej do każdej raty miesięcznej. Z jednej strony ubezpieczenie podnosi koszty kredytu, z drugiej jest dla wielu osób rozwiązaniem, które pozwala na skorzystanie z takiej formy finansowania.

Trzeba wiedzieć, że wkład własny może mieć wiele różnych form. Warto między innymi zainteresować się programem Mieszkanie dla Młodych, który daje możliwość skorzystania z dofinansowania pozwalającego na zaciągnięcie kredytu za zakup mieszkania.

 
Kredyt refinansowy

Kredyt refinansowy jest kredytem, który umożliwia obniżenie kosztów rat kredytowych. Jeśli ktoś zaciągnął kredyt np. 5 lat temu i zauważył, że osoby obecnie biorące kredyt robią to na znacznie korzystniejszych warunkach przede wszystkim finansowych, wówczas może zdecydować s

Zarobki a kredyt hipoteczny

Kreadyt hipotecznyCodzienna praca powinna być ważną częścią naszego życia, która sprawia, że stać nas stabilne i bezpieczne życie. Dodatkowym fundamentem, na którym powinniśmy budować naszą przyszłość jest