Obecnie istnieje wiele banków - jedne z nich się łączą, inne pozostają niezależne. Bez względu na ich staż na rynku jak i pozycję, wszystkie z nich oferują kredyty gotówkowe. O kredytach wiemy z całą pewnością tyle, że musimy je oddać spłacając raty. Czy jednak warto porównywać oferty kredytów gotówkowych? Czy może okazać się, że bank w którym korzystamy z pewnego zakresu usług może mieć gorszą ofertę dla nas niż bank konkurencyjny?

Większość ludzi żyje z przekonaniem, że to ich bank ma dla nich wspaniałą ofertę kredytową. Jeśli bowiem oferta rachunku jest idealna, lokata wysoko oprocentowana, dlaczego w przypadku kredytu miałoby być inaczej?

Więcej…

Kalkulator kredytowyNajczęściej kalkulatory te dostarcza instytucja finansowa, w której ubiegamy się o wsparcie, dostępne są po prostu na stronie albo trzeba ich samodzielnie poszukać, z tym że zwykle nie jest to żaden wielki problem.

W większości przypadków dostępne jest też kredyty mieszkaniowe porównanie, najczęściej tam, gdzie stroną lub informacjami nie opiekuje się żadna konkretna instytucja.

Porównanie zrealizowane na przykład w formie wyraźnej tabeli pozwala łatwo ocenić, która opcja zapewni nam najbardziej korzystne warunki kredytowania i podpowie, na co powinniśmy się porwać. Przypadki, gdy zestawienie okazuje się niezbyt wiarygodne, na szczęście zdarzają się bardzo rzadko.

Więcej…

Odsetki bankowe można podzielić na dwa podstawowe rodzaje: zmienne i stałe oprocentowanie.

Stała stopa oprocentowania kredytu charakteryzuje się tym, iż dane raty przez cały okres spłaty kredytu są na tym samym poziomie, a zmienna stopa oprocentowania kredytu zwykle tu im bliżej końca umowy tym raty i odsetki są mniejsze.

Każdy kredyt zaciągnięty w banku ma zwykle swoje określone warunki, spisane w umowie udzielenia kredytu i tak naprawdę umowa określa ile ma wynosić prowizja, raty, odsetki.

Banki nie ma obowiązku udzielać informacji o podstawach ustalania prowizji i oprocentowania. Albo klient decyduje się na przedstawione warunki albo też nie.

Więcej…
Kredyt hipoteczny a wkład własny

Wkład własny jest niezbędny w celu zaciągnięcia kredytu hipotecznego. Dlatego osoby, które są zainteresowane takim rodzajem finansowania inwestycji, powinny dowiedzieć się czym jest wkład własny, ile powinien wynosić oraz jaką może mieć formę.

Minimalny wkład własny

Od początku 2014 roku obowiązują nowe zasady. Wcześniej dostępne były kredyty hipoteczne, na przykład na budowę domu, bez konieczności wnoszenia wkładu własnego. Obecnie nie jest to możliwe. W 2016 roku minimalna wysokość wkładu, który trzeba będzie posiadać, wyniesie aż 20% inwestycji.

Co może być wkładem własnym?

Warto pamiętać, że wkład może mieć różne formy. Aby otrzymać kredyt hipoteczny nie trzeba koniecznie dysponować pieniędzmi zgromadzonymi na koncie bankowym. W tym celu można wykorzystać także wiele innych środków. Należą do nich między innymi:

  • wartość rynkowa działki budowlanej,
  • dotychczas wykonane prace, np. przygotowanie działki, zakupione materiały, koszty opracowania projektu,
  • koszty zakupu budynku przeznaczonego do wykończenia lub remontu,
  • środki z książeczki mieszkaniowej,
  • dofinansowanie pochodzące z programu Mieszkanie dla Młodych,
  • dodatkowe dochody, np. ze sprzedaży posiadanych nieruchomości.

Ubezpieczenie niskiego wkładu

Kredyt hipoteczny jest dla wielu osób jedyną szansą na zakup mieszkania lub budowę domu. Konieczność zgromadzenia wkładu własnego nie ułatwia tego zadania. Trzeba pamiętać, że istnieje również możliwość ubezpieczenia brakującego wkładu. Takie ubezpieczenie może mieć różne formy zarówno dodatkowej prowizji, jak i niewielkiej sumy dodawanej do każdej raty miesięcznej. Z jednej strony ubezpieczenie podnosi koszty kredytu, z drugiej jest dla wielu osób rozwiązaniem, które pozwala na skorzystanie z takiej formy finansowania.

Trzeba wiedzieć, że wkład własny może mieć wiele różnych form. Warto między innymi zainteresować się programem Mieszkanie dla Młodych, który daje możliwość skorzystania z dofinansowania pozwalającego na zaciągnięcie kredytu za zakup mieszkania.

 
Jak wziąć kredyt żeby się nie zadłużyć?

Jeżeli już podjęliśmy decyzję aby sięgnąć po nisko oprocentowana pożyczkę od kredytodawcy, musimy się zastanowić nad kilkoma rzeczami. Niezbędne jest aby wiedzieć na który kredyt możemy sobie pozwolić. To prawda, że w każdym ban

Wybór odpowiedniej propozycji kredytowej

Jednym z największych kłopotów, z którymi mierzyć się musimy w chwili poszukiwania finansowania na zrealizowanie konkretnego przedsięwzięcia (np. zakup samochodu), jest dokonanie wyboru dobrej propozycji kredytowej.

Atrakcyjne kredyty bankowe - jak ich poszukiwać?

Szukanie korzystnego finansowania, a więc kredytu lub też pożyczki z niskim oprocentowaniem, nie jest szczególnie łatwym zadaniem, gdyż wybór jest obecnie bardzo bogaty. Jeśli interesują nas tylko najlepsze kredyty,

Kredyt refinansowy

Kredyt refinansowy jest kredytem, który umożliwia obniżenie kosztów rat kredytowych. Jeśli ktoś zaciągnął kredyt np. 5 lat temu i zauważył, że osoby obecnie biorące kredyt robią to na znacznie korzystniejszych warunkach przede wszystkim finansowych, wówczas może zdecydować s