Dotacja z Unii EuropejskiejBądźmy szczerzy ­- każdy z nas chciałby prowadzić swoją działalność gospodarczą, ale nie każdy ma ku temu sprzyjające warunki. Różnie w życiu bywa.

Ktoś może mieć pomysł, ktoś umiejętnie będzie potrafił prowadzić firmę, a ktoś będzie miał tylko sumę pieniędzy wystarczającą na jej założenie... W większości przypadków problemem jest brak środków finansowych. Co zrobić w takiej sytuacji?

Więcej…

W ostatnim czasie zaobserwowano znaczący spadek zysków hipermarketów. Okazuje się, że klienci nie tylko w Polsce coraz chętniej i częściej dokonują zakupów w dyskontach. Popularne dyskonty otwierają coraz to nowe placówki, do których dostęp staje się coraz łatwiejszy.

Jeszcze kilka lat temu, zarówno do dyskontu, jak i hipermarketu klient musiał dojechać, co nie zawsze było dla niego korzystne. Obecnie oba rodzaje sklepów wkraczają nawet do małych miast, są na każdym niemal rogu i opanowują niemal cały handel detaliczny w branży spożywczej. Specjaliści podkreślają, że nie tylko niska cena kieruje wyborem klienta lecz również czas.

Więcej…

Każdy z nas w swoim życiu choć raz przeżywał jakiś kryzys. Zazwyczaj są to nasze małe, prywatne kryzysy, które jednak zawsze zmieniają nasze życie. Czasami też uczestniczymy w kryzysie nieco większym, w kryzysie, który dotyka całe społeczeństwo.

Tak było i tym razem, kiedy w 2007 roku spadł na nas kryzys finansowy. Mimo iż Polska stosunkowo dobrze zniosła trudne czasy, to i tak skutki kryzysu odczuwamy do dziś. Co jednak robić w tych ciężkich czasach, w których większość społeczeństwa nie ma łatwo? Po pierwsze, solidaryzować się.

Więcej…
Kredyt hipoteczny z 5% wkładem własnym - ostatni dzwonek

Kredyt hipoteczny z 5% wkłademDobre czasy, kiedy kredyty hipoteczne były przyznawane bez większych problemów już za nami.

Z roku na rok jego uzyskanie jest coraz trudniejsze. Czy wiesz, że został Ci miesiąc, aby wziąć kredyt hipoteczny z 5% wkładem własnym. Od nowego roku będzie to dwa razy więcej!

Najbliższe lata nie kształtują się zbyt optymistycznie dla osób, które dopiero zamierzają kupić mieszkanie na kredyt hipoteczny. W 2017 roku wymóg posiadania wkładu własnego obliczanego od wartości nieruchomości wzrośnie aż do 20%. Dużo, zwłaszcza, że nie mamy zwyczaju trzymania sum rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Czy to w bankach, na lokatach czy w przysłowiowej skarpecie. Co to oznacza? Prawdopodobnie zmniejszy się liczba kupujących własne "M", w dodatku może zwiększyć się liczba kredytów gotówkowych pożyczanych na ten cel oraz pożyczek zaciąganych „po rodzinie”. Zwłaszcza młodzi nabywcy będą mieli z tym problem.

Kredyt pod hipotekę

Co zrobić, aby uzyskać wkład własny, a przy tym nie zadłużać się niepotrzebnie?

Dobry zwyczaj, nie pożyczaj

Na pewno nie w banku, na pewno nie w chwilówkach z mini ratką, może tez nie u rodziny. Bank weźmie pod uwagę Twoje zobowiązania wobec innych, w dodatku kredyty gotówkowe mogą Ci się po prostu nie opłacać, gdyż ich oprocentowanie w skali roku jest wysokie, nieporównywalnie w stosunku do oprocentowania kredytów hipotecznych.

Jest lepszy - oszczędzaj

Naucz się tego. Gospodarowania pieniędzmi w budżecie domowym, oszczędzania większych sum co miesiąc i odpowiedniego ich lokowania. Dobrym pomysłem jest zainteresowanie się długoterminowymi lokatami, np. na 2-3 lata, jeśli zależy nam na własnym „M” dopiero za kilka lat. W tej perspektywie, przy regularnych wpłatach w wysokości ok. 1000 złotych miesięcznie, możemy zyskać z odsetek nawet do kilku tysięcy złotych, po odliczeniu podatków. W przypadku wielu produktów bankowych próg wpłat zaczyna się już od 500 zł, a minimalna kwota, którą trzeba oszczędzić to 20 000 złotych. Być może wraz ze zwiększającymi się wymogami, kwota ta będzie się zwiększać.

Jakie są inne opcje? Jeśli posiadamy już większą sumę zainwestowanych wcześniej pieniędzy, możemy spróbować ich inwestycji – jeśli tego nie robiliśmy wcześniej, możemy poprosić o pomoc doradcę, który się na tym zna. Jednak inwestowanie niesie ze sobą ryzyko niepowodzenia, z czym należy się liczyć.

Pewnym rozwiązaniem, które pozwoli na zaoszczędzenie pieniędzy jest również praca za granicą. Nie ma co się oszukiwać, w Polsce przy naszych zarobkach trudno będzie odłożyć znaczącą sumę co miesiąc, również samo spłacanie kredytu wcale nie musi być łatwe. Jest więc pewnym pomysłem wyjazd do pracy za granicę i odkładanie pieniędzy w innej walucie.

O czym pamiętać jeszcze przed wzięciem kredytu hipotecznego? Oczywiście o zdolności, o tym, że bank z pewnością dokładnie sprawdzi historię naszych wcześniejszych kredytów, regularność spłat, kwoty na jakie były wzięte oraz bieżące zobowiązania. Może więc na równi z oszczędzaniem, warto również wziąć pod uwagę poprawienie zdolności, aby nie było problemów z akceptacją wniosku.

Artykuł postał we współpracy z portalem www.6-dzielnica.pl.

 
Kredyt refinansowy

Kredyt refinansowy jest kredytem, który umożliwia obniżenie kosztów rat kredytowych. Jeśli ktoś zaciągnął kredyt np. 5 lat temu i zauważył, że osoby obecnie biorące kredyt robią to na znacznie korzystniejszych warunkach przede wszystkim finansowych, wówczas może zdecydować s

Zarobki a kredyt hipoteczny

Kreadyt hipotecznyCodzienna praca powinna być ważną częścią naszego życia, która sprawia, że stać nas stabilne i bezpieczne życie. Dodatkowym fundamentem, na którym powinniśmy budować naszą przyszłość jest