Dotacja z Unii EuropejskiejBądźmy szczerzy ­- każdy z nas chciałby prowadzić swoją działalność gospodarczą, ale nie każdy ma ku temu sprzyjające warunki. Różnie w życiu bywa.

Ktoś może mieć pomysł, ktoś umiejętnie będzie potrafił prowadzić firmę, a ktoś będzie miał tylko sumę pieniędzy wystarczającą na jej założenie... W większości przypadków problemem jest brak środków finansowych. Co zrobić w takiej sytuacji?

Więcej…

W ostatnim czasie zaobserwowano znaczący spadek zysków hipermarketów. Okazuje się, że klienci nie tylko w Polsce coraz chętniej i częściej dokonują zakupów w dyskontach. Popularne dyskonty otwierają coraz to nowe placówki, do których dostęp staje się coraz łatwiejszy.

Jeszcze kilka lat temu, zarówno do dyskontu, jak i hipermarketu klient musiał dojechać, co nie zawsze było dla niego korzystne. Obecnie oba rodzaje sklepów wkraczają nawet do małych miast, są na każdym niemal rogu i opanowują niemal cały handel detaliczny w branży spożywczej. Specjaliści podkreślają, że nie tylko niska cena kieruje wyborem klienta lecz również czas.

Więcej…

Każdy z nas w swoim życiu choć raz przeżywał jakiś kryzys. Zazwyczaj są to nasze małe, prywatne kryzysy, które jednak zawsze zmieniają nasze życie. Czasami też uczestniczymy w kryzysie nieco większym, w kryzysie, który dotyka całe społeczeństwo.

Tak było i tym razem, kiedy w 2007 roku spadł na nas kryzys finansowy. Mimo iż Polska stosunkowo dobrze zniosła trudne czasy, to i tak skutki kryzysu odczuwamy do dziś. Co jednak robić w tych ciężkich czasach, w których większość społeczeństwa nie ma łatwo? Po pierwsze, solidaryzować się.

Więcej…
Lokata standardowa - rodzaje i oprocentowanie

Lokata standardowa - rodzaje i oprocentowanie

Lokata terminowa standardowa jest to oprocentowany rachunek oszczędnościowy, gdzie bank przez określony czas zamraża pieniądze osób zainteresowanych tą formą zarobienia. Lokaty te dzielą się na odnawialne i nieodnawialne.

Pierwszy rodzaj to takie, gdzie po zakończonym czasie trwania lokaty, następuje automatyczne rozpoczęcie kolejnej na tę samą kwotę, jednakże na warunkach obowiązujących nie w dniu jej zakładania, ale ponownego rozpoczęcia. Lokaty nieodnawialne to takie lokaty, gdzie po zakończeniu czasu jej trwania nie otwiera się automatycznie kolejna.

Warto przyjrzeć się zatem oprocentowaniu jakie oferują banki. Może być ono bowiem stałe, czyli takie, które obowiązuje niezmiennie przez cały czas trwania lokaty (kwotę odsetek można sobie wyliczyć już w dniu zakładania) lub zmienne - oprocentowanie może ulegać zmianom w skutek zaistnienia zmian określonych w umowie (np. cięcia oprocentowania na wszystkich lokatach).

Chcąc otworzyć zatem lokatę terminową na rok, w wysokości 1000 zł o stałym oprocentowaniu, przeanalizować należy sytuację w polskich bankach. Zagadnienie przedstawione zostanie na podstawie pięciu najlepszych ofert.

Okazuje się, że najlepszym pomysłem będzie otworzenie rachunku w FM Banku PBP (FM lokata PRO). Oprocentowanie omawianej lokaty wynosi 3,6%, zaś zysk 29,16 zł. Wynika z tego, że nasz kapitał po zakończeniu lokaty wynosić będzie 1029,16 zł.

Nieco innym rozwiązaniem będzie zamrożenie finansów w omawianym wyżej banku, ale na tzw. Lokacie Spinającej. Jej oprocentowanie to 3,5% i zysk 28,35 zł. Gdy upłynie czas trwania tej lokaty to otrzymamy kwotę 1028,35 zł.

Oprocentowanie 3,4% i odsetki w wysokości 27,54 zł daje Lokata Internetowa założona w Meritum Bank. Na koniec otrzymujemy zatem kwotę 1027,54 zł.

Kolejna lokata (Lokata Standardowa) również dotyczy wspomnianego powyżej banku, ale jej oprocentowanie jest już nieco niższe i wynosi 3,2 %. Zysk wynosić zatem będzie 25,92 zł. Wniosek z tego taki, że po zakończeniu trwania lokaty otrzymamy sumę 1025,92 zł. Na identycznych zasadach są: Invest - Bank (Lokata zakładana przez IBnet24 oraz E-lokata), Meritum Bank (Lokata Meritum Zysku) oraz Crédit Agricole (Lokata z Plusem)

Ostatnim omawianym przykładem jest Idea Bank i Lokata Stabilna. Jej oprocentowanie to 3,1% co daje zysk 25,11 zł. Otrzymujemy więc kwotę 1025,11 zł.

 
Lokaty strukturyzowane a lokaty overnight

Lokata strukturyzowanaProdukty strukturyzowane są rozwiązaniami oszczędnościowo-inwestycyjnymi, coraz częściej oferowanymi klientom przez banki. Lokata strukturyzowana umożliwia pomnażanie nadwyżek finansowych w dość atrakcyjny sposób. Te lokaty posiadają r

Czym jest lokata strukturyzowana?

Lokata strukturyzowanaPowszechnie uważa się, że lokata strukturyzowana to oferta bankowa, kierowana do osób szukających bezpieczeństwa dla swoich inwestycji oraz chcących uzyskać wyższe zyski niż na zwykłych lokatach.