Obecnie istnieje wiele banków - jedne z nich się łączą, inne pozostają niezależne. Bez względu na ich staż na rynku jak i pozycję, wszystkie z nich oferują kredyty gotówkowe. O kredytach wiemy z całą pewnością tyle, że musimy je oddać spłacając raty. Czy jednak warto porównywać oferty kredytów gotówkowych? Czy może okazać się, że bank w którym korzystamy z pewnego zakresu usług może mieć gorszą ofertę dla nas niż bank konkurencyjny?

Większość ludzi żyje z przekonaniem, że to ich bank ma dla nich wspaniałą ofertę kredytową. Jeśli bowiem oferta rachunku jest idealna, lokata wysoko oprocentowana, dlaczego w przypadku kredytu miałoby być inaczej?

Więcej…

Kalkulator kredytowyNajczęściej kalkulatory te dostarcza instytucja finansowa, w której ubiegamy się o wsparcie, dostępne są po prostu na stronie albo trzeba ich samodzielnie poszukać, z tym że zwykle nie jest to żaden wielki problem.

W większości przypadków dostępne jest też kredyty mieszkaniowe porównanie, najczęściej tam, gdzie stroną lub informacjami nie opiekuje się żadna konkretna instytucja.

Porównanie zrealizowane na przykład w formie wyraźnej tabeli pozwala łatwo ocenić, która opcja zapewni nam najbardziej korzystne warunki kredytowania i podpowie, na co powinniśmy się porwać. Przypadki, gdy zestawienie okazuje się niezbyt wiarygodne, na szczęście zdarzają się bardzo rzadko.

Więcej…

Odsetki bankowe można podzielić na dwa podstawowe rodzaje: zmienne i stałe oprocentowanie.

Stała stopa oprocentowania kredytu charakteryzuje się tym, iż dane raty przez cały okres spłaty kredytu są na tym samym poziomie, a zmienna stopa oprocentowania kredytu zwykle tu im bliżej końca umowy tym raty i odsetki są mniejsze.

Każdy kredyt zaciągnięty w banku ma zwykle swoje określone warunki, spisane w umowie udzielenia kredytu i tak naprawdę umowa określa ile ma wynosić prowizja, raty, odsetki.

Banki nie ma obowiązku udzielać informacji o podstawach ustalania prowizji i oprocentowania. Albo klient decyduje się na przedstawione warunki albo też nie.

Więcej…
Lokata standardowa - rodzaje i oprocentowanie

Lokata standardowa - rodzaje i oprocentowanie

Lokata terminowa standardowa jest to oprocentowany rachunek oszczędnościowy, gdzie bank przez określony czas zamraża pieniądze osób zainteresowanych tą formą zarobienia. Lokaty te dzielą się na odnawialne i nieodnawialne.

Pierwszy rodzaj to takie, gdzie po zakończonym czasie trwania lokaty, następuje automatyczne rozpoczęcie kolejnej na tę samą kwotę, jednakże na warunkach obowiązujących nie w dniu jej zakładania, ale ponownego rozpoczęcia. Lokaty nieodnawialne to takie lokaty, gdzie po zakończeniu czasu jej trwania nie otwiera się automatycznie kolejna.

Warto przyjrzeć się zatem oprocentowaniu jakie oferują banki. Może być ono bowiem stałe, czyli takie, które obowiązuje niezmiennie przez cały czas trwania lokaty (kwotę odsetek można sobie wyliczyć już w dniu zakładania) lub zmienne - oprocentowanie może ulegać zmianom w skutek zaistnienia zmian określonych w umowie (np. cięcia oprocentowania na wszystkich lokatach).

Chcąc otworzyć zatem lokatę terminową na rok, w wysokości 1000 zł o stałym oprocentowaniu, przeanalizować należy sytuację w polskich bankach. Zagadnienie przedstawione zostanie na podstawie pięciu najlepszych ofert.

Okazuje się, że najlepszym pomysłem będzie otworzenie rachunku w FM Banku PBP (FM lokata PRO). Oprocentowanie omawianej lokaty wynosi 3,6%, zaś zysk 29,16 zł. Wynika z tego, że nasz kapitał po zakończeniu lokaty wynosić będzie 1029,16 zł.

Nieco innym rozwiązaniem będzie zamrożenie finansów w omawianym wyżej banku, ale na tzw. Lokacie Spinającej. Jej oprocentowanie to 3,5% i zysk 28,35 zł. Gdy upłynie czas trwania tej lokaty to otrzymamy kwotę 1028,35 zł.

Oprocentowanie 3,4% i odsetki w wysokości 27,54 zł daje Lokata Internetowa założona w Meritum Bank. Na koniec otrzymujemy zatem kwotę 1027,54 zł.

Kolejna lokata (Lokata Standardowa) również dotyczy wspomnianego powyżej banku, ale jej oprocentowanie jest już nieco niższe i wynosi 3,2 %. Zysk wynosić zatem będzie 25,92 zł. Wniosek z tego taki, że po zakończeniu trwania lokaty otrzymamy sumę 1025,92 zł. Na identycznych zasadach są: Invest - Bank (Lokata zakładana przez IBnet24 oraz E-lokata), Meritum Bank (Lokata Meritum Zysku) oraz Crédit Agricole (Lokata z Plusem)

Ostatnim omawianym przykładem jest Idea Bank i Lokata Stabilna. Jej oprocentowanie to 3,1% co daje zysk 25,11 zł. Otrzymujemy więc kwotę 1025,11 zł.

 
Lokaty strukturyzowane a lokaty overnight

Lokata strukturyzowanaProdukty strukturyzowane są rozwiązaniami oszczędnościowo-inwestycyjnymi, coraz częściej oferowanymi klientom przez banki. Lokata strukturyzowana umożliwia pomnażanie nadwyżek finansowych w dość atrakcyjny sposób. Te lokaty posiadają r

Czym jest lokata strukturyzowana?

Lokata strukturyzowanaPowszechnie uważa się, że lokata strukturyzowana to oferta bankowa, kierowana do osób szukających bezpieczeństwa dla swoich inwestycji oraz chcących uzyskać wyższe zyski niż na zwykłych lokatach.

Jak wybrać najlepszą dla nas lokatę?

Najlepsza lokataWciąż najpopularniejszą formą oszczędzania pieniędzy jest lokata bankowa. Jest to umowa zawierana pomiędzy osobą fizyczną a bankiem. Powinna być dostosowana do naszych potrzeb. Jak