Obecnie istnieje wiele banków - jedne z nich się łączą, inne pozostają niezależne. Bez względu na ich staż na rynku jak i pozycję, wszystkie z nich oferują kredyty gotówkowe. O kredytach wiemy z całą pewnością tyle, że musimy je oddać spłacając raty. Czy jednak warto porównywać oferty kredytów gotówkowych? Czy może okazać się, że bank w którym korzystamy z pewnego zakresu usług może mieć gorszą ofertę dla nas niż bank konkurencyjny?

Większość ludzi żyje z przekonaniem, że to ich bank ma dla nich wspaniałą ofertę kredytową. Jeśli bowiem oferta rachunku jest idealna, lokata wysoko oprocentowana, dlaczego w przypadku kredytu miałoby być inaczej?

Więcej…

Kalkulator kredytowyNajczęściej kalkulatory te dostarcza instytucja finansowa, w której ubiegamy się o wsparcie, dostępne są po prostu na stronie albo trzeba ich samodzielnie poszukać, z tym że zwykle nie jest to żaden wielki problem.

W większości przypadków dostępne jest też kredyty mieszkaniowe porównanie, najczęściej tam, gdzie stroną lub informacjami nie opiekuje się żadna konkretna instytucja.

Porównanie zrealizowane na przykład w formie wyraźnej tabeli pozwala łatwo ocenić, która opcja zapewni nam najbardziej korzystne warunki kredytowania i podpowie, na co powinniśmy się porwać. Przypadki, gdy zestawienie okazuje się niezbyt wiarygodne, na szczęście zdarzają się bardzo rzadko.

Więcej…

Odsetki bankowe można podzielić na dwa podstawowe rodzaje: zmienne i stałe oprocentowanie.

Stała stopa oprocentowania kredytu charakteryzuje się tym, iż dane raty przez cały okres spłaty kredytu są na tym samym poziomie, a zmienna stopa oprocentowania kredytu zwykle tu im bliżej końca umowy tym raty i odsetki są mniejsze.

Każdy kredyt zaciągnięty w banku ma zwykle swoje określone warunki, spisane w umowie udzielenia kredytu i tak naprawdę umowa określa ile ma wynosić prowizja, raty, odsetki.

Banki nie ma obowiązku udzielać informacji o podstawach ustalania prowizji i oprocentowania. Albo klient decyduje się na przedstawione warunki albo też nie.

Więcej…
Lokaty strukturyzowane a lokaty overnight

Lokata strukturyzowanaProdukty strukturyzowane są rozwiązaniami oszczędnościowo-inwestycyjnymi, coraz częściej oferowanymi klientom przez banki. Lokata strukturyzowana umożliwia pomnażanie nadwyżek finansowych w dość atrakcyjny sposób. Te lokaty posiadają różne aktywa bazowe, np. surowce, akcje, towary, indeksy giełdowe itd. Bank proponujący lokatę strukturyzowaną może inwestować pieniądze klienta na zasadzie podobnej do zakładu buchmacherskiego, gdyż aby na tym zyskać, obowiązkowe jest spełnienie warunku określonego w umowie produktowej.

Warunkiem zysku może być np. zmiana ceny danego produktu rolnego w określonym czasie. Kapitał, jakim klient zasilił lokatę strukturyzowaną jest zwykle bezpieczny, lecz wszystko zależy od oferty produktowej. Duża część z nich zapewnia ochronę stuprocentową kapitału w okresie zakończenia umowy. Inwestor odzyska całość wpłaconych przez siebie pieniędzy nawet wtedy, gdy produkt nie zarobi. Żeby mieć taka gwarancję, nie można jednak wypłacać środków przed zakończeniem umowy. Tego typu lokaty to interesujący sposób na inwestowanie, który będzie dobrym dodatkiem do innych metod powiększania własnego kapitału.

Lokaty overnight są skierowane przede wszystkim do przedsiębiorców i skonstruowane tak, aby zarabiały nocą, gdy kapitał firmy nie jest potrzebny. Deponowane są zazwyczaj w godzinach popołudniowych, aż do końca poranka dnia następnego. Wyjątkiem są tu dni wolne od pracy, kiedy kapitał pomnażany jest przez cały czas, aż do najbliższego dnia pracującego.

Cechy lokaty nocnej Istnieją dwa rodzaje lokat nocnych: zakładana na zlecenie, oraz automatyczna. W przypadku tej pierwszej klient sam musi za każdym razem pilnować transferu środków na saldo overnight co bywa uciążliwe, zatem jasnym jest, że popularniejsze są lokaty nocne automatyczne, w których cały proces odbywa się już bez ingerencji klienta i regulowany jest stosowną umową z bankiem odnośnie automatycznego transferu pieniędzy na konto lokaty, oraz godzin w jakich operacja ma się odbywać (zwykle od popołudnia do poranka następnego dnia).

Produkty nocne są produktami jednodniowymi i odnawialnymi w przypadku, kiedy kolejny dzień jest również dniem pracującym, natomiast w weekendy, czy podczas dni świątecznych lokatę można założyć na kilka dni i wówczas odsetki naliczane są nie tylko w nocy, ale przez cały czas aż do najbliższego dnia roboczego. Oprocentowanie Oprocentowanie lokat nocnych oscyluje na poziomie 1-2%. Jest to niewiele, ale należy wziąć pod uwagę fakt, iż naliczanie odsetek odbywa sie nocą i nie koliduje w żaden sposób z właściwym funkcjonowaniem firmy, ani nie ogranicza jej płynności finansowej.

Warto także wspomnieć o możliwości negocjowania z bankiem wysokości oprocentowania lokaty i jeśli uznamy, że proponowane stawki są niewystarczające, warto podjąć rozmowy negocjacyjne. Opłacalność lokaty nocnej Czy overnight jest opłacalne? Dla przedsiębiorców, którzy chcą pomnożyć kapitał firmy, ale nie mogą sobie pozwolić na jakąkolwiek utratę płynności finansowej, jest to bardzo dobra opcja oszczędnościowa nawet przy tak niskim oprocentowaniu lokaty. Lepiej przecież zyskać niewiele niż nie zyskać nic.

 
Czym jest lokata strukturyzowana?

Lokata strukturyzowanaPowszechnie uważa się, że lokata strukturyzowana to oferta bankowa, kierowana do osób szukających bezpieczeństwa dla swoich inwestycji oraz chcących uzyskać wyższe zyski niż na zwykłych lokatach.

Jak wybrać najlepszą dla nas lokatę?

Najlepsza lokataWciąż najpopularniejszą formą oszczędzania pieniędzy jest lokata bankowa. Jest to umowa zawierana pomiędzy osobą fizyczną a bankiem. Powinna być dostosowana do naszych potrzeb. Jak

Lokata standardowa - rodzaje i oprocentowanie

Lokata standardowa - rodzaje i oprocentowanie Lokata terminowa standardowa jest to oprocentowany rachunek oszczędnościowy, gdzie bank przez określony czas zamraża pieniądze osób zainteresowanych tą formą zarobienia. Lokaty te dzielą się na odnawia