Dotacja z Unii EuropejskiejBądźmy szczerzy ­- każdy z nas chciałby prowadzić swoją działalność gospodarczą, ale nie każdy ma ku temu sprzyjające warunki. Różnie w życiu bywa.

Ktoś może mieć pomysł, ktoś umiejętnie będzie potrafił prowadzić firmę, a ktoś będzie miał tylko sumę pieniędzy wystarczającą na jej założenie... W większości przypadków problemem jest brak środków finansowych. Co zrobić w takiej sytuacji?

Więcej…

W ostatnim czasie zaobserwowano znaczący spadek zysków hipermarketów. Okazuje się, że klienci nie tylko w Polsce coraz chętniej i częściej dokonują zakupów w dyskontach. Popularne dyskonty otwierają coraz to nowe placówki, do których dostęp staje się coraz łatwiejszy.

Jeszcze kilka lat temu, zarówno do dyskontu, jak i hipermarketu klient musiał dojechać, co nie zawsze było dla niego korzystne. Obecnie oba rodzaje sklepów wkraczają nawet do małych miast, są na każdym niemal rogu i opanowują niemal cały handel detaliczny w branży spożywczej. Specjaliści podkreślają, że nie tylko niska cena kieruje wyborem klienta lecz również czas.

Więcej…

Każdy z nas w swoim życiu choć raz przeżywał jakiś kryzys. Zazwyczaj są to nasze małe, prywatne kryzysy, które jednak zawsze zmieniają nasze życie. Czasami też uczestniczymy w kryzysie nieco większym, w kryzysie, który dotyka całe społeczeństwo.

Tak było i tym razem, kiedy w 2007 roku spadł na nas kryzys finansowy. Mimo iż Polska stosunkowo dobrze zniosła trudne czasy, to i tak skutki kryzysu odczuwamy do dziś. Co jednak robić w tych ciężkich czasach, w których większość społeczeństwa nie ma łatwo? Po pierwsze, solidaryzować się.

Więcej…
Mądre gospodarowanie domowym budżetem

Zarządzanie pieniędzmiKierowanie domowymi pieniędzmi zdaje się być tak lakoniczne, iż każdy od razu odpowie, że jest wyśmienitym gospodarzem na własnym podwórku. Jeśli jednak pochylić się nad tym szczegółowo okazuje się, iż niestety, tylko niektórzy na pewno osiągają sukces w tej sferze. Znakomita większość ludzi całkowicie nie radzi sobie z prywatnym budżetem.

Nie mamy bladego pojęcia ile tak rzeczywiście kosztuje nas czynsz, jakie środki wydajemy na żywność, a ile środków pożytkujemy na całkiem zbyteczne rzeczy. Taka nieświadomość kosztuje zbyt wiele, aby nie zatrzymać tego ciągu niepewności. Nie mamy świadomości, jak sporo finansów kwartalnie trwonimy na własne życzenia, ale też całkowicie bezwiednie.

Właściwym jest mądrość, iż wielkie pieniądze rodzą się z oszczędzania najmniejszej złotówki. Zdobycie świadomości rzeczywistego ruchu własnych ciężko zarobionych środków wymaga analiz oraz czasu. Nie da się tego zrobić od zaraz, lub też bez namysłu, gdyż wyłącznie sumiennie zrobiony raport ma jakikolwiek sens.

Zatem na początek koniecznie jest określić zbiór, w którym dobrze jest notować każdego typu wydatki. Bez znaczenia jest to czy są one groszowe, czy opiewają na sporą sumę. To właśnie te nieduże, niepozorne sprawunki okresowo powiększają naszą prywatną dziurę budżetową.

Po upływie kwartału powinniśmy już być w stanie nie tylko dokładnie określić środki konsumpcji, ale też odnaleźć dziedziny w których można zaoszczędzić.

 
Crowdfunding, czyli od ludzi dla ludzi

CrowdfundingCrowdfunding, czyli od ludzi dla ludzi Wiele osób posiada ciekawe pomysły i zapał niezbędny do ich zrealizowania, cóż jednak z tego, skoro brak im funduszy. Tzw. Anioły biznesu nie mogą być wszędzie, zresztą - z

Jak można zarabiać na blogu?

Zarabianie na bloguCzęsto słyszymy, że bloger w naszym kraju porzucił pracę na etacie i zarabia na blogu, czy też utrzymuje się z prowadzenia eksperckiego bloga. To prawda, w obecnej dobie, przy tak szerok