Mając kłopoty finansowe, od razu do głowy przychodzą nam myśli o pożyczeniu pieniędzy w jeden z ogólnodostępnych sposobów, najlepiej poprzez pożyczkę lub kredyt.

Warto się chwilę zastanowić i odpowiedzieć sobie na pytanie, czy na pewno potrzebujemy tego, o czym myślimy?

Więcej…

Kredyt można wziąć praktycznie na wszystko. Dziś wiele osób stara się o najprostszy rodzaj kredytu, a mianowicie kredyt gotówkowy. W tym wypadku banko zupełnie nie interesuje się tym, na co przeznaczymy pieniądze. Kredyty gotówkowe mogą obejmować nawet niewielkie kwoty.

Jest to idealne rozwiązanie w momencie, gdy pilnie potrzebujemy pieniędzy na remont mieszkania, sfinansowanie kolonii dla dziecka czy pobytu babci w sanatorium.

Pożyczka gotówkowa tzw. chwilówka przyda się również w momencie wystąpienia jakiś niezaplanowanych wydatków: kupna nowych mebli, wymiany pralki, lodówki, kupna części do samochodu, nowych podręczników dla dzieci, finansowania kosztownego leczenia jakiegoś członka rodziny czy zakupu sprzętu rehabilitacyjnego. W wielu z tych przypadków liczy się przecież czas, a kredyt gotówkowy na dowolny cel można dziś dostać naprawdę bardzo szybko.

Więcej…

Kredyt refinansowy jest kredytem, który umożliwia obniżenie kosztów rat kredytowych. Jeśli ktoś zaciągnął kredyt np. 5 lat temu i zauważył, że osoby obecnie biorące kredyt robią to na znacznie korzystniejszych warunkach przede wszystkim finansowych, wówczas może zdecydować się na kredyt refinansowy, który będzie przeznaczony na spłatę wcześniejszych zobowiązań.

Więcej…
Młoda żona i domowy budżet

Domowy budżetMłoda żona, która zaraz po ślubie rozpoczyna wspólne życie z mężem w swoim pierwszym mieszkaniu może być nieco przerażona mnogością spraw, jakie, na co dzień trzeba załatwiać. To właśnie w rękach kobiety zwykle spoczywa zarządzanie domowym budżetem.

Niezależnie od tego, czy w danym gospodarstwie domowym zarabia tylko mąż czy obydwoje są aktywni zawodowo większość małżeństw do tej pory obierała model, w którym pieniędzmi zarządza kobieta.

Młoda pani domu zwykle nie ma zbyt wielu doświadczeń w tym temacie i często w dużej mierze sugeruje się tym, co usłyszy od swojej matki albo przyjaciółek. Nie ma się, czym jednak przejmować, bo i tak każda kobieta musi wypracować sobie swój własny system zarządzania domowymi finansami. Wiadomo, że w każdej rodzinie są inne potrzeby oraz przyzwyczajenia. Różne są także priorytety w kwestii wydawania pieniędzy. Jedni oszczędzają na jedzeniu, inni wolą zrezygnować z rozrywek. Z całą pewnością warto stworzyć system zapisywania dochodów i wydatków.

Strona dochodowa jest zwykle bardzo prosta, bo znajdują się tam dwie albo jedna pensja i niekiedy dochody dodatkowe. Stronę z wydatkami warto podzielić na mniejsze kategorie, aby łatwiej było analizować a co wydaje się ile pieniędzy. Dużą grupę kosztów stanowią wydatki związane z utrzymaniem mieszkania. Znajdzie się tu: rachunek, który płacimy do spółdzielni czy wspólnoty, rachunki za prąd, gaz, abonament telewizyjny, telewizja kablowa, ubezpieczenie mieszkania.

Warto pamiętać także o tym, że do zapłacenia są też rachunki za Internet i telefony komórkowe. Kolejna duża grupa wydatków to utrzymanie samochodu, jeśli taki występuje w gospodarstwie domowym. Niemało trzeba także wydać na żywność i chemię. Pozostałe wydatki to: ubrania, kosmetyki, usługi typu fryzjer czy pralnia chemiczna oraz wydatki na cele medyczne. Warto przeznaczyć także, chociaż niewielką część budżetu na cele rozrywkowe.

Wiele osób odkłada także pieniądze na wakacje oraz z przeznaczeniem na remonty i wyposażenie mieszkania. W każdej sytuacji warto mieć także fundusz awaryjny na wypadek nieprzewidzianych wydatków. Zarządzanie domowym budżetem nie jest zbyt skomplikowane. Na początku potrzeba jednak trochę czasu i dyscypliny, aby zyskać w tym wprawę.

 
Jak szybko sprzedać samochód osobowy?

Sprzedaż samochoduDokonanie sprzedaży samochodu używanego zwykle jest postępowaniem długofalowym, nastręczającym posiadaczom pojazdu sporej ilości problemów. Problemy ze znalezieniem następnego właściciela, negocjacje cenowe czy samo przygotowanie p

Pieniądze na działalność społeczną

Różne organizacje pozarządowe oraz grupy nieformalne np. w rodzaju rad rodziców placówek oświatowych, klubów hobbystów, kibiców, grup charytatywnych, ludzi skupionych wokół amatorskiego ruchu artystycznego poszukuje źródeł finansowania swoich działań społecznych.

Rozsądna gospodarka domowym budżetem

Gospodarka domowym budżetemZarządzanie prywatnymi pieniędzmi wydaje się być tak trywialne, że każdy człowiek bez zastanowienia stwierdzi, że jest najznakomitszym gospodarzem na własnym poletku. Jeżeli jednak pochylić się nad tym szczegó

Finansowanie budowania nowego domu

Finansowanie budowy nowego domuWybudowanie swojego domu lub jego nabycie to bezsprzecznie cel wielu, jednakże nie każdy ma tyle możliwości, aby marzenia te spełnić. Dla większości osób jedyną możliwością pozyskania finansów na budowanie lub ku