Obecnie istnieje wiele banków - jedne z nich się łączą, inne pozostają niezależne. Bez względu na ich staż na rynku jak i pozycję, wszystkie z nich oferują kredyty gotówkowe. O kredytach wiemy z całą pewnością tyle, że musimy je oddać spłacając raty. Czy jednak warto porównywać oferty kredytów gotówkowych? Czy może okazać się, że bank w którym korzystamy z pewnego zakresu usług może mieć gorszą ofertę dla nas niż bank konkurencyjny?

Większość ludzi żyje z przekonaniem, że to ich bank ma dla nich wspaniałą ofertę kredytową. Jeśli bowiem oferta rachunku jest idealna, lokata wysoko oprocentowana, dlaczego w przypadku kredytu miałoby być inaczej?

Więcej…

Kalkulator kredytowyNajczęściej kalkulatory te dostarcza instytucja finansowa, w której ubiegamy się o wsparcie, dostępne są po prostu na stronie albo trzeba ich samodzielnie poszukać, z tym że zwykle nie jest to żaden wielki problem.

W większości przypadków dostępne jest też kredyty mieszkaniowe porównanie, najczęściej tam, gdzie stroną lub informacjami nie opiekuje się żadna konkretna instytucja.

Porównanie zrealizowane na przykład w formie wyraźnej tabeli pozwala łatwo ocenić, która opcja zapewni nam najbardziej korzystne warunki kredytowania i podpowie, na co powinniśmy się porwać. Przypadki, gdy zestawienie okazuje się niezbyt wiarygodne, na szczęście zdarzają się bardzo rzadko.

Więcej…

Odsetki bankowe można podzielić na dwa podstawowe rodzaje: zmienne i stałe oprocentowanie.

Stała stopa oprocentowania kredytu charakteryzuje się tym, iż dane raty przez cały okres spłaty kredytu są na tym samym poziomie, a zmienna stopa oprocentowania kredytu zwykle tu im bliżej końca umowy tym raty i odsetki są mniejsze.

Każdy kredyt zaciągnięty w banku ma zwykle swoje określone warunki, spisane w umowie udzielenia kredytu i tak naprawdę umowa określa ile ma wynosić prowizja, raty, odsetki.

Banki nie ma obowiązku udzielać informacji o podstawach ustalania prowizji i oprocentowania. Albo klient decyduje się na przedstawione warunki albo też nie.

Więcej…
Mocna pozycja sektora finansowego w Polsce - podsumowanie roku według NBP

Na koniec 2013 Narodowy Bank Polski postanowił przybliżyć nam sytuację sektora finansowego z poprzedniego roku. Przeanalizowano między innymi kondycję złotego na rynku walut, budżety instytucji finansowych, a także domowe finanse Polaków. Wnioski prowokują do optymistycznych prognoz.

Dobre wyniki rynku finansowego w Polsce to nie tylko zielone światło dla gospodarki i długoterminowych inwestycji. Mocna pozycja złotego i stabilna sytuacja instytucji finansowych rozwinęły się równolegle z domowymi budżetami.

Wzrasta też szansa na zatrudnienie w finansach. Wygląda na to, że w nadchodzącym roku miejsc pracy w tym sektorze będzie znacząco przybywać.

Prawie 2 bln złotych w instytucjach finansowych

NBP podsumowało wartość aktywów instytucji finansowych na 1 962 mld złotych. To aż o 8% więcej względem poprzedzającego roku. Pozytywne wyniki wyraża także relacja aktywów do PKB, która od 2011 wzrosła o 4,7% i na koniec zeszłego roku wyniosła 123%. Na tle krajów strefy euro nie jest to wyniki imponujący, ale w porównaniu do sąsiadów z Europy Środkowo-Wschodniej Polska wypada przyzwoicie. Niestety dopiero za rok dowiemy się, jak pod tym względem wyglądał rok 2013. NBP podaje na razie wyniki na koniec II kwartału. Wiadomo już, że suma aktywów instytucji finansowych wynosiła wówczas 2 040 mld złotych, a zatem można się spodziewać dalszych wzrostów.

Domowe budżety Polaków

W strukturze aktywów gospodarstw domowych pierwsze miejsce zajęły depozyty bankowe. Ich wysokość w 2012 wynosiła 61,9% naszych budżetów. 12% pieniędzy znajduje się w obiegu gotówkowym, a 9,5% Polacy przeznaczyli na składki ubezpieczeniowe i oszczędnościowe. 8,9% aktywów to wkład w fundusze inwestycyjne, a 4,5% przeznaczyliśmy w 2012 na akcje Giełdy Papierów Wartościowych. Tylko 1,9% z domowych budżetów trafiło do depozytów w SKOK-ach, a 1% na skarbowe papiery wartościowe.

Łączna wartość aktywów gospodarstw domowych stanowiła 51% PKB. NBP wyliczyło ją na 815 mld złotych. W połowie 2013 zdążyła już osiągnąć 850 mld, ale z optymistycznym podsumowaniem musimy się wstrzymać do końca roku.

Sytuacja na rynku walut

W 2012 złoty był najmocniejszą walutą w Europie Środkowo-Wschodniej. Ten sukces na kasowym rynku zawdzięczamy w dużym stopniu działaniom funduszy hedgingowych i banków inwestycyjnych. Przeprowadzane przez nie transakcje stanowiły 80% globalnych obrotów naszą walutą, a te wyniosły w 2012 ponad 9 mld USD. Już w kwietniu 2013 udało się przekroczyć ten poziom i jak podaje NBP, globalne obroty złotówką wynosiły wtedy aż 10,8 mdl USD. Niedługo dowiemy się, czy ten wynik przełożył się na podsumowanie całego roku.

Co jeszcze w podsumowaniu?

Warszawska giełda odnotowała aż 105 nowych spółek plasując się tym samym na pierwszym miejscu w Europie pod względem giełdowych debiutów. W trzecim kwartale 2013 wyprzedziła nas jedynie London Stock Exhange. W raporcie NBP znajdziemy również podsumowanie dostępnych w na polskim rynku ubezpieczeń, a mamy ich aż 160, nie licząc społecznych, powszechnych oraz publicznych ubezpieczeń zdrowotnych. Zbadano także rekordowe w 2012 zaangażowanie ze strony nierezydentów na rynku obligacji skarbowych. Pod koniec roku wyniosło ono aż 36%.

Podsumowanie sektora finansowego w Polsce to ważny moment dla przedstawicieli tej branży. Zeszłoroczne wskaźniki cieszą zarówno finansistów, przedsiębiorców, jak i osoby liczące na zatrudnienie w finansach. Raport NBP daje nadzieję, że w nadchodzącym roku będzie o nie zdecydowanie łatwiej.

 
E-sąd

Pierwszy e-sąd w Polsce powstał w Lublinie w 2010 roku i już od samego początku cieszył się niesłabnącą popularnością. Dziś jest znaną instytucją, do której każdego dnia spływa ogromna ilość paczek pozwów. Jak to si

Umowa o pracę, a umowa zlecenie

Umowa o pracęCoraz częściej ubiegając się o posadę zostajemy poinformowani, iż praca będzie wykonywana na podstawie umowy zlecenie czy też będzie zrealizowane na podstawie umowy o dzieło.

Biuro pośrednictwa pracy tymczasowej

Nadchodzi się sezon wakacyjny, coraz więcej uczniów i studentów decyduje się w tym sezonie na poprawienie stanu swojego budżetu lub pozyskanie cennego doświadczenia jako wolontariusz. Nikt, kto zdaje sobie sprawę z syt

Nowoczesne usługi prawnicze

Rynek prawniczy wciąż się rozwija, proponując swoim klientom coraz to nowe i bardziej nowoczesne usługi na miarę ich potrzeb i oczekiwań. Aby spełnić wymagania klientów, konieczne jest szerzenie oferty oraz ko