Mając kłopoty finansowe, od razu do głowy przychodzą nam myśli o pożyczeniu pieniędzy w jeden z ogólnodostępnych sposobów, najlepiej poprzez pożyczkę lub kredyt.

Warto się chwilę zastanowić i odpowiedzieć sobie na pytanie, czy na pewno potrzebujemy tego, o czym myślimy?

Więcej…

Kredyt można wziąć praktycznie na wszystko. Dziś wiele osób stara się o najprostszy rodzaj kredytu, a mianowicie kredyt gotówkowy. W tym wypadku banko zupełnie nie interesuje się tym, na co przeznaczymy pieniądze. Kredyty gotówkowe mogą obejmować nawet niewielkie kwoty.

Jest to idealne rozwiązanie w momencie, gdy pilnie potrzebujemy pieniędzy na remont mieszkania, sfinansowanie kolonii dla dziecka czy pobytu babci w sanatorium.

Pożyczka gotówkowa tzw. chwilówka przyda się również w momencie wystąpienia jakiś niezaplanowanych wydatków: kupna nowych mebli, wymiany pralki, lodówki, kupna części do samochodu, nowych podręczników dla dzieci, finansowania kosztownego leczenia jakiegoś członka rodziny czy zakupu sprzętu rehabilitacyjnego. W wielu z tych przypadków liczy się przecież czas, a kredyt gotówkowy na dowolny cel można dziś dostać naprawdę bardzo szybko.

Więcej…

Kredyt refinansowy jest kredytem, który umożliwia obniżenie kosztów rat kredytowych. Jeśli ktoś zaciągnął kredyt np. 5 lat temu i zauważył, że osoby obecnie biorące kredyt robią to na znacznie korzystniejszych warunkach przede wszystkim finansowych, wówczas może zdecydować się na kredyt refinansowy, który będzie przeznaczony na spłatę wcześniejszych zobowiązań.

Więcej…
Mocna pozycja sektora finansowego w Polsce - podsumowanie roku według NBP

Na koniec 2013 Narodowy Bank Polski postanowił przybliżyć nam sytuację sektora finansowego z poprzedniego roku. Przeanalizowano między innymi kondycję złotego na rynku walut, budżety instytucji finansowych, a także domowe finanse Polaków. Wnioski prowokują do optymistycznych prognoz.

Dobre wyniki rynku finansowego w Polsce to nie tylko zielone światło dla gospodarki i długoterminowych inwestycji. Mocna pozycja złotego i stabilna sytuacja instytucji finansowych rozwinęły się równolegle z domowymi budżetami.

Wzrasta też szansa na zatrudnienie w finansach. Wygląda na to, że w nadchodzącym roku miejsc pracy w tym sektorze będzie znacząco przybywać.

Prawie 2 bln złotych w instytucjach finansowych

NBP podsumowało wartość aktywów instytucji finansowych na 1 962 mld złotych. To aż o 8% więcej względem poprzedzającego roku. Pozytywne wyniki wyraża także relacja aktywów do PKB, która od 2011 wzrosła o 4,7% i na koniec zeszłego roku wyniosła 123%. Na tle krajów strefy euro nie jest to wyniki imponujący, ale w porównaniu do sąsiadów z Europy Środkowo-Wschodniej Polska wypada przyzwoicie. Niestety dopiero za rok dowiemy się, jak pod tym względem wyglądał rok 2013. NBP podaje na razie wyniki na koniec II kwartału. Wiadomo już, że suma aktywów instytucji finansowych wynosiła wówczas 2 040 mld złotych, a zatem można się spodziewać dalszych wzrostów.

Domowe budżety Polaków

W strukturze aktywów gospodarstw domowych pierwsze miejsce zajęły depozyty bankowe. Ich wysokość w 2012 wynosiła 61,9% naszych budżetów. 12% pieniędzy znajduje się w obiegu gotówkowym, a 9,5% Polacy przeznaczyli na składki ubezpieczeniowe i oszczędnościowe. 8,9% aktywów to wkład w fundusze inwestycyjne, a 4,5% przeznaczyliśmy w 2012 na akcje Giełdy Papierów Wartościowych. Tylko 1,9% z domowych budżetów trafiło do depozytów w SKOK-ach, a 1% na skarbowe papiery wartościowe.

Łączna wartość aktywów gospodarstw domowych stanowiła 51% PKB. NBP wyliczyło ją na 815 mld złotych. W połowie 2013 zdążyła już osiągnąć 850 mld, ale z optymistycznym podsumowaniem musimy się wstrzymać do końca roku.

Sytuacja na rynku walut

W 2012 złoty był najmocniejszą walutą w Europie Środkowo-Wschodniej. Ten sukces na kasowym rynku zawdzięczamy w dużym stopniu działaniom funduszy hedgingowych i banków inwestycyjnych. Przeprowadzane przez nie transakcje stanowiły 80% globalnych obrotów naszą walutą, a te wyniosły w 2012 ponad 9 mld USD. Już w kwietniu 2013 udało się przekroczyć ten poziom i jak podaje NBP, globalne obroty złotówką wynosiły wtedy aż 10,8 mdl USD. Niedługo dowiemy się, czy ten wynik przełożył się na podsumowanie całego roku.

Co jeszcze w podsumowaniu?

Warszawska giełda odnotowała aż 105 nowych spółek plasując się tym samym na pierwszym miejscu w Europie pod względem giełdowych debiutów. W trzecim kwartale 2013 wyprzedziła nas jedynie London Stock Exhange. W raporcie NBP znajdziemy również podsumowanie dostępnych w na polskim rynku ubezpieczeń, a mamy ich aż 160, nie licząc społecznych, powszechnych oraz publicznych ubezpieczeń zdrowotnych. Zbadano także rekordowe w 2012 zaangażowanie ze strony nierezydentów na rynku obligacji skarbowych. Pod koniec roku wyniosło ono aż 36%.

Podsumowanie sektora finansowego w Polsce to ważny moment dla przedstawicieli tej branży. Zeszłoroczne wskaźniki cieszą zarówno finansistów, przedsiębiorców, jak i osoby liczące na zatrudnienie w finansach. Raport NBP daje nadzieję, że w nadchodzącym roku będzie o nie zdecydowanie łatwiej.

 
Świadomość leasingu w Polsce

LeasingDziś, przy pomocy leasingu finansuje się w Polsce co trzecią ruchomość. Przedsiębiorcy doceniają go praktycznie na równi z kredytem bankowym, choć jest to zupełnie inna usługa. Stało się tak z

Czym jest faktura marża?

Czym jest faktura marża?Czym jest faktura marża? Marża definiowana jest jako różnica pomiędzy całkowitą kwotą, jaką ma zapłacić klient za towar lub usługę a kwotą nabycia, pomniejszoną o kwotę poda

Społeczna odpowiedzialność biznesu

społeczna odpowiedzialność biznesuCharakterystyka koncepcji społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR - Corporate Social Responsibility) Koncepcja społecznej odpowi

Derywaty rządzą światem

DerywatyDerywaty rządzą światem, czyli banki "za duże, by upaść". Każdy, kto choć trochę interesuje się światem polityki i gospodarki w ostatnich latach wielokrotnie usłyszał sformułowanie „bank są