Dotacja z Unii EuropejskiejBądźmy szczerzy ­- każdy z nas chciałby prowadzić swoją działalność gospodarczą, ale nie każdy ma ku temu sprzyjające warunki. Różnie w życiu bywa.

Ktoś może mieć pomysł, ktoś umiejętnie będzie potrafił prowadzić firmę, a ktoś będzie miał tylko sumę pieniędzy wystarczającą na jej założenie... W większości przypadków problemem jest brak środków finansowych. Co zrobić w takiej sytuacji?

Więcej…

W ostatnim czasie zaobserwowano znaczący spadek zysków hipermarketów. Okazuje się, że klienci nie tylko w Polsce coraz chętniej i częściej dokonują zakupów w dyskontach. Popularne dyskonty otwierają coraz to nowe placówki, do których dostęp staje się coraz łatwiejszy.

Jeszcze kilka lat temu, zarówno do dyskontu, jak i hipermarketu klient musiał dojechać, co nie zawsze było dla niego korzystne. Obecnie oba rodzaje sklepów wkraczają nawet do małych miast, są na każdym niemal rogu i opanowują niemal cały handel detaliczny w branży spożywczej. Specjaliści podkreślają, że nie tylko niska cena kieruje wyborem klienta lecz również czas.

Więcej…

Każdy z nas w swoim życiu choć raz przeżywał jakiś kryzys. Zazwyczaj są to nasze małe, prywatne kryzysy, które jednak zawsze zmieniają nasze życie. Czasami też uczestniczymy w kryzysie nieco większym, w kryzysie, który dotyka całe społeczeństwo.

Tak było i tym razem, kiedy w 2007 roku spadł na nas kryzys finansowy. Mimo iż Polska stosunkowo dobrze zniosła trudne czasy, to i tak skutki kryzysu odczuwamy do dziś. Co jednak robić w tych ciężkich czasach, w których większość społeczeństwa nie ma łatwo? Po pierwsze, solidaryzować się.

Więcej…
Na kłopoty - leasing zwrotny

LeasingPrzedłużający się kryzys finansowy nie ułatwia życia nikomu, a zwłaszcza przedsiębiorcom, którzy nie dość, że muszą się borykać z trudnymi warunkami panującymi na rynku, to jeszcze do tego pod nogi rzuca im kłody skarbówka oraz Ministerstwo Finansów (np. utrzymanie 23% stawki VAT do 2017 roku).

Nic dziwnego zatem, że wielu z nich wcześniej czy później traci płynność finansową. Pół biedy, jeśli w takim przypadku bank zgodzi się finansować ich zadłużenie, jeśli jednak jego odpowiedź będzie odmowna, to taka firma może stanąć na krawędzi bankructwa.

Co to jest leasing zwrotny?

Są jednak inne niż kredyt bankowy możliwości wybrnięcia z takiej nieciekawej sytuacji finansowej. Jedną z nich jest coraz bardziej popularny w naszym kraju leasing zwrotny.

O ile w klasycznym leasingu przedmiot, który użytkujemy, jest własnością leasingodawcy, to w przypadku leasingu zwrotnego jest… trochę inaczej. Bo, i owszem, i tu zostają nam użyczone pewne dobra materialne będące jego (leasingodawcy) własnością, ale są to rzeczy, które zostały od nas przezeń odkupione, a następnie przekazane nam do użytkowania w ramach zawartej umowy leasingowej. Trochę się można w tym pogubić, ale rzecz jest w sumie bardzo prosta.

Oczywiście, nie jest to dla żadnego przedsiębiorcy komfortowa sytuacja, gdy musi sprzedawać, a następnie „odnajmować” swoje rzeczy czy też środki stałe (przedmiotem leasingu zwrotnego jest zazwyczaj jakaś nieruchomość należąca do firmy przedsiębiorcy, ale nie jest to żelazną regułą), ale to zawsze lepsze wyjście z sytuacji niż ogłoszenie bankructwa. Zresztą w każdej umowie tego typu znajduje się klauzula, że w trakcie lub po zakończeniu okresu leasingowego istnieje możliwość odkupienia swej byłej własności przez przedsiębiorcę.

Formy leasingu zwrotnego

Jako taki leasing zwrotny może przyjąć formę albo leasingu operacyjnego, albo leasingu finansowego. Dużym mankamentem tego pierwszego jest fakt, iż czas, na który została zawarta umowa, nie może ulec skróceniu, co oznacza dla przedsiębiorcy konieczność pozostawania w takiej „zależności” finansowej przynajmniej przez dziesięć lat, nawet jeśli wcześniej będzie w stanie odkupić on swoje rzeczy.

Takich problemów nie ma w przypadku leasingu finansowego. Tu bowiem w każdej chwili możemy zakończyć obowiązywanie umowy leasingowej i odzyskać to, co byliśmy zmuszeni oddać leasingodawcy.

 
Crowdfunding, czyli od ludzi dla ludzi

CrowdfundingCrowdfunding, czyli od ludzi dla ludzi Wiele osób posiada ciekawe pomysły i zapał niezbędny do ich zrealizowania, cóż jednak z tego, skoro brak im funduszy. Tzw. Anioły biznesu nie mogą być wszędzie, zresztą - z

Jak można zarabiać na blogu?

Zarabianie na bloguCzęsto słyszymy, że bloger w naszym kraju porzucił pracę na etacie i zarabia na blogu, czy też utrzymuje się z prowadzenia eksperckiego bloga. To prawda, w obecnej dobie, przy tak szerok