Obecnie istnieje wiele banków - jedne z nich się łączą, inne pozostają niezależne. Bez względu na ich staż na rynku jak i pozycję, wszystkie z nich oferują kredyty gotówkowe. O kredytach wiemy z całą pewnością tyle, że musimy je oddać spłacając raty. Czy jednak warto porównywać oferty kredytów gotówkowych? Czy może okazać się, że bank w którym korzystamy z pewnego zakresu usług może mieć gorszą ofertę dla nas niż bank konkurencyjny?

Większość ludzi żyje z przekonaniem, że to ich bank ma dla nich wspaniałą ofertę kredytową. Jeśli bowiem oferta rachunku jest idealna, lokata wysoko oprocentowana, dlaczego w przypadku kredytu miałoby być inaczej?

Więcej…

Kalkulator kredytowyNajczęściej kalkulatory te dostarcza instytucja finansowa, w której ubiegamy się o wsparcie, dostępne są po prostu na stronie albo trzeba ich samodzielnie poszukać, z tym że zwykle nie jest to żaden wielki problem.

W większości przypadków dostępne jest też kredyty mieszkaniowe porównanie, najczęściej tam, gdzie stroną lub informacjami nie opiekuje się żadna konkretna instytucja.

Porównanie zrealizowane na przykład w formie wyraźnej tabeli pozwala łatwo ocenić, która opcja zapewni nam najbardziej korzystne warunki kredytowania i podpowie, na co powinniśmy się porwać. Przypadki, gdy zestawienie okazuje się niezbyt wiarygodne, na szczęście zdarzają się bardzo rzadko.

Więcej…

Odsetki bankowe można podzielić na dwa podstawowe rodzaje: zmienne i stałe oprocentowanie.

Stała stopa oprocentowania kredytu charakteryzuje się tym, iż dane raty przez cały okres spłaty kredytu są na tym samym poziomie, a zmienna stopa oprocentowania kredytu zwykle tu im bliżej końca umowy tym raty i odsetki są mniejsze.

Każdy kredyt zaciągnięty w banku ma zwykle swoje określone warunki, spisane w umowie udzielenia kredytu i tak naprawdę umowa określa ile ma wynosić prowizja, raty, odsetki.

Banki nie ma obowiązku udzielać informacji o podstawach ustalania prowizji i oprocentowania. Albo klient decyduje się na przedstawione warunki albo też nie.

Więcej…
Na kłopoty - leasing zwrotny

LeasingPrzedłużający się kryzys finansowy nie ułatwia życia nikomu, a zwłaszcza przedsiębiorcom, którzy nie dość, że muszą się borykać z trudnymi warunkami panującymi na rynku, to jeszcze do tego pod nogi rzuca im kłody skarbówka oraz Ministerstwo Finansów (np. utrzymanie 23% stawki VAT do 2017 roku).

Nic dziwnego zatem, że wielu z nich wcześniej czy później traci płynność finansową. Pół biedy, jeśli w takim przypadku bank zgodzi się finansować ich zadłużenie, jeśli jednak jego odpowiedź będzie odmowna, to taka firma może stanąć na krawędzi bankructwa.

Co to jest leasing zwrotny?

Są jednak inne niż kredyt bankowy możliwości wybrnięcia z takiej nieciekawej sytuacji finansowej. Jedną z nich jest coraz bardziej popularny w naszym kraju leasing zwrotny.

O ile w klasycznym leasingu przedmiot, który użytkujemy, jest własnością leasingodawcy, to w przypadku leasingu zwrotnego jest… trochę inaczej. Bo, i owszem, i tu zostają nam użyczone pewne dobra materialne będące jego (leasingodawcy) własnością, ale są to rzeczy, które zostały od nas przezeń odkupione, a następnie przekazane nam do użytkowania w ramach zawartej umowy leasingowej. Trochę się można w tym pogubić, ale rzecz jest w sumie bardzo prosta.

Oczywiście, nie jest to dla żadnego przedsiębiorcy komfortowa sytuacja, gdy musi sprzedawać, a następnie „odnajmować” swoje rzeczy czy też środki stałe (przedmiotem leasingu zwrotnego jest zazwyczaj jakaś nieruchomość należąca do firmy przedsiębiorcy, ale nie jest to żelazną regułą), ale to zawsze lepsze wyjście z sytuacji niż ogłoszenie bankructwa. Zresztą w każdej umowie tego typu znajduje się klauzula, że w trakcie lub po zakończeniu okresu leasingowego istnieje możliwość odkupienia swej byłej własności przez przedsiębiorcę.

Formy leasingu zwrotnego

Jako taki leasing zwrotny może przyjąć formę albo leasingu operacyjnego, albo leasingu finansowego. Dużym mankamentem tego pierwszego jest fakt, iż czas, na który została zawarta umowa, nie może ulec skróceniu, co oznacza dla przedsiębiorcy konieczność pozostawania w takiej „zależności” finansowej przynajmniej przez dziesięć lat, nawet jeśli wcześniej będzie w stanie odkupić on swoje rzeczy.

Takich problemów nie ma w przypadku leasingu finansowego. Tu bowiem w każdej chwili możemy zakończyć obowiązywanie umowy leasingowej i odzyskać to, co byliśmy zmuszeni oddać leasingodawcy.

 
Zarabianie pieniędzy podczas studiowania

Zarabianie pieniędzy podczas studiowaniaWielu uczniów liceów jak najszybciej bardzo chce czasu skończenia swojej edukacji w szkole średniej i pójścia na uniwersytet. Nauka w szkole wyższej będzie według nich bramą do niezależności.

Finanse publiczne i prywatne

Finanse publiczneZwyczajowo, finanse dzieli się na prywatne i publiczne. Te pierwsze, to finanse gospodarstw domowych, czyli każdej rodziny. Finanse prywatne to również dochody, pozyskiwane z prowadze

Crowdfunding, czyli od ludzi dla ludzi

CrowdfundingCrowdfunding, czyli od ludzi dla ludzi Wiele osób posiada ciekawe pomysły i zapał niezbędny do ich zrealizowania, cóż jednak z tego, skoro brak im funduszy. Tzw. Anioły biznesu nie mogą być wszędzie, zresztą - z

Jak można zarabiać na blogu?

Zarabianie na bloguCzęsto słyszymy, że bloger w naszym kraju porzucił pracę na etacie i zarabia na blogu, czy też utrzymuje się z prowadzenia eksperckiego bloga. To prawda, w obecnej dobie, przy tak szerok