Obecnie istnieje wiele banków - jedne z nich się łączą, inne pozostają niezależne. Bez względu na ich staż na rynku jak i pozycję, wszystkie z nich oferują kredyty gotówkowe. O kredytach wiemy z całą pewnością tyle, że musimy je oddać spłacając raty. Czy jednak warto porównywać oferty kredytów gotówkowych? Czy może okazać się, że bank w którym korzystamy z pewnego zakresu usług może mieć gorszą ofertę dla nas niż bank konkurencyjny?

Większość ludzi żyje z przekonaniem, że to ich bank ma dla nich wspaniałą ofertę kredytową. Jeśli bowiem oferta rachunku jest idealna, lokata wysoko oprocentowana, dlaczego w przypadku kredytu miałoby być inaczej?

Więcej…

Kalkulator kredytowyNajczęściej kalkulatory te dostarcza instytucja finansowa, w której ubiegamy się o wsparcie, dostępne są po prostu na stronie albo trzeba ich samodzielnie poszukać, z tym że zwykle nie jest to żaden wielki problem.

W większości przypadków dostępne jest też kredyty mieszkaniowe porównanie, najczęściej tam, gdzie stroną lub informacjami nie opiekuje się żadna konkretna instytucja.

Porównanie zrealizowane na przykład w formie wyraźnej tabeli pozwala łatwo ocenić, która opcja zapewni nam najbardziej korzystne warunki kredytowania i podpowie, na co powinniśmy się porwać. Przypadki, gdy zestawienie okazuje się niezbyt wiarygodne, na szczęście zdarzają się bardzo rzadko.

Więcej…

Odsetki bankowe można podzielić na dwa podstawowe rodzaje: zmienne i stałe oprocentowanie.

Stała stopa oprocentowania kredytu charakteryzuje się tym, iż dane raty przez cały okres spłaty kredytu są na tym samym poziomie, a zmienna stopa oprocentowania kredytu zwykle tu im bliżej końca umowy tym raty i odsetki są mniejsze.

Każdy kredyt zaciągnięty w banku ma zwykle swoje określone warunki, spisane w umowie udzielenia kredytu i tak naprawdę umowa określa ile ma wynosić prowizja, raty, odsetki.

Banki nie ma obowiązku udzielać informacji o podstawach ustalania prowizji i oprocentowania. Albo klient decyduje się na przedstawione warunki albo też nie.

Więcej…
Odszkodowanie i jego rodzaje

Odszkodowaniem nazywamy świadczenie, które przysługuje osobie poszkodowanej za wyrządzoną krzywdę podmiotu, który jest za nią odpowiedzialny. Może być to zarówno osoba fizyczna, prawna jak również państwo.

Są dwa rodzaje odszkodowań. Pierwszy z nich to rekompensata finansowa, czyli zapłata za szkodę w odpowiedniej sumie, która pokrywa wyrządzone szkody.

Pieniądze mogą być przeznaczone na przykład na wykonanie remontu czy opłacanie leczenia bądź rehabilitacji, w zależności od wyrządzonej szkody. Kolejnym typem odszkodowania jest przywrócenie stanu poprzedzającego wyrządzenie szkody, na przykład odbudowanie domu, wykonanie naprawy lub odkupienie zniszczonego mienia.

Nie zawsze jednak taka forma rekompensaty jest możliwa. Odszkodowanie może pokrywać nie tylko wyrządzoną szkodę, ale również korzyści, jakie osoba utraciła w jej wyniku. Dla przykładu: zniszczenie maszyny do szycia uniemożliwia krawcowej pracę przez określony czas, co sprawia, że ponosi ona straty, ponieważ przez dany okres nie może przyjmować zleceń od klientów. Wyróżniamy również odszkodowanie umowne. Jest ono zawierane w formie umowy na wypadek niewywiązania się z danego zobowiązania, na przykład wykonania projektu. Bardzo istotna jest zasada, że odszkodowanie nie może być wyższe niż wyrządzona szkoda, ponieważ jego zadaniem jest rekompensata za poczynione krzywdy. Czasami nawet możemy mieć do czynienia ze zmniejszeniem wysokości odszkodowania. Jest tak w przypadku gdy sam poszkodowany przyczynił się do powstania szkody.

W wielu przypadkach mówimy o odszkodowaniu, które zyskuje charakter świadczeń regularnych w postaci renty dla osoby pokrzywdzonej, gdy utraciła ona zdolność do pracy. Taka renta może być wypłacana również rodzinie, która utraciła jedynego żywiciela. Znanym typem odszkodowania jest świadczenie na rzecz osób, które dochodzą swoich praw z tytułu wywłaszczenia nieruchomości. Jego otrzymanie jest konieczne w przypadku, gdy z uzasadnionych powodów wywłaszczono właściciela nieruchomości pozbawiając jego prawa do jej użytkowania i posiadania.

 
Jak szybko sprzedać samochód osobowy?

Sprzedaż samochoduDokonanie sprzedaży samochodu używanego zwykle jest postępowaniem długofalowym, nastręczającym posiadaczom pojazdu sporej ilości problemów. Problemy ze znalezieniem następnego właściciela, negocjacje cenowe czy samo przygotowanie p

Pieniądze na działalność społeczną

Różne organizacje pozarządowe oraz grupy nieformalne np. w rodzaju rad rodziców placówek oświatowych, klubów hobbystów, kibiców, grup charytatywnych, ludzi skupionych wokół amatorskiego ruchu artystycznego poszukuje źródeł finansowania swoich działań społecznych.

Rozsądna gospodarka domowym budżetem

Gospodarka domowym budżetemZarządzanie prywatnymi pieniędzmi wydaje się być tak trywialne, że każdy człowiek bez zastanowienia stwierdzi, że jest najznakomitszym gospodarzem na własnym poletku. Jeżeli jednak pochylić się nad tym szczegó

Finansowanie budowania nowego domu

Finansowanie budowy nowego domuWybudowanie swojego domu lub jego nabycie to bezsprzecznie cel wielu, jednakże nie każdy ma tyle możliwości, aby marzenia te spełnić. Dla większości osób jedyną możliwością pozyskania finansów na budowanie lub ku