Mając kłopoty finansowe, od razu do głowy przychodzą nam myśli o pożyczeniu pieniędzy w jeden z ogólnodostępnych sposobów, najlepiej poprzez pożyczkę lub kredyt.

Warto się chwilę zastanowić i odpowiedzieć sobie na pytanie, czy na pewno potrzebujemy tego, o czym myślimy?

Więcej…

Kredyt można wziąć praktycznie na wszystko. Dziś wiele osób stara się o najprostszy rodzaj kredytu, a mianowicie kredyt gotówkowy. W tym wypadku banko zupełnie nie interesuje się tym, na co przeznaczymy pieniądze. Kredyty gotówkowe mogą obejmować nawet niewielkie kwoty.

Jest to idealne rozwiązanie w momencie, gdy pilnie potrzebujemy pieniędzy na remont mieszkania, sfinansowanie kolonii dla dziecka czy pobytu babci w sanatorium.

Pożyczka gotówkowa tzw. chwilówka przyda się również w momencie wystąpienia jakiś niezaplanowanych wydatków: kupna nowych mebli, wymiany pralki, lodówki, kupna części do samochodu, nowych podręczników dla dzieci, finansowania kosztownego leczenia jakiegoś członka rodziny czy zakupu sprzętu rehabilitacyjnego. W wielu z tych przypadków liczy się przecież czas, a kredyt gotówkowy na dowolny cel można dziś dostać naprawdę bardzo szybko.

Więcej…

Kredyt refinansowy jest kredytem, który umożliwia obniżenie kosztów rat kredytowych. Jeśli ktoś zaciągnął kredyt np. 5 lat temu i zauważył, że osoby obecnie biorące kredyt robią to na znacznie korzystniejszych warunkach przede wszystkim finansowych, wówczas może zdecydować się na kredyt refinansowy, który będzie przeznaczony na spłatę wcześniejszych zobowiązań.

Więcej…
Odszkodowanie i jego rodzaje

Odszkodowaniem nazywamy świadczenie, które przysługuje osobie poszkodowanej za wyrządzoną krzywdę podmiotu, który jest za nią odpowiedzialny. Może być to zarówno osoba fizyczna, prawna jak również państwo.

Są dwa rodzaje odszkodowań. Pierwszy z nich to rekompensata finansowa, czyli zapłata za szkodę w odpowiedniej sumie, która pokrywa wyrządzone szkody.

Pieniądze mogą być przeznaczone na przykład na wykonanie remontu czy opłacanie leczenia bądź rehabilitacji, w zależności od wyrządzonej szkody. Kolejnym typem odszkodowania jest przywrócenie stanu poprzedzającego wyrządzenie szkody, na przykład odbudowanie domu, wykonanie naprawy lub odkupienie zniszczonego mienia.

Nie zawsze jednak taka forma rekompensaty jest możliwa. Odszkodowanie może pokrywać nie tylko wyrządzoną szkodę, ale również korzyści, jakie osoba utraciła w jej wyniku. Dla przykładu: zniszczenie maszyny do szycia uniemożliwia krawcowej pracę przez określony czas, co sprawia, że ponosi ona straty, ponieważ przez dany okres nie może przyjmować zleceń od klientów. Wyróżniamy również odszkodowanie umowne. Jest ono zawierane w formie umowy na wypadek niewywiązania się z danego zobowiązania, na przykład wykonania projektu. Bardzo istotna jest zasada, że odszkodowanie nie może być wyższe niż wyrządzona szkoda, ponieważ jego zadaniem jest rekompensata za poczynione krzywdy. Czasami nawet możemy mieć do czynienia ze zmniejszeniem wysokości odszkodowania. Jest tak w przypadku gdy sam poszkodowany przyczynił się do powstania szkody.

W wielu przypadkach mówimy o odszkodowaniu, które zyskuje charakter świadczeń regularnych w postaci renty dla osoby pokrzywdzonej, gdy utraciła ona zdolność do pracy. Taka renta może być wypłacana również rodzinie, która utraciła jedynego żywiciela. Znanym typem odszkodowania jest świadczenie na rzecz osób, które dochodzą swoich praw z tytułu wywłaszczenia nieruchomości. Jego otrzymanie jest konieczne w przypadku, gdy z uzasadnionych powodów wywłaszczono właściciela nieruchomości pozbawiając jego prawa do jej użytkowania i posiadania.

 
Młoda żona i domowy budżet

Domowy budżetMłoda żona, która zaraz po ślubie rozpoczyna wspólne życie z mężem w swoim pierwszym mieszkaniu może być nieco przerażona mnogością spraw, jakie, na co dzień trzeba załatwiać. To właśnie w rękach kobiety zwykle spoczywa zarządzanie domow

Jak szybko sprzedać samochód osobowy?

Sprzedaż samochoduDokonanie sprzedaży samochodu używanego zwykle jest postępowaniem długofalowym, nastręczającym posiadaczom pojazdu sporej ilości problemów. Problemy ze znalezieniem następnego właściciela, negocjacje cenowe czy samo przygotowanie p

Pieniądze na działalność społeczną

Różne organizacje pozarządowe oraz grupy nieformalne np. w rodzaju rad rodziców placówek oświatowych, klubów hobbystów, kibiców, grup charytatywnych, ludzi skupionych wokół amatorskiego ruchu artystycznego poszukuje źródeł finansowania swoich działań społecznych.

Rozsądna gospodarka domowym budżetem

Gospodarka domowym budżetemZarządzanie prywatnymi pieniędzmi wydaje się być tak trywialne, że każdy człowiek bez zastanowienia stwierdzi, że jest najznakomitszym gospodarzem na własnym poletku. Jeżeli jednak pochylić się nad tym szczegó