Obecnie istnieje wiele banków - jedne z nich się łączą, inne pozostają niezależne. Bez względu na ich staż na rynku jak i pozycję, wszystkie z nich oferują kredyty gotówkowe. O kredytach wiemy z całą pewnością tyle, że musimy je oddać spłacając raty. Czy jednak warto porównywać oferty kredytów gotówkowych? Czy może okazać się, że bank w którym korzystamy z pewnego zakresu usług może mieć gorszą ofertę dla nas niż bank konkurencyjny?

Większość ludzi żyje z przekonaniem, że to ich bank ma dla nich wspaniałą ofertę kredytową. Jeśli bowiem oferta rachunku jest idealna, lokata wysoko oprocentowana, dlaczego w przypadku kredytu miałoby być inaczej?

Więcej…

Kalkulator kredytowyNajczęściej kalkulatory te dostarcza instytucja finansowa, w której ubiegamy się o wsparcie, dostępne są po prostu na stronie albo trzeba ich samodzielnie poszukać, z tym że zwykle nie jest to żaden wielki problem.

W większości przypadków dostępne jest też kredyty mieszkaniowe porównanie, najczęściej tam, gdzie stroną lub informacjami nie opiekuje się żadna konkretna instytucja.

Porównanie zrealizowane na przykład w formie wyraźnej tabeli pozwala łatwo ocenić, która opcja zapewni nam najbardziej korzystne warunki kredytowania i podpowie, na co powinniśmy się porwać. Przypadki, gdy zestawienie okazuje się niezbyt wiarygodne, na szczęście zdarzają się bardzo rzadko.

Więcej…

Odsetki bankowe można podzielić na dwa podstawowe rodzaje: zmienne i stałe oprocentowanie.

Stała stopa oprocentowania kredytu charakteryzuje się tym, iż dane raty przez cały okres spłaty kredytu są na tym samym poziomie, a zmienna stopa oprocentowania kredytu zwykle tu im bliżej końca umowy tym raty i odsetki są mniejsze.

Każdy kredyt zaciągnięty w banku ma zwykle swoje określone warunki, spisane w umowie udzielenia kredytu i tak naprawdę umowa określa ile ma wynosić prowizja, raty, odsetki.

Banki nie ma obowiązku udzielać informacji o podstawach ustalania prowizji i oprocentowania. Albo klient decyduje się na przedstawione warunki albo też nie.

Więcej…
Oferta banków

Zakres usług bankowych obejmuje większość operacji finansowych związanych z środkami przechowywanymi na koncie. W trybie online możliwe jest więc przede wszystkim przesyłanie zleceń płatniczych, na przykład przelewu z jednego konta na inne.

Równie istotne są jednak możliwości dotyczące uzyskiwania informacji, które aktualnie najbardziej nas interesują, lub które są nam po prostu potrzebne. Chodzi tu na przykład o dane na temat stanu środków pieniężnych oraz operacji wykonywanych obecnie i w przeszłości. W razie wystąpienia jakichkolwiek problemów zawsze możemy więc wrócić do tego, co było", aby jeszcze raz skontrolować przebieg wszystkich przeprowadzonych transakcji.

Ponieważ do łączenia się z bankiem i przekazywania określonych poleceń związanych z posiadanymi środkami na koncie z reguły używane jest odpowiednie oprogramowanie finansowe, w wielu przypadkach istnieje także możliwość korzystania z baz danych obsługiwanych przez dane narzędzie (dotyczy to oczywiście tych systemów bankowych, które wymagają specjalnego oprogramowania finansowego zainstalowanego w komputerze klienta - w przeciwieństwie do systemów kont elektronicznych obsługiwanych za pośrednictwem WWW). Tym samym możliwe staje się automatyczne wczytywanie zleceń wypełnionych, tworzenie wszelkiego typu raportów, selekcjonowanie informacji i wydruków, sortowanie danych według wybranych kryteriów, na przykład kwoty przekazu, daty księgowania itd.

Dzięki temu ewentualne pomyłki, które mogłyby powstawać podczas przygotowywania zleceń są ograniczone do minimum. Łatwiejsze staje się też planowanie finansowe. Mając dokładny przegląd stanu naszych finansów możemy znacznie lepiej nimi zarządzać. Nietrudno więc zauważyć, że przy zastosowaniu odpowiedniego oprogramowania służącego do obsługi elektronicznych kont podnosi się jednocześnie efektywność zarządzania posiadanymi przez klienta środkami. Jest to niewątpliwie jedną z największych zalet kont elektronicznych i ich obsługi w trybie home banking.

 
Kto nie korzysta z usług bankowych?

W Polsce jest jeszcze spora grupa osób, które nie odczuwają konieczności korzystania z usług bankowych. Choć z każdym rokiem rośnie odsetek osób posiadających rachunki bieżące nadal jesteśmy daleko w statystykach europejskich. Ko

Home banking

Home banking umożliwia wykonywanie zleceń na kontach bankowych użytkownika na odległość, a także wgląd w informacje ogólne o banku i kontrolę stanu rachunków. Co to oznacza dla przeciętnego użytkownika komputera? Niejednej osobi

Bankowość online

Internet stopniowo staje się integralnym elementem naszego życia. Wpływ na jego rozwój mają przede wszystkim firmy zajmujące się tworzeniem oprogramowania służącego do obsługi sieci, a więc na przykład umożliwiającego korzystanie z oferowanych za jej pośrednictwem usług.