Planowanie domowego budżetu jest bardzo ważną czynnością, która pozwoli nam na lepsze rozplanowanie swoich wydatków. Budżet powinni planować rodzice w porozumieniu z dziećmi, biorąc pod uwagę potrzeby każdego domownika. Pierwsza część planowania budżetu to wpływy do budżetu, czyli zarobki i inne źródła pozyskiwania kapitału.

Podstawą wpływów są oczywiście pensje rodziców czy pensja przynajmniej jednego rodzica. Czasem rodzice pozyskują pieniądze również z innych źródeł, na przykład prac zleconych.

Więcej…

Rozpoczęcie budowy swojego domuWybudowanie własnego domu albo też jego zakup to niewątpliwie podstawowy cel licznej rzeszy osób, aczkolwiek nie wszyscy mają tyle możliwości, ażeby ten plan zrealizować. Dla większości osób dostępnym sposobem otrzymania środków na zbudowanie lub zakup swojego domu jest odpowiednia pożyczka.

Więcej…

Dotacja z Unii EuropejskiejBądźmy szczerzy ­- każdy z nas chciałby prowadzić swoją działalność gospodarczą, ale nie każdy ma ku temu sprzyjające warunki. Różnie w życiu bywa.

Ktoś może mieć pomysł, ktoś umiejętnie będzie potrafił prowadzić firmę, a ktoś będzie miał tylko sumę pieniędzy wystarczającą na jej założenie... W większości przypadków problemem jest brak środków finansowych. Co zrobić w takiej sytuacji?

Więcej…
Oszczędności w firmie

Jak oszczędzać firmowe pieniądze?Coraz więcej osób porzuca korporacyjne uniformy i decyduje się na założenie własnego biznesu. Jak grzyby po deszczu wyrastają kreatywne działalności oraz sklepy internetowe oferujące innowacyjne, oryginalne produkty. Firma to jednak nie tylko pomysł, ale też umiejętne zarządzanie zyskami i kosztami.

Prowadzenie własnej firmy nie jest łatwe; to nieustanna huśtawka i niepewność - przynajmniej w początkowej fazie rozwoju. Każdy, kto zdecydował się na założenie działalności, wie, że można liczyć na duże zyski w stosunkowo krótkim czasie. Z drugiej jednak strony firma to stałe koszty, które przedsiębiorca ponosi w każdym miesiącu. Zanim znajdziemy się w trudnej sytuacji, warto na początku wdrożyć systemy oszczędnościowe.

Domowe biuro

Miejsce pracy to coraz częściej pojęcie względne. Na początku warto zastanowić się, czy na pewno potrzebujemy lokalu czy biura. Jeśli działalność polega na pracy przed komputerem i sporadycznych spotkaniach z klientami, można pracować z domu. Oprócz comiesięcznych kosztów najmu oszczędzamy także na rachunkach. Dla osób, które nie potrafią pracować w domowych pieleszach, dobrym rozwiązaniem będzie przestrzeń co-workingowa. Coraz więcej firm oferuje przestrzeń biurową do wynajęcia - wydzieloną bądź wspólną. CoWork to ciekawa alternatywa nie tylko dla freelancerów, ale także dla tych wszystkich, którzy poszukują miejsca do efektywnej pracy. Za miesięczne użytkowanie biurka wraz z pełną infrastrukturą (kuchnią, salą konferencyjną, internetem) płacimy - w zależności od miejsca - 250-500 zł netto.

Materiały biurowe

Papier, segregatory, długopisy, spinacze, zeszyty, kolorowe karteczki - można wymieniać w nieskończoność. W większości są to rzeczy niezbędne do codziennej pracy i pomagające w utrzymaniu porządku. Warto obserwować zużycie materiałów eksploatacyjnych i planować zakupy z odpowiednim wyprzedzeniem. Zaopatrywanie się w hurtowni bądź przez internet pozwala uzyskać ceny nawet 30 proc. niższe niż w tradycyjnym sklepie. Kolejnym pomysłem jest postawienie na ekologię: zamiast drukować, wysyłaj online. Dzięki temu zaoszczędzisz nie tylko na papierze i tonerze do drukarki, ale także przyczynisz się do ochrony środowiska.

Tanie rachunki

Płacenie rachunków wcale nie musi spędzać snu z powiek. Wystarczy, że podejdziemy do nich rozsądnie i dokładnie przeanalizujemy koszy. Budżet każdej firmy mocno obciążają te, za energię elektryczną. Pomóc może zmiana dostawcy energii. Warto wdrożyć energooszczędne źródła światła i wyłączać z prądu sprzęt po zakończeniu pracy. Jeśli pracujemy w domu, to niezbędnym narzędziem jest komputer z internetem. Warto postawić na dostawcę, który rozumie przedsiębiorców i ich potrzeby. Internet stacjonarny to dobre rozwiązanie dla tych, którzy potrzebują stabilnego łącza w niskiej cenie (to proponuje m.in. Inea.pl). Następnie powinniśmy przeanalizować rachunki za telefon komórkowy, sprawdzić dostępne oferty i wybrać operatora, który za najniższy miesięczny abonament zaoferuje nielimitowane rozmowy i smsy oraz dostęp do sieci.

Zleć na zewnątrz

Wiele zadań można oddelegować firmom zewnętrznym, które specjalizują się w swojej branży. Usługi będą tańsze niż zatrudnienie etatowego pracownika, a dodatkowo wykonane szybko i profesjonalnie. Outsourcing to dobre rozwiązanie dla małych firm, dla których każdy etat to duże obciążenie finansowe. Co warto oddelegować na zewnątrz? Usługi księgowe i kadrowe, BHP, obsługę IT, reklamę oraz sprzątanie. Warto rozważyć też wirtualne biura księgowe - te w szczególności polecane są jednoosobowym działalnościom gospodarczym oraz małym firmom.

 
Oszczędzanie dla początkujących - praktyczne porady

OszczędzanieNa temat oszczędzania i finansów osobistych powstało wiele mitów oraz fałszywych przekonań. Niektóre frazesy powtarzane przy rozmowach o pieniądzach to np.: "Pieniądze szczęścia nie dają", "Bogatemu to się i byk ocieli", "Nie mam z czego o

Oszczędzanie pieniędzy na lokacie

W czasie kryzysu, w dobie rosnących cen i kosztów utrzymania, powiększa się grupa ludzi, którzy zaczynają sobie cenić rozsądne gospodarowanie pieniędzmi, posiadanymi środkami. Są to osoby, które przede wszystkim postanawiają w

Oszczędzanie jest modne!

Żyjemy w czasach w których posiadanie kilku kredytów jest chlebem powszednim. Uważamy, że to normalne, nie zastanawiamy się jak można żyć inaczej. Niezależność finansową traktujemy jak coś niemożliwego do zrealizowania. Tymczas

Lokaty bankowe - popularna forma oszczędzania

Lokaty bankowe należą do najpopularniejszych form oszczędzania. Niewątpliwą zaletą jest gwarancja Bankowego Funduszu Gwarancyjnego który gwarantuje wszystkim posiadaczom depozytów zabezpieczenie do równowartości kwoty 100 000 euro.