Obecnie istnieje wiele banków - jedne z nich się łączą, inne pozostają niezależne. Bez względu na ich staż na rynku jak i pozycję, wszystkie z nich oferują kredyty gotówkowe. O kredytach wiemy z całą pewnością tyle, że musimy je oddać spłacając raty. Czy jednak warto porównywać oferty kredytów gotówkowych? Czy może okazać się, że bank w którym korzystamy z pewnego zakresu usług może mieć gorszą ofertę dla nas niż bank konkurencyjny?

Większość ludzi żyje z przekonaniem, że to ich bank ma dla nich wspaniałą ofertę kredytową. Jeśli bowiem oferta rachunku jest idealna, lokata wysoko oprocentowana, dlaczego w przypadku kredytu miałoby być inaczej?

Więcej…

Kalkulator kredytowyNajczęściej kalkulatory te dostarcza instytucja finansowa, w której ubiegamy się o wsparcie, dostępne są po prostu na stronie albo trzeba ich samodzielnie poszukać, z tym że zwykle nie jest to żaden wielki problem.

W większości przypadków dostępne jest też kredyty mieszkaniowe porównanie, najczęściej tam, gdzie stroną lub informacjami nie opiekuje się żadna konkretna instytucja.

Porównanie zrealizowane na przykład w formie wyraźnej tabeli pozwala łatwo ocenić, która opcja zapewni nam najbardziej korzystne warunki kredytowania i podpowie, na co powinniśmy się porwać. Przypadki, gdy zestawienie okazuje się niezbyt wiarygodne, na szczęście zdarzają się bardzo rzadko.

Więcej…

Odsetki bankowe można podzielić na dwa podstawowe rodzaje: zmienne i stałe oprocentowanie.

Stała stopa oprocentowania kredytu charakteryzuje się tym, iż dane raty przez cały okres spłaty kredytu są na tym samym poziomie, a zmienna stopa oprocentowania kredytu zwykle tu im bliżej końca umowy tym raty i odsetki są mniejsze.

Każdy kredyt zaciągnięty w banku ma zwykle swoje określone warunki, spisane w umowie udzielenia kredytu i tak naprawdę umowa określa ile ma wynosić prowizja, raty, odsetki.

Banki nie ma obowiązku udzielać informacji o podstawach ustalania prowizji i oprocentowania. Albo klient decyduje się na przedstawione warunki albo też nie.

Więcej…
Oszczędności w firmie

Jak oszczędzać firmowe pieniądze?Coraz więcej osób porzuca korporacyjne uniformy i decyduje się na założenie własnego biznesu. Jak grzyby po deszczu wyrastają kreatywne działalności oraz sklepy internetowe oferujące innowacyjne, oryginalne produkty. Firma to jednak nie tylko pomysł, ale też umiejętne zarządzanie zyskami i kosztami.

Prowadzenie własnej firmy nie jest łatwe; to nieustanna huśtawka i niepewność - przynajmniej w początkowej fazie rozwoju. Każdy, kto zdecydował się na założenie działalności, wie, że można liczyć na duże zyski w stosunkowo krótkim czasie. Z drugiej jednak strony firma to stałe koszty, które przedsiębiorca ponosi w każdym miesiącu. Zanim znajdziemy się w trudnej sytuacji, warto na początku wdrożyć systemy oszczędnościowe.

Domowe biuro

Miejsce pracy to coraz częściej pojęcie względne. Na początku warto zastanowić się, czy na pewno potrzebujemy lokalu czy biura. Jeśli działalność polega na pracy przed komputerem i sporadycznych spotkaniach z klientami, można pracować z domu. Oprócz comiesięcznych kosztów najmu oszczędzamy także na rachunkach. Dla osób, które nie potrafią pracować w domowych pieleszach, dobrym rozwiązaniem będzie przestrzeń co-workingowa. Coraz więcej firm oferuje przestrzeń biurową do wynajęcia - wydzieloną bądź wspólną. CoWork to ciekawa alternatywa nie tylko dla freelancerów, ale także dla tych wszystkich, którzy poszukują miejsca do efektywnej pracy. Za miesięczne użytkowanie biurka wraz z pełną infrastrukturą (kuchnią, salą konferencyjną, internetem) płacimy - w zależności od miejsca - 250-500 zł netto.

Materiały biurowe

Papier, segregatory, długopisy, spinacze, zeszyty, kolorowe karteczki - można wymieniać w nieskończoność. W większości są to rzeczy niezbędne do codziennej pracy i pomagające w utrzymaniu porządku. Warto obserwować zużycie materiałów eksploatacyjnych i planować zakupy z odpowiednim wyprzedzeniem. Zaopatrywanie się w hurtowni bądź przez internet pozwala uzyskać ceny nawet 30 proc. niższe niż w tradycyjnym sklepie. Kolejnym pomysłem jest postawienie na ekologię: zamiast drukować, wysyłaj online. Dzięki temu zaoszczędzisz nie tylko na papierze i tonerze do drukarki, ale także przyczynisz się do ochrony środowiska.

Tanie rachunki

Płacenie rachunków wcale nie musi spędzać snu z powiek. Wystarczy, że podejdziemy do nich rozsądnie i dokładnie przeanalizujemy koszy. Budżet każdej firmy mocno obciążają te, za energię elektryczną. Pomóc może zmiana dostawcy energii. Warto wdrożyć energooszczędne źródła światła i wyłączać z prądu sprzęt po zakończeniu pracy. Jeśli pracujemy w domu, to niezbędnym narzędziem jest komputer z internetem. Warto postawić na dostawcę, który rozumie przedsiębiorców i ich potrzeby. Internet stacjonarny to dobre rozwiązanie dla tych, którzy potrzebują stabilnego łącza w niskiej cenie (to proponuje m.in. Inea.pl). Następnie powinniśmy przeanalizować rachunki za telefon komórkowy, sprawdzić dostępne oferty i wybrać operatora, który za najniższy miesięczny abonament zaoferuje nielimitowane rozmowy i smsy oraz dostęp do sieci.

Zleć na zewnątrz

Wiele zadań można oddelegować firmom zewnętrznym, które specjalizują się w swojej branży. Usługi będą tańsze niż zatrudnienie etatowego pracownika, a dodatkowo wykonane szybko i profesjonalnie. Outsourcing to dobre rozwiązanie dla małych firm, dla których każdy etat to duże obciążenie finansowe. Co warto oddelegować na zewnątrz? Usługi księgowe i kadrowe, BHP, obsługę IT, reklamę oraz sprzątanie. Warto rozważyć też wirtualne biura księgowe - te w szczególności polecane są jednoosobowym działalnościom gospodarczym oraz małym firmom.

 
Oszczędzanie dla początkujących - praktyczne porady

OszczędzanieNa temat oszczędzania i finansów osobistych powstało wiele mitów oraz fałszywych przekonań. Niektóre frazesy powtarzane przy rozmowach o pieniądzach to np.: "Pieniądze szczęścia nie dają", "Bogatemu to się i byk ocieli", "Nie mam z czego o

Oszczędzanie pieniędzy na lokacie

W czasie kryzysu, w dobie rosnących cen i kosztów utrzymania, powiększa się grupa ludzi, którzy zaczynają sobie cenić rozsądne gospodarowanie pieniędzmi, posiadanymi środkami. Są to osoby, które przede wszystkim postanawiają w

Oszczędzanie jest modne!

Żyjemy w czasach w których posiadanie kilku kredytów jest chlebem powszednim. Uważamy, że to normalne, nie zastanawiamy się jak można żyć inaczej. Niezależność finansową traktujemy jak coś niemożliwego do zrealizowania. Tymczas

Lokaty bankowe - popularna forma oszczędzania

Lokaty bankowe należą do najpopularniejszych form oszczędzania. Niewątpliwą zaletą jest gwarancja Bankowego Funduszu Gwarancyjnego który gwarantuje wszystkim posiadaczom depozytów zabezpieczenie do równowartości kwoty 100 000 euro.