Mając kłopoty finansowe, od razu do głowy przychodzą nam myśli o pożyczeniu pieniędzy w jeden z ogólnodostępnych sposobów, najlepiej poprzez pożyczkę lub kredyt.

Warto się chwilę zastanowić i odpowiedzieć sobie na pytanie, czy na pewno potrzebujemy tego, o czym myślimy?

Więcej…

Kredyt można wziąć praktycznie na wszystko. Dziś wiele osób stara się o najprostszy rodzaj kredytu, a mianowicie kredyt gotówkowy. W tym wypadku banko zupełnie nie interesuje się tym, na co przeznaczymy pieniądze. Kredyty gotówkowe mogą obejmować nawet niewielkie kwoty.

Jest to idealne rozwiązanie w momencie, gdy pilnie potrzebujemy pieniędzy na remont mieszkania, sfinansowanie kolonii dla dziecka czy pobytu babci w sanatorium.

Pożyczka gotówkowa tzw. chwilówka przyda się również w momencie wystąpienia jakiś niezaplanowanych wydatków: kupna nowych mebli, wymiany pralki, lodówki, kupna części do samochodu, nowych podręczników dla dzieci, finansowania kosztownego leczenia jakiegoś członka rodziny czy zakupu sprzętu rehabilitacyjnego. W wielu z tych przypadków liczy się przecież czas, a kredyt gotówkowy na dowolny cel można dziś dostać naprawdę bardzo szybko.

Więcej…

Kredyt refinansowy jest kredytem, który umożliwia obniżenie kosztów rat kredytowych. Jeśli ktoś zaciągnął kredyt np. 5 lat temu i zauważył, że osoby obecnie biorące kredyt robią to na znacznie korzystniejszych warunkach przede wszystkim finansowych, wówczas może zdecydować się na kredyt refinansowy, który będzie przeznaczony na spłatę wcześniejszych zobowiązań.

Więcej…
Oszczędności w firmie

Jak oszczędzać firmowe pieniądze?Coraz więcej osób porzuca korporacyjne uniformy i decyduje się na założenie własnego biznesu. Jak grzyby po deszczu wyrastają kreatywne działalności oraz sklepy internetowe oferujące innowacyjne, oryginalne produkty. Firma to jednak nie tylko pomysł, ale też umiejętne zarządzanie zyskami i kosztami.

Prowadzenie własnej firmy nie jest łatwe; to nieustanna huśtawka i niepewność - przynajmniej w początkowej fazie rozwoju. Każdy, kto zdecydował się na założenie działalności, wie, że można liczyć na duże zyski w stosunkowo krótkim czasie. Z drugiej jednak strony firma to stałe koszty, które przedsiębiorca ponosi w każdym miesiącu. Zanim znajdziemy się w trudnej sytuacji, warto na początku wdrożyć systemy oszczędnościowe.

Domowe biuro

Miejsce pracy to coraz częściej pojęcie względne. Na początku warto zastanowić się, czy na pewno potrzebujemy lokalu czy biura. Jeśli działalność polega na pracy przed komputerem i sporadycznych spotkaniach z klientami, można pracować z domu. Oprócz comiesięcznych kosztów najmu oszczędzamy także na rachunkach. Dla osób, które nie potrafią pracować w domowych pieleszach, dobrym rozwiązaniem będzie przestrzeń co-workingowa. Coraz więcej firm oferuje przestrzeń biurową do wynajęcia - wydzieloną bądź wspólną. CoWork to ciekawa alternatywa nie tylko dla freelancerów, ale także dla tych wszystkich, którzy poszukują miejsca do efektywnej pracy. Za miesięczne użytkowanie biurka wraz z pełną infrastrukturą (kuchnią, salą konferencyjną, internetem) płacimy - w zależności od miejsca - 250-500 zł netto.

Materiały biurowe

Papier, segregatory, długopisy, spinacze, zeszyty, kolorowe karteczki - można wymieniać w nieskończoność. W większości są to rzeczy niezbędne do codziennej pracy i pomagające w utrzymaniu porządku. Warto obserwować zużycie materiałów eksploatacyjnych i planować zakupy z odpowiednim wyprzedzeniem. Zaopatrywanie się w hurtowni bądź przez internet pozwala uzyskać ceny nawet 30 proc. niższe niż w tradycyjnym sklepie. Kolejnym pomysłem jest postawienie na ekologię: zamiast drukować, wysyłaj online. Dzięki temu zaoszczędzisz nie tylko na papierze i tonerze do drukarki, ale także przyczynisz się do ochrony środowiska.

Tanie rachunki

Płacenie rachunków wcale nie musi spędzać snu z powiek. Wystarczy, że podejdziemy do nich rozsądnie i dokładnie przeanalizujemy koszy. Budżet każdej firmy mocno obciążają te, za energię elektryczną. Pomóc może zmiana dostawcy energii. Warto wdrożyć energooszczędne źródła światła i wyłączać z prądu sprzęt po zakończeniu pracy. Jeśli pracujemy w domu, to niezbędnym narzędziem jest komputer z internetem. Warto postawić na dostawcę, który rozumie przedsiębiorców i ich potrzeby. Internet stacjonarny to dobre rozwiązanie dla tych, którzy potrzebują stabilnego łącza w niskiej cenie (to proponuje m.in. Inea.pl). Następnie powinniśmy przeanalizować rachunki za telefon komórkowy, sprawdzić dostępne oferty i wybrać operatora, który za najniższy miesięczny abonament zaoferuje nielimitowane rozmowy i smsy oraz dostęp do sieci.

Zleć na zewnątrz

Wiele zadań można oddelegować firmom zewnętrznym, które specjalizują się w swojej branży. Usługi będą tańsze niż zatrudnienie etatowego pracownika, a dodatkowo wykonane szybko i profesjonalnie. Outsourcing to dobre rozwiązanie dla małych firm, dla których każdy etat to duże obciążenie finansowe. Co warto oddelegować na zewnątrz? Usługi księgowe i kadrowe, BHP, obsługę IT, reklamę oraz sprzątanie. Warto rozważyć też wirtualne biura księgowe - te w szczególności polecane są jednoosobowym działalnościom gospodarczym oraz małym firmom.

 
Oszczędzanie dla początkujących - praktyczne porady

OszczędzanieNa temat oszczędzania i finansów osobistych powstało wiele mitów oraz fałszywych przekonań. Niektóre frazesy powtarzane przy rozmowach o pieniądzach to np.: "Pieniądze szczęścia nie dają", "Bogatemu to się i byk ocieli", "Nie mam z czego o

Oszczędzanie pieniędzy na lokacie

W czasie kryzysu, w dobie rosnących cen i kosztów utrzymania, powiększa się grupa ludzi, którzy zaczynają sobie cenić rozsądne gospodarowanie pieniędzmi, posiadanymi środkami. Są to osoby, które przede wszystkim postanawiają w

Oszczędzanie jest modne!

Żyjemy w czasach w których posiadanie kilku kredytów jest chlebem powszednim. Uważamy, że to normalne, nie zastanawiamy się jak można żyć inaczej. Niezależność finansową traktujemy jak coś niemożliwego do zrealizowania. Tymczas

Lokaty bankowe - popularna forma oszczędzania

Lokaty bankowe należą do najpopularniejszych form oszczędzania. Niewątpliwą zaletą jest gwarancja Bankowego Funduszu Gwarancyjnego który gwarantuje wszystkim posiadaczom depozytów zabezpieczenie do równowartości kwoty 100 000 euro.