Mając kłopoty finansowe, od razu do głowy przychodzą nam myśli o pożyczeniu pieniędzy w jeden z ogólnodostępnych sposobów, najlepiej poprzez pożyczkę lub kredyt.

Warto się chwilę zastanowić i odpowiedzieć sobie na pytanie, czy na pewno potrzebujemy tego, o czym myślimy?

Więcej…

Kredyt można wziąć praktycznie na wszystko. Dziś wiele osób stara się o najprostszy rodzaj kredytu, a mianowicie kredyt gotówkowy. W tym wypadku banko zupełnie nie interesuje się tym, na co przeznaczymy pieniądze. Kredyty gotówkowe mogą obejmować nawet niewielkie kwoty.

Jest to idealne rozwiązanie w momencie, gdy pilnie potrzebujemy pieniędzy na remont mieszkania, sfinansowanie kolonii dla dziecka czy pobytu babci w sanatorium.

Pożyczka gotówkowa tzw. chwilówka przyda się również w momencie wystąpienia jakiś niezaplanowanych wydatków: kupna nowych mebli, wymiany pralki, lodówki, kupna części do samochodu, nowych podręczników dla dzieci, finansowania kosztownego leczenia jakiegoś członka rodziny czy zakupu sprzętu rehabilitacyjnego. W wielu z tych przypadków liczy się przecież czas, a kredyt gotówkowy na dowolny cel można dziś dostać naprawdę bardzo szybko.

Więcej…

Kredyt refinansowy jest kredytem, który umożliwia obniżenie kosztów rat kredytowych. Jeśli ktoś zaciągnął kredyt np. 5 lat temu i zauważył, że osoby obecnie biorące kredyt robią to na znacznie korzystniejszych warunkach przede wszystkim finansowych, wówczas może zdecydować się na kredyt refinansowy, który będzie przeznaczony na spłatę wcześniejszych zobowiązań.

Więcej…
Oszczędzanie jest modne!

Żyjemy w czasach w których posiadanie kilku kredytów jest chlebem powszednim. Uważamy, że to normalne, nie zastanawiamy się jak można żyć inaczej. Niezależność finansową traktujemy jak coś niemożliwego do zrealizowania.

Tymczasem nie jest to takie trudne. W pierwszej kolejności zacznijmy zbierać paragony i prowadźmy budżet domowy. W internecie są gotowe programy, które nam to ułatwią. Już po pierwszym miesiącu będziemy mieli obraz naszej sytuacji finansowej, gdzie nasze pieniądze "uciekają", gdzie możemy znacznie obniżyć wydatki. Jeżeli posiadamy karty kredytowe czas na zdecydowany krok - potnijmy je. Wypiszmy na kartce nasze zadłużenia w kolejności od największego i zacznijmy wszystkie dodatkowe pieniądze wpłacać na poczet jego spłaty.

Zastanówmy się, czy możemy gdzieś zarobić dodatkowe pieniądze:umowa zlecenie, praca w weekendy a nawet wyprowadzanie psa sąsiadki. Kolejnym krokiem jest przejrzenie naszego mieszkania. Wszystko czego nie potrzebujemy(ubrania, meble, akcesoria, zabawki) sprzedajmy na aukcjach. W ten sposób nie tylko pozbędziemy się niepotrzebnych rzeczy, ale również znacznie zmniejszymy kwotę naszego zadłużenia. Coraz więcej osób robi z oszczędzania modę i oby jak najbardziej się ona rozprzestrzeniła.

Na czym nie warto oszczędzać?

Polska to kraj w którym poziom życia przeciętnego obywatela nie jest wysoki. To właśnie dlatego miliony rodzin zmuszonych jest do oszczędzania na co dzień. Skrupulatnie zapisujemy swoje dochody i wydatki aby móc znaleźć obszary gdzie jeszcze można zaoszczędzić. Niekiedy nawyk oszczędzania na prawie wszystkim może nas wyprowadzić na manowce. Musimy zdawać sobie z tego, że nie na wszystkim warto oszczędzać.

Przede wszystkim nie oszczędzajmy przesadnie na jedzeniu. Gdy tak robimy i kupujemy śmieciowe jedzenie albo spożywamy za mało warzyw i owoców wcześniej czy później zaoszczędzone pieniądze będziemy musieli wydać w aptece. Lekarze i badania to również kategoria na której nie należy oszczędzać.

Pamiętajmy, że profilaktyka zawsze kosztuje mniej niż leczenie. Zawsze gdy mamy jakiś pomysł na zaoszczędzenie kilku złotych zastanówmy się czy to ma sens. Może nie warto jechać na drugi koniec miasta do marketu aby kupić dwa produkty z gazetki. Podobnie należy zastanowić się czy warto oszczędzać na komunikacji i chodzić pieszo gdy jest zimno i szaleją wirusy. Nie kupujmy także produktów podejrzanie tanich na przykład butów za 30 zł bo mogą posłużyć ledwie tydzień i wraz będziemy musieli kupić te porządne ale sumarycznie wyjdzie drożej.

 
Oszczędzanie dla początkujących - praktyczne porady

OszczędzanieNa temat oszczędzania i finansów osobistych powstało wiele mitów oraz fałszywych przekonań. Niektóre frazesy powtarzane przy rozmowach o pieniądzach to np.: "Pieniądze szczęścia nie dają", "Bogatemu to się i byk ocieli", "Nie mam z czego o

Oszczędzanie pieniędzy na lokacie

W czasie kryzysu, w dobie rosnących cen i kosztów utrzymania, powiększa się grupa ludzi, którzy zaczynają sobie cenić rozsądne gospodarowanie pieniędzmi, posiadanymi środkami. Są to osoby, które przede wszystkim postanawiają w

Oszczędności w firmie

Jak oszczędzać firmowe pieniądze?Coraz więcej osób porzuca korporacyjne uniformy i decyduje się na założenie własnego biznesu. Jak grzyby po deszczu wyrastają kreatywne działalności oraz sklepy internetowe oferujące innowacyjne, oryginalne produk

Lokaty bankowe - popularna forma oszczędzania

Lokaty bankowe należą do najpopularniejszych form oszczędzania. Niewątpliwą zaletą jest gwarancja Bankowego Funduszu Gwarancyjnego który gwarantuje wszystkim posiadaczom depozytów zabezpieczenie do równowartości kwoty 100 000 euro.