Planowanie domowego budżetu jest bardzo ważną czynnością, która pozwoli nam na lepsze rozplanowanie swoich wydatków. Budżet powinni planować rodzice w porozumieniu z dziećmi, biorąc pod uwagę potrzeby każdego domownika. Pierwsza część planowania budżetu to wpływy do budżetu, czyli zarobki i inne źródła pozyskiwania kapitału.

Podstawą wpływów są oczywiście pensje rodziców czy pensja przynajmniej jednego rodzica. Czasem rodzice pozyskują pieniądze również z innych źródeł, na przykład prac zleconych.

Więcej…

Rozpoczęcie budowy swojego domuWybudowanie własnego domu albo też jego zakup to niewątpliwie podstawowy cel licznej rzeszy osób, aczkolwiek nie wszyscy mają tyle możliwości, ażeby ten plan zrealizować. Dla większości osób dostępnym sposobem otrzymania środków na zbudowanie lub zakup swojego domu jest odpowiednia pożyczka.

Więcej…

Dotacja z Unii EuropejskiejBądźmy szczerzy ­- każdy z nas chciałby prowadzić swoją działalność gospodarczą, ale nie każdy ma ku temu sprzyjające warunki. Różnie w życiu bywa.

Ktoś może mieć pomysł, ktoś umiejętnie będzie potrafił prowadzić firmę, a ktoś będzie miał tylko sumę pieniędzy wystarczającą na jej założenie... W większości przypadków problemem jest brak środków finansowych. Co zrobić w takiej sytuacji?

Więcej…
Oszczędzanie jest modne!

Żyjemy w czasach w których posiadanie kilku kredytów jest chlebem powszednim. Uważamy, że to normalne, nie zastanawiamy się jak można żyć inaczej. Niezależność finansową traktujemy jak coś niemożliwego do zrealizowania.

Tymczasem nie jest to takie trudne. W pierwszej kolejności zacznijmy zbierać paragony i prowadźmy budżet domowy. W internecie są gotowe programy, które nam to ułatwią. Już po pierwszym miesiącu będziemy mieli obraz naszej sytuacji finansowej, gdzie nasze pieniądze "uciekają", gdzie możemy znacznie obniżyć wydatki. Jeżeli posiadamy karty kredytowe czas na zdecydowany krok - potnijmy je. Wypiszmy na kartce nasze zadłużenia w kolejności od największego i zacznijmy wszystkie dodatkowe pieniądze wpłacać na poczet jego spłaty.

Zastanówmy się, czy możemy gdzieś zarobić dodatkowe pieniądze:umowa zlecenie, praca w weekendy a nawet wyprowadzanie psa sąsiadki. Kolejnym krokiem jest przejrzenie naszego mieszkania. Wszystko czego nie potrzebujemy(ubrania, meble, akcesoria, zabawki) sprzedajmy na aukcjach. W ten sposób nie tylko pozbędziemy się niepotrzebnych rzeczy, ale również znacznie zmniejszymy kwotę naszego zadłużenia. Coraz więcej osób robi z oszczędzania modę i oby jak najbardziej się ona rozprzestrzeniła.

Na czym nie warto oszczędzać?

Polska to kraj w którym poziom życia przeciętnego obywatela nie jest wysoki. To właśnie dlatego miliony rodzin zmuszonych jest do oszczędzania na co dzień. Skrupulatnie zapisujemy swoje dochody i wydatki aby móc znaleźć obszary gdzie jeszcze można zaoszczędzić. Niekiedy nawyk oszczędzania na prawie wszystkim może nas wyprowadzić na manowce. Musimy zdawać sobie z tego, że nie na wszystkim warto oszczędzać.

Przede wszystkim nie oszczędzajmy przesadnie na jedzeniu. Gdy tak robimy i kupujemy śmieciowe jedzenie albo spożywamy za mało warzyw i owoców wcześniej czy później zaoszczędzone pieniądze będziemy musieli wydać w aptece. Lekarze i badania to również kategoria na której nie należy oszczędzać.

Pamiętajmy, że profilaktyka zawsze kosztuje mniej niż leczenie. Zawsze gdy mamy jakiś pomysł na zaoszczędzenie kilku złotych zastanówmy się czy to ma sens. Może nie warto jechać na drugi koniec miasta do marketu aby kupić dwa produkty z gazetki. Podobnie należy zastanowić się czy warto oszczędzać na komunikacji i chodzić pieszo gdy jest zimno i szaleją wirusy. Nie kupujmy także produktów podejrzanie tanich na przykład butów za 30 zł bo mogą posłużyć ledwie tydzień i wraz będziemy musieli kupić te porządne ale sumarycznie wyjdzie drożej.

 
Oszczędzanie dla początkujących - praktyczne porady

OszczędzanieNa temat oszczędzania i finansów osobistych powstało wiele mitów oraz fałszywych przekonań. Niektóre frazesy powtarzane przy rozmowach o pieniądzach to np.: "Pieniądze szczęścia nie dają", "Bogatemu to się i byk ocieli", "Nie mam z czego o

Oszczędzanie pieniędzy na lokacie

W czasie kryzysu, w dobie rosnących cen i kosztów utrzymania, powiększa się grupa ludzi, którzy zaczynają sobie cenić rozsądne gospodarowanie pieniędzmi, posiadanymi środkami. Są to osoby, które przede wszystkim postanawiają w

Oszczędności w firmie

Jak oszczędzać firmowe pieniądze?Coraz więcej osób porzuca korporacyjne uniformy i decyduje się na założenie własnego biznesu. Jak grzyby po deszczu wyrastają kreatywne działalności oraz sklepy internetowe oferujące innowacyjne, oryginalne produk

Lokaty bankowe - popularna forma oszczędzania

Lokaty bankowe należą do najpopularniejszych form oszczędzania. Niewątpliwą zaletą jest gwarancja Bankowego Funduszu Gwarancyjnego który gwarantuje wszystkim posiadaczom depozytów zabezpieczenie do równowartości kwoty 100 000 euro.