Obecnie istnieje wiele banków - jedne z nich się łączą, inne pozostają niezależne. Bez względu na ich staż na rynku jak i pozycję, wszystkie z nich oferują kredyty gotówkowe. O kredytach wiemy z całą pewnością tyle, że musimy je oddać spłacając raty. Czy jednak warto porównywać oferty kredytów gotówkowych? Czy może okazać się, że bank w którym korzystamy z pewnego zakresu usług może mieć gorszą ofertę dla nas niż bank konkurencyjny?

Większość ludzi żyje z przekonaniem, że to ich bank ma dla nich wspaniałą ofertę kredytową. Jeśli bowiem oferta rachunku jest idealna, lokata wysoko oprocentowana, dlaczego w przypadku kredytu miałoby być inaczej?

Więcej…

Kalkulator kredytowyNajczęściej kalkulatory te dostarcza instytucja finansowa, w której ubiegamy się o wsparcie, dostępne są po prostu na stronie albo trzeba ich samodzielnie poszukać, z tym że zwykle nie jest to żaden wielki problem.

W większości przypadków dostępne jest też kredyty mieszkaniowe porównanie, najczęściej tam, gdzie stroną lub informacjami nie opiekuje się żadna konkretna instytucja.

Porównanie zrealizowane na przykład w formie wyraźnej tabeli pozwala łatwo ocenić, która opcja zapewni nam najbardziej korzystne warunki kredytowania i podpowie, na co powinniśmy się porwać. Przypadki, gdy zestawienie okazuje się niezbyt wiarygodne, na szczęście zdarzają się bardzo rzadko.

Więcej…

Odsetki bankowe można podzielić na dwa podstawowe rodzaje: zmienne i stałe oprocentowanie.

Stała stopa oprocentowania kredytu charakteryzuje się tym, iż dane raty przez cały okres spłaty kredytu są na tym samym poziomie, a zmienna stopa oprocentowania kredytu zwykle tu im bliżej końca umowy tym raty i odsetki są mniejsze.

Każdy kredyt zaciągnięty w banku ma zwykle swoje określone warunki, spisane w umowie udzielenia kredytu i tak naprawdę umowa określa ile ma wynosić prowizja, raty, odsetki.

Banki nie ma obowiązku udzielać informacji o podstawach ustalania prowizji i oprocentowania. Albo klient decyduje się na przedstawione warunki albo też nie.

Więcej…
Oszczędzanie jest modne!

Żyjemy w czasach w których posiadanie kilku kredytów jest chlebem powszednim. Uważamy, że to normalne, nie zastanawiamy się jak można żyć inaczej. Niezależność finansową traktujemy jak coś niemożliwego do zrealizowania.

Tymczasem nie jest to takie trudne. W pierwszej kolejności zacznijmy zbierać paragony i prowadźmy budżet domowy. W internecie są gotowe programy, które nam to ułatwią. Już po pierwszym miesiącu będziemy mieli obraz naszej sytuacji finansowej, gdzie nasze pieniądze "uciekają", gdzie możemy znacznie obniżyć wydatki. Jeżeli posiadamy karty kredytowe czas na zdecydowany krok - potnijmy je. Wypiszmy na kartce nasze zadłużenia w kolejności od największego i zacznijmy wszystkie dodatkowe pieniądze wpłacać na poczet jego spłaty.

Zastanówmy się, czy możemy gdzieś zarobić dodatkowe pieniądze:umowa zlecenie, praca w weekendy a nawet wyprowadzanie psa sąsiadki. Kolejnym krokiem jest przejrzenie naszego mieszkania. Wszystko czego nie potrzebujemy(ubrania, meble, akcesoria, zabawki) sprzedajmy na aukcjach. W ten sposób nie tylko pozbędziemy się niepotrzebnych rzeczy, ale również znacznie zmniejszymy kwotę naszego zadłużenia. Coraz więcej osób robi z oszczędzania modę i oby jak najbardziej się ona rozprzestrzeniła.

Na czym nie warto oszczędzać?

Polska to kraj w którym poziom życia przeciętnego obywatela nie jest wysoki. To właśnie dlatego miliony rodzin zmuszonych jest do oszczędzania na co dzień. Skrupulatnie zapisujemy swoje dochody i wydatki aby móc znaleźć obszary gdzie jeszcze można zaoszczędzić. Niekiedy nawyk oszczędzania na prawie wszystkim może nas wyprowadzić na manowce. Musimy zdawać sobie z tego, że nie na wszystkim warto oszczędzać.

Przede wszystkim nie oszczędzajmy przesadnie na jedzeniu. Gdy tak robimy i kupujemy śmieciowe jedzenie albo spożywamy za mało warzyw i owoców wcześniej czy później zaoszczędzone pieniądze będziemy musieli wydać w aptece. Lekarze i badania to również kategoria na której nie należy oszczędzać.

Pamiętajmy, że profilaktyka zawsze kosztuje mniej niż leczenie. Zawsze gdy mamy jakiś pomysł na zaoszczędzenie kilku złotych zastanówmy się czy to ma sens. Może nie warto jechać na drugi koniec miasta do marketu aby kupić dwa produkty z gazetki. Podobnie należy zastanowić się czy warto oszczędzać na komunikacji i chodzić pieszo gdy jest zimno i szaleją wirusy. Nie kupujmy także produktów podejrzanie tanich na przykład butów za 30 zł bo mogą posłużyć ledwie tydzień i wraz będziemy musieli kupić te porządne ale sumarycznie wyjdzie drożej.

 
Oszczędzanie dla początkujących - praktyczne porady

OszczędzanieNa temat oszczędzania i finansów osobistych powstało wiele mitów oraz fałszywych przekonań. Niektóre frazesy powtarzane przy rozmowach o pieniądzach to np.: "Pieniądze szczęścia nie dają", "Bogatemu to się i byk ocieli", "Nie mam z czego o

Oszczędzanie pieniędzy na lokacie

W czasie kryzysu, w dobie rosnących cen i kosztów utrzymania, powiększa się grupa ludzi, którzy zaczynają sobie cenić rozsądne gospodarowanie pieniędzmi, posiadanymi środkami. Są to osoby, które przede wszystkim postanawiają w

Oszczędności w firmie

Jak oszczędzać firmowe pieniądze?Coraz więcej osób porzuca korporacyjne uniformy i decyduje się na założenie własnego biznesu. Jak grzyby po deszczu wyrastają kreatywne działalności oraz sklepy internetowe oferujące innowacyjne, oryginalne produk

Lokaty bankowe - popularna forma oszczędzania

Lokaty bankowe należą do najpopularniejszych form oszczędzania. Niewątpliwą zaletą jest gwarancja Bankowego Funduszu Gwarancyjnego który gwarantuje wszystkim posiadaczom depozytów zabezpieczenie do równowartości kwoty 100 000 euro.