Obecnie istnieje wiele banków - jedne z nich się łączą, inne pozostają niezależne. Bez względu na ich staż na rynku jak i pozycję, wszystkie z nich oferują kredyty gotówkowe. O kredytach wiemy z całą pewnością tyle, że musimy je oddać spłacając raty. Czy jednak warto porównywać oferty kredytów gotówkowych? Czy może okazać się, że bank w którym korzystamy z pewnego zakresu usług może mieć gorszą ofertę dla nas niż bank konkurencyjny?

Większość ludzi żyje z przekonaniem, że to ich bank ma dla nich wspaniałą ofertę kredytową. Jeśli bowiem oferta rachunku jest idealna, lokata wysoko oprocentowana, dlaczego w przypadku kredytu miałoby być inaczej?

Więcej…

Kalkulator kredytowyNajczęściej kalkulatory te dostarcza instytucja finansowa, w której ubiegamy się o wsparcie, dostępne są po prostu na stronie albo trzeba ich samodzielnie poszukać, z tym że zwykle nie jest to żaden wielki problem.

W większości przypadków dostępne jest też kredyty mieszkaniowe porównanie, najczęściej tam, gdzie stroną lub informacjami nie opiekuje się żadna konkretna instytucja.

Porównanie zrealizowane na przykład w formie wyraźnej tabeli pozwala łatwo ocenić, która opcja zapewni nam najbardziej korzystne warunki kredytowania i podpowie, na co powinniśmy się porwać. Przypadki, gdy zestawienie okazuje się niezbyt wiarygodne, na szczęście zdarzają się bardzo rzadko.

Więcej…

Odsetki bankowe można podzielić na dwa podstawowe rodzaje: zmienne i stałe oprocentowanie.

Stała stopa oprocentowania kredytu charakteryzuje się tym, iż dane raty przez cały okres spłaty kredytu są na tym samym poziomie, a zmienna stopa oprocentowania kredytu zwykle tu im bliżej końca umowy tym raty i odsetki są mniejsze.

Każdy kredyt zaciągnięty w banku ma zwykle swoje określone warunki, spisane w umowie udzielenia kredytu i tak naprawdę umowa określa ile ma wynosić prowizja, raty, odsetki.

Banki nie ma obowiązku udzielać informacji o podstawach ustalania prowizji i oprocentowania. Albo klient decyduje się na przedstawione warunki albo też nie.

Więcej…
Oszczędzanie dla początkujących - praktyczne porady

OszczędzanieNa temat oszczędzania i finansów osobistych powstało wiele mitów oraz fałszywych przekonań. Niektóre frazesy powtarzane przy rozmowach o pieniądzach to np.: "Pieniądze szczęścia nie dają", "Bogatemu to się i byk ocieli", "Nie mam z czego odkładać", "Nie mam na czym oszczędzać" i tym podobne. Na ile są nieświadomością, na ile nawykiem, a na ile mniej lub bardziej świadomą przykrywką dla lenistwa i niechęci do nauki?

Faktem jest, że bezpieczeństwo finansowe nie jest żadnym luksusem ani opcją dla wybranych. Na każdym etapie życia, edukacji, niezależnie od miejsca zamieszkania lub sytuacji zawodowej, można wprowadzić wiele małych zmian prowadzących do polepszenia sytuacji materialnej, a pierwsza i najważniejsza to zmiana podejścia i myślenia o samych pieniądzach oraz oszczędzaniu.

Uświadomienie sobie, że dbanie o rozsądne wydatki, drobne pomniejszanie stałych kosztów czy systematyczne odkładanie niewielkiej sumy z dochodów może przynieść łącznie duże efekty. Mówi się również, że biedny dwa razy traci. To powiedzenie wydaje się bardzo trafne, ponieważ długofalowo efekty takich działań jak kupowanie najtańszych rzeczy (w efekcie wymienianie ich dużo częściej), dokonywanie zakupów w systemie ratalnym lub brak małego nawet zabezpieczenia finansowego na tak zwaną "czarną godzinę", prowadzą do zaciągania kredytów i jeszcze większych kłopotów finansowych. Jak więc wyjść z zamkniętego koła "biedy"?

Najrozsądniej w miarę możliwości powstrzymać się od wszelkiego kredytowania i zadłużenia. To jest pierwszy krok, aby móc zacząć świadomie zarządzać własnym budżetem domowym i zamiast popadać w spiralę długów zacząć oszczędzać i odkładać pieniądze, a ww kroku następnym pomnażać je i dbać o systematyczny przyrost dochodów. Kolejną ważną kwestią jest monitorowanie ile i na co przeznaczamy swoje pieniądze. Warto włączyć arkusz kalkulacyjny i tam wprowadzać wszelkie stałe i okazjonalne wydatki. Przy okazji bardzo przemawiające może być ćwiczenie obliczenia ile miesięcznie/rocznie zaoszczędzilibyśmy rezygnując z niektórych nawyków konsumpcyjnych, np. palenia papierosów czy zbyt częste kupowanie jedzenia na mieście. Drugim ćwiczeniem może być podobna kalkulacja, ile pieniędzy mielibyśmy za kilka/kilkanaście lat przy drobnej zmianie odkładania miesięcznie kwot 100 zł/200 zł na konto oszczędnościowe.

Kiedy już wyszliśmy z długów oraz ograniczamy nieprzemyślane decyzje konsumpcyjne, na koncie oszczędnościowych powoli acz systematycznie przybywa funduszy. Poprawa kondycji finansowej i poczucie, że mamy budżet domowy pod kontrolą będzie nagrodą za mniejsze i większe wyrzeczenia oraz podjęte kroki ku stabilizacji finansowej. Zanim zdobędziemy wiedzę potrzebną do inwestowania i pomnażania pieniędzy, musimy nauczyć się oszczędzać, aby stworzyć kapitał wyjściowy. Zmiana niektórych nawyków będzie bardzo prosta - wystarczy sobie uświadomić swoje dotychczasowe błędy i ich konsekwencje. Niektóre kroki się u nas nie sprawdzą, a niektóre będą po prostu trudne, ale warte wysiłku. Oto pomysły, które pomogą w oszczędzaniu i wprowadzaniu dobrych nawyków:

  1. Wyeliminowanie wielu "drobnych" wydatków, jeden batonik to rzeczywiście tylko 2 złote, tak samo nie wydaje się dużym wydatkiem jedno wyście na piwo, jedno czasopismo i "małe" zakupy w galerii handlowej. Te wszystkie wyjątkowe, jednorazowe i drobne przyjemności mogą jednak znacznie uszczuplić portfel. Na skalę miesiąca ograniczenie zakupów spontanicznych, pod pływem chwili, czy na poprawę humoru, może przynieść oszczędności nawet około kilkuset złotych lub więcej.
  2. Zmiana stałych kosztów wszelkiego typu abonamentów, media, telewizja, telefonia, zużycie wody czy prądu.
  3. Zmiana środka komunikacji. Częstsze korzystanie z komunikacji miejskiej, roweru czy zamiana samochodu albo montaż instalacji gazowej.
  4. Zmniejszenie ilości używanych kosmetyków lub znalezienie tańszych o podobnych składach i działaniu.
  5. Ograniczenie zakupów odzieży, korzystanie z wymian ubrań lub zakup dobrej jakości odzieży używanej.
  6. Porównywanie ofert i korzystanie ze zniżek, kuponów rabatowych, programów lojalnościowych i ofert outletów.
  7. Nie wyrzucaj zbędnych ubrań, przedmiotów, makulatury, zbieraj puszki - wszystko to możesz sprzedać w skupach lub wystawiając na bezpłatnych serwisach aukcyjnych.
  8. Pytaj o zniżki, rabaty lub lepsze warunki podczas zakupów czy podpisywania nowych umów, naucz się negocjować.
  9. Wypróbuj używania octu, sody oczyszczonej czy innych tanich, a skutecznych produktów zamiast chemii gospodarczej. Często są tak samo lub bardziej skuteczne jak drogie gotowe detergenty dostępne w sklepach.
  10. Myśl z wyprzedzeniem o wszelkich wydatkach. Zakup prezentów świątecznych przed sezonem lub biletów lotniczych z wyprzedzeniem mogą uchronić przed przepłaceniem.

Wystarczy zmiana podejścia do kwestii finansów osobistych i oszczędzania, a także zmiana zaledwie kilku nawyków, aby cieszyć się systematycznymi oszczędnościami i finansowym buforem bezpieczeństwa.

 
Oszczędzanie pieniędzy na lokacie

W czasie kryzysu, w dobie rosnących cen i kosztów utrzymania, powiększa się grupa ludzi, którzy zaczynają sobie cenić rozsądne gospodarowanie pieniędzmi, posiadanymi środkami. Są to osoby, które przede wszystkim postanawiają w

Oszczędności w firmie

Jak oszczędzać firmowe pieniądze?Coraz więcej osób porzuca korporacyjne uniformy i decyduje się na założenie własnego biznesu. Jak grzyby po deszczu wyrastają kreatywne działalności oraz sklepy internetowe oferujące innowacyjne, oryginalne produk

Oszczędzanie jest modne!

Żyjemy w czasach w których posiadanie kilku kredytów jest chlebem powszednim. Uważamy, że to normalne, nie zastanawiamy się jak można żyć inaczej. Niezależność finansową traktujemy jak coś niemożliwego do zrealizowania. Tymczas

Lokaty bankowe - popularna forma oszczędzania

Lokaty bankowe należą do najpopularniejszych form oszczędzania. Niewątpliwą zaletą jest gwarancja Bankowego Funduszu Gwarancyjnego który gwarantuje wszystkim posiadaczom depozytów zabezpieczenie do równowartości kwoty 100 000 euro.