Dotacja z Unii EuropejskiejBądźmy szczerzy ­- każdy z nas chciałby prowadzić swoją działalność gospodarczą, ale nie każdy ma ku temu sprzyjające warunki. Różnie w życiu bywa.

Ktoś może mieć pomysł, ktoś umiejętnie będzie potrafił prowadzić firmę, a ktoś będzie miał tylko sumę pieniędzy wystarczającą na jej założenie... W większości przypadków problemem jest brak środków finansowych. Co zrobić w takiej sytuacji?

Więcej…

W ostatnim czasie zaobserwowano znaczący spadek zysków hipermarketów. Okazuje się, że klienci nie tylko w Polsce coraz chętniej i częściej dokonują zakupów w dyskontach. Popularne dyskonty otwierają coraz to nowe placówki, do których dostęp staje się coraz łatwiejszy.

Jeszcze kilka lat temu, zarówno do dyskontu, jak i hipermarketu klient musiał dojechać, co nie zawsze było dla niego korzystne. Obecnie oba rodzaje sklepów wkraczają nawet do małych miast, są na każdym niemal rogu i opanowują niemal cały handel detaliczny w branży spożywczej. Specjaliści podkreślają, że nie tylko niska cena kieruje wyborem klienta lecz również czas.

Więcej…

Każdy z nas w swoim życiu choć raz przeżywał jakiś kryzys. Zazwyczaj są to nasze małe, prywatne kryzysy, które jednak zawsze zmieniają nasze życie. Czasami też uczestniczymy w kryzysie nieco większym, w kryzysie, który dotyka całe społeczeństwo.

Tak było i tym razem, kiedy w 2007 roku spadł na nas kryzys finansowy. Mimo iż Polska stosunkowo dobrze zniosła trudne czasy, to i tak skutki kryzysu odczuwamy do dziś. Co jednak robić w tych ciężkich czasach, w których większość społeczeństwa nie ma łatwo? Po pierwsze, solidaryzować się.

Więcej…
Plusy i minusy swojej działalności i zatrudnienia na etacie

Zatrudnienie na etacieTeraz większa ilość pracujących z potrzeby zrzeka się pracy w czyjejś firmie, by zrealizować ukryte aspiracje o własnej działalności gospodarczej. Jeszcze niedawno rezygnacja ze stałej posady na rzecz niepewności, jaką daje prowadzenia własnej działalności, było traktowane dość ryzykownie.

Obecnie też ryzykiem też jest, lecz podejmujemy to ryzyko z wizją lepszej przyszłości. W teraźniejszych czasach już nie ma takiej stałości zatrudnienia, jaka była kiedyś, a nawet zatrudnienie na etat nie gwarantuje stałości i nie zmniejsza obawy o dzień kolejny.

Wiele spośród nas, szczególnie tych młodszych uważa za bardziej korzystne zatem z pracy ustąpić i spełnić swe pragnienia o prywatnej działalności. To rozwiązanie pozwala na zaistnienie w branży, która, pasjonuje i umożliwia na spełnienie pragnień. Trzeba wszakże mieć świadomość taka, że oba z tych rozwiązań, mianowicie pracowanie dla innych, jak i prowadzenie prywatnego biznesu, ma swoje pozytywy i negatywy. Jeżeli wykonujemy pracę na etacie, mamy stałe zarówno godziny pracy, jak i obowiązki. Dokładnie znamy gdzie i jak trzeba wykonać. Zadania opisane są bowiem w zakresie obowiązków. Kolejną zaletą takiego podejścia jest wykonywanie prac zleconych, nie musimy toteż martwić się o sprawy, które nie nie mają powiązania z danym stanowiskiem pracy.

Jako zatrudnieni mamy tak pewne obowiązki, jak i określone prawa. W wielu wypadkach przedsiębiorcy kładą spory nacisk na rozwijanie kompetencji swoich kadr. Oferują im liczne kursy, prezentacje i inne formy edukacyjne.Jednakże pracowanie na etacie ma też swe minusy. Nie często osoba zatrudniona ma szansę rozwinąć się tak jak chce. Nie wszyscy mogą liczyć na sposobności, dające mu szansę na kształtowanie własnych umiejętności i zrobienie kariery w ten sposób, w jaki sobie wymyślił. Oprócz tego, zatrudnienie na etat jest prawie zawsze wykonywaniem obowiązków dla kogoś, po jakimś czasie można poczuć frustrację, że osiągnięcia, powiązane z wykonywanymi pracami asygnuje sobie przełożony. Duża liczba ludzi negatywnie omawia również swoje relacje z przełożonymi, oceniając przedsiębiorców jako nastawionych li tylko na wypełnianie zadań i pomnażanie dochodów.

Swoja firma jest odpowiedzią na te ewentualne problemy. Daje sposobność praktycznie dużego rozwoju osobistego, pozostawiając przy tym wielką swobodę. Pozwala też na samodzielne kreowanie swojej kariery z nastawieniem na swój rozwój i dążenie do wyników, zarówno jako szef firmy, jak i jej pracownik. Niestety prowadzenie własnej firmy nie tylko prowadzi do sukcesu prostą drogą. Często szef firmy powinien dołożyć wielkich starań, by zainteresować klientów swoją ofertą i osiągnąć renomę w świecie biznesu. Tworzenie reputacji firmy jest zadaniem trudnym, w który trzeba włożyć wiele trudu. Bywają również sfery, w których pomysł przedsiębiorcy nie okazuje się trafiony, a prowadzona przez niego działalność gospodarcza nie przynosi zaplanowanych przychodów.

Rozwiązaniem z tej zawiłej kwestii bywa niestety zmiana biznesu, albo zamknięcie przedsiębiorstwa. Zakładając swą firmę koniecznie trzeba być przygotowanym też na tą niekorzystną okoliczność.

 
Obowiązki związane z zatrudnieniem pracownika

Zatrudnienie pracownikaNa pracodawcę zostało nałożone szereg obowiązków związanych z zatrudnieniem pracownika. Większość z nich wynika bezpośrednio z przepisów ustawy Kodeks Pracy,

Procent składany - obliczenia z przymróżeniem oka

Procent-skladany Procent składany jest potężną siłą w procesie pomnażania pieniędzy. Krótka, teoretycznej definicja procentu składanego: sposób oprocentowania polegający na tym, że odsetki doliczane są do wkładu i procentują wraz z nim w następn