Dotacja z Unii EuropejskiejBądźmy szczerzy ­- każdy z nas chciałby prowadzić swoją działalność gospodarczą, ale nie każdy ma ku temu sprzyjające warunki. Różnie w życiu bywa.

Ktoś może mieć pomysł, ktoś umiejętnie będzie potrafił prowadzić firmę, a ktoś będzie miał tylko sumę pieniędzy wystarczającą na jej założenie... W większości przypadków problemem jest brak środków finansowych. Co zrobić w takiej sytuacji?

Więcej…

W ostatnim czasie zaobserwowano znaczący spadek zysków hipermarketów. Okazuje się, że klienci nie tylko w Polsce coraz chętniej i częściej dokonują zakupów w dyskontach. Popularne dyskonty otwierają coraz to nowe placówki, do których dostęp staje się coraz łatwiejszy.

Jeszcze kilka lat temu, zarówno do dyskontu, jak i hipermarketu klient musiał dojechać, co nie zawsze było dla niego korzystne. Obecnie oba rodzaje sklepów wkraczają nawet do małych miast, są na każdym niemal rogu i opanowują niemal cały handel detaliczny w branży spożywczej. Specjaliści podkreślają, że nie tylko niska cena kieruje wyborem klienta lecz również czas.

Więcej…

Każdy z nas w swoim życiu choć raz przeżywał jakiś kryzys. Zazwyczaj są to nasze małe, prywatne kryzysy, które jednak zawsze zmieniają nasze życie. Czasami też uczestniczymy w kryzysie nieco większym, w kryzysie, który dotyka całe społeczeństwo.

Tak było i tym razem, kiedy w 2007 roku spadł na nas kryzys finansowy. Mimo iż Polska stosunkowo dobrze zniosła trudne czasy, to i tak skutki kryzysu odczuwamy do dziś. Co jednak robić w tych ciężkich czasach, w których większość społeczeństwa nie ma łatwo? Po pierwsze, solidaryzować się.

Więcej…
Podatkowa księga przychodów i rozchodów

Podatkowa księga przychodów i rozchodów jest to profesjonalne urządzenie księgowe, które służy do ewidencji należności w formie księgowości prostej, czyli uproszczonej.

Taka księgowość ogranicza się do rejestrowania przychodów z danego rodzaju działalności, ale także zakupionych towarów, produktów i wydatków, jakie w konkretnym okresie poniosła firma.

Po dokonywanych transakcjach są one dokładnie opisywane w książce przychodów i rozchodów. Co więcej, ten dokument został przewidziany tylko i wyłącznie do rozliczania się, czyli do celów podatkowych.

Jak to wygląda formalnie?

Otóż, księgę zakłada podatnik, wzory dostępne są na stronie Ministerstwa Finansów, więc nie ma problemu ze znalezieniem odpowiedniego druku. Musimy pamiętać o tym, aby wszelkie operacje finansowe dokonywane przez firmę zapisywać w księdze od razu, aby były ułożone w porządku chronologicznym, ponieważ jest to wymagane. Co więcej, podatkowa książka przychodów i rozchodów nie przewiduje sprawowania kontroli nad finansami firmy. Jeśli ktoś chce ustalić faktyczny majątek przedsiębiorstwa, konieczne jest skorzystanie ze spisu inwentarzowego. Warto odpowiedzieć sobie również na pytanie, na kogo nałożony jest obowiązek prowadzenia takiej księgi. Zgodnie z przepisami polskiego prawa podatkowego są do tego zobligowane osoby prowadzące własną działalność gospodarczą, również trudniące się wolnymi zawodami. Nie obowiązuje to rolników.

Jeśli z kolei ktoś prowadzi księgę rachunkową i odprowadza podatek w formie ryczałtu, również nie ma konieczności, aby dodatkowo prowadził tą księgę. Nie da się ukryć, że samodzielne prowadzenie tej formy opodatkowania jest nieco trudne, ponieważ nie zawsze pamiętamy o wpisaniu czegoś do rejestru. Jeśli nie chcemy zatrudniać dodatkowej osoby do prowadzenia księgi, możemy skorzystać z nowoczesnych programów dla firm. Wiele z nich pozwoli nam na wypełnieniu również takich dokumentów jak książka przychodów i rozchodów. Ponadto, takie nowoczesne aplikacje pozwalają także na ewidencjonowanie należności czy naliczanie podatku.

 
Programy dla przedsiębiorstwa

Programy dla przedsiębiorstwaSporo przedsiębiorstw rozważa, czy wskazane byłoby zainwestowanie w fachowe programy dla biznesu. Współcześnie na rynku występuje sporo różnorodnych aplikacji, wspierających wykonywane działania w dan

System CRM - czy warto?

Zaletą tych systemów jest to, że wiążą działanie wszystkich działów w firmie, aby wszystkie z nich mogły ze sobą pod kątem obsługi klienta jeszcze lepiej współpracować.