Mając kłopoty finansowe, od razu do głowy przychodzą nam myśli o pożyczeniu pieniędzy w jeden z ogólnodostępnych sposobów, najlepiej poprzez pożyczkę lub kredyt.

Warto się chwilę zastanowić i odpowiedzieć sobie na pytanie, czy na pewno potrzebujemy tego, o czym myślimy?

Więcej…

Kredyt można wziąć praktycznie na wszystko. Dziś wiele osób stara się o najprostszy rodzaj kredytu, a mianowicie kredyt gotówkowy. W tym wypadku banko zupełnie nie interesuje się tym, na co przeznaczymy pieniądze. Kredyty gotówkowe mogą obejmować nawet niewielkie kwoty.

Jest to idealne rozwiązanie w momencie, gdy pilnie potrzebujemy pieniędzy na remont mieszkania, sfinansowanie kolonii dla dziecka czy pobytu babci w sanatorium.

Pożyczka gotówkowa tzw. chwilówka przyda się również w momencie wystąpienia jakiś niezaplanowanych wydatków: kupna nowych mebli, wymiany pralki, lodówki, kupna części do samochodu, nowych podręczników dla dzieci, finansowania kosztownego leczenia jakiegoś członka rodziny czy zakupu sprzętu rehabilitacyjnego. W wielu z tych przypadków liczy się przecież czas, a kredyt gotówkowy na dowolny cel można dziś dostać naprawdę bardzo szybko.

Więcej…

Kredyt refinansowy jest kredytem, który umożliwia obniżenie kosztów rat kredytowych. Jeśli ktoś zaciągnął kredyt np. 5 lat temu i zauważył, że osoby obecnie biorące kredyt robią to na znacznie korzystniejszych warunkach przede wszystkim finansowych, wówczas może zdecydować się na kredyt refinansowy, który będzie przeznaczony na spłatę wcześniejszych zobowiązań.

Więcej…
Prawo Zamówień Publicznych - koszmar czy dar dla zamawiającego?

Prawo zamówień publicznychPrawo Zamówień Publicznych (w skrócie PZP) obecnie jest zmorą chyba każdego zamawiającego.

Ale czy tak powinno być? Oczywiście, że nie. Odpowiedź jest krótka i bardzo prosta, tylko dlaczego tak nie jest?

Przecież idea powstania PZP była jasna i oczywista: "system wydawania publicznych pieniędzy ma być jasny, czysty i klarowny". Chyba każdy się zgodzi, że tak powinno być. Niestety, obecna rzeczywistość jest diametralnie różna od ideału. System jest tak bardzo skomplikowany, że mało kto nadąża za nim.

Po pierwsze, zamawiający bardzo często nie potrafią poradzić sobie z opisem przedmiotu zamówienia. Nasz ustawodawca narzuca zamawiającemu konkretny sposób opisu, zawarty w Art. 29 pkt. 1, 2 i 3 ustawy PZP. Nie wolno podawać znaków towarowych, nie wolno naruszać zasad uczciwej konkurencji oraz ma być opisany w sposób jednoznaczny. W niektórych przypadkach jest to bardzo trudne do wykonania. Czy dyrektor szkoły podstawowej, powiedźmy polonistka, będzie w stanie sama ogłosić przetarg na wymianę stolarki w szkole? Bardzo życzę jej takiej wiedzy, lecz chyba nie obędzie się bez pomocy z zewnątrz. Ma dwie możliwości. Może wynająć fachowca, który napisze profesjonalny przedmiot zamówienia, lecz weźmie za to wynagrodzenie i tym samym zwiększy się realna cena towaru / usługi. Druga forma jest częściej spotykana w praktyce. Można zgłosić się do firmy, która pracuje w danej branży i poprosić o tzw. konsultacje techniczne. Firma pomoże bezpłatnie, lecz tak opisze przedmiot, że to jej towar będzie idealny. Czy to aby na pewno nie narusza zasad uczciwej konkurencji?

Drugą, problematyczną kwestią dla zamawiającego to cena. Kupując za publiczne pieniądze, powinno się wydać jak najmniej, co jest logiczne. Każdy jednak wie, że to co najtańsze, nie musi być najlepsze. I jak tu wybrać złoty środek? Czy wydać jak najmniej i być posądzonym, że się kupuje byle co, czy zapłacić więcej i być posądzonym o rozrzutność w najlepszym wypadku? Co zrobić, aby nie być posądzonym o naruszenie dyscypliny finansów publicznych? Czy cena ma być jedynym kryterium wyboru oferty? Na te pytania za każdym razem musi odpowiedzieć sobie zamawiający.

Reasumując, na zamawiającym ciąży bardzo duża odpowiedzialność, a Ustawodawca na pewno nie pomaga jej zmniejszyć. Pytania "Co kupić?", "Jak to opisać?" i "Ile za to zapłacić?" sprawiają wrażenie, że Prawo Zamówień Publicznych to koszmar.

 
Świadomość leasingu w Polsce

LeasingDziś, przy pomocy leasingu finansuje się w Polsce co trzecią ruchomość. Przedsiębiorcy doceniają go praktycznie na równi z kredytem bankowym, choć jest to zupełnie inna usługa. Stało się tak z

Czym jest faktura marża?

Czym jest faktura marża?Czym jest faktura marża? Marża definiowana jest jako różnica pomiędzy całkowitą kwotą, jaką ma zapłacić klient za towar lub usługę a kwotą nabycia, pomniejszoną o kwotę poda

Społeczna odpowiedzialność biznesu

społeczna odpowiedzialność biznesuCharakterystyka koncepcji społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR - Corporate Social Responsibility) Koncepcja społecznej odpowi

Derywaty rządzą światem

DerywatyDerywaty rządzą światem, czyli banki "za duże, by upaść". Każdy, kto choć trochę interesuje się światem polityki i gospodarki w ostatnich latach wielokrotnie usłyszał sformułowanie „bank są