Dotacja z Unii EuropejskiejBądźmy szczerzy ­- każdy z nas chciałby prowadzić swoją działalność gospodarczą, ale nie każdy ma ku temu sprzyjające warunki. Różnie w życiu bywa.

Ktoś może mieć pomysł, ktoś umiejętnie będzie potrafił prowadzić firmę, a ktoś będzie miał tylko sumę pieniędzy wystarczającą na jej założenie... W większości przypadków problemem jest brak środków finansowych. Co zrobić w takiej sytuacji?

Więcej…

Przelicznik walutowyOtwarte granice i globalny rozwój Internetu pozwalają na handel na niespotykanym dotąd poziomie. Handel także prowadzony przez polskich przedsiębiorców. Jednoosobowe firmy czy więksi gracze - każda oszczędność ma znaczenie na niezwykle konkurencyjnym rynku.

Dlatego trzeba stale poszukiwać nowych rozwiązań gwarantujących utrzymanie pozycji lub rozwój. Działalność handlowa z wieloma krajami ściśle związana jest nie tyle czy tylko z kosztem samego towaru i transportu, ale również z wahaniami na światowym rynku walut.

Więcej…

Moja babcia, zawsze opowiadała mi jak bawiła się w dzieciństwie. W czasach w których internet był czymś niewiarygodnym, fantastycznym i niewyobrażalnym i kiedy komputery były wielkości budynków.

W jej historiach często wspominała o tym jak wychodziła ze swoimi koleżankami pograć w "Podchody", albo spacerowały z koleżankami po lesie szukając przygód. Dzisiaj technologia zamieniła wycieczki ze znajomymi na rozmowy na "Skype", a wspólne granie w piłkę na podwórku z kolegami na grę... przy konsoli.

Czasy się zmieniają. Rozwijanie się kolejnych technologi, dzieje się w zastraszającym tempie i w mrugnięciu oka możemy zacząć erę latających samochodów. Drony, kiedyś dostępne tylko dla wojska, dzisiaj są dostępne dla każdego.

Więcej…
Prawo Zamówień Publicznych - koszmar czy dar dla zamawiającego?

Prawo zamówień publicznychPrawo Zamówień Publicznych (w skrócie PZP) obecnie jest zmorą chyba każdego zamawiającego.

Ale czy tak powinno być? Oczywiście, że nie. Odpowiedź jest krótka i bardzo prosta, tylko dlaczego tak nie jest?

Przecież idea powstania PZP była jasna i oczywista: "system wydawania publicznych pieniędzy ma być jasny, czysty i klarowny". Chyba każdy się zgodzi, że tak powinno być. Niestety, obecna rzeczywistość jest diametralnie różna od ideału. System jest tak bardzo skomplikowany, że mało kto nadąża za nim.

Po pierwsze, zamawiający bardzo często nie potrafią poradzić sobie z opisem przedmiotu zamówienia. Nasz ustawodawca narzuca zamawiającemu konkretny sposób opisu, zawarty w Art. 29 pkt. 1, 2 i 3 ustawy PZP. Nie wolno podawać znaków towarowych, nie wolno naruszać zasad uczciwej konkurencji oraz ma być opisany w sposób jednoznaczny. W niektórych przypadkach jest to bardzo trudne do wykonania. Czy dyrektor szkoły podstawowej, powiedźmy polonistka, będzie w stanie sama ogłosić przetarg na wymianę stolarki w szkole? Bardzo życzę jej takiej wiedzy, lecz chyba nie obędzie się bez pomocy z zewnątrz. Ma dwie możliwości. Może wynająć fachowca, który napisze profesjonalny przedmiot zamówienia, lecz weźmie za to wynagrodzenie i tym samym zwiększy się realna cena towaru / usługi. Druga forma jest częściej spotykana w praktyce. Można zgłosić się do firmy, która pracuje w danej branży i poprosić o tzw. konsultacje techniczne. Firma pomoże bezpłatnie, lecz tak opisze przedmiot, że to jej towar będzie idealny. Czy to aby na pewno nie narusza zasad uczciwej konkurencji?

Drugą, problematyczną kwestią dla zamawiającego to cena. Kupując za publiczne pieniądze, powinno się wydać jak najmniej, co jest logiczne. Każdy jednak wie, że to co najtańsze, nie musi być najlepsze. I jak tu wybrać złoty środek? Czy wydać jak najmniej i być posądzonym, że się kupuje byle co, czy zapłacić więcej i być posądzonym o rozrzutność w najlepszym wypadku? Co zrobić, aby nie być posądzonym o naruszenie dyscypliny finansów publicznych? Czy cena ma być jedynym kryterium wyboru oferty? Na te pytania za każdym razem musi odpowiedzieć sobie zamawiający.

Reasumując, na zamawiającym ciąży bardzo duża odpowiedzialność, a Ustawodawca na pewno nie pomaga jej zmniejszyć. Pytania "Co kupić?", "Jak to opisać?" i "Ile za to zapłacić?" sprawiają wrażenie, że Prawo Zamówień Publicznych to koszmar.

 
Obowiązki związane z zatrudnieniem pracownika

Zatrudnienie pracownikaNa pracodawcę zostało nałożone szereg obowiązków związanych z zatrudnieniem pracownika. Większość z nich wynika bezpośrednio z przepisów ustawy Kodeks Pracy,

Procent składany - obliczenia z przymróżeniem oka

Procent-skladany Procent składany jest potężną siłą w procesie pomnażania pieniędzy. Krótka, teoretycznej definicja procentu składanego: sposób oprocentowania polegający na tym, że odsetki doliczane są do wkładu i procentują wraz z nim w następn