Dotacja z Unii EuropejskiejBądźmy szczerzy ­- każdy z nas chciałby prowadzić swoją działalność gospodarczą, ale nie każdy ma ku temu sprzyjające warunki. Różnie w życiu bywa.

Ktoś może mieć pomysł, ktoś umiejętnie będzie potrafił prowadzić firmę, a ktoś będzie miał tylko sumę pieniędzy wystarczającą na jej założenie... W większości przypadków problemem jest brak środków finansowych. Co zrobić w takiej sytuacji?

Więcej…

Przelicznik walutowyOtwarte granice i globalny rozwój Internetu pozwalają na handel na niespotykanym dotąd poziomie. Handel także prowadzony przez polskich przedsiębiorców. Jednoosobowe firmy czy więksi gracze - każda oszczędność ma znaczenie na niezwykle konkurencyjnym rynku.

Dlatego trzeba stale poszukiwać nowych rozwiązań gwarantujących utrzymanie pozycji lub rozwój. Działalność handlowa z wieloma krajami ściśle związana jest nie tyle czy tylko z kosztem samego towaru i transportu, ale również z wahaniami na światowym rynku walut.

Więcej…

Moja babcia, zawsze opowiadała mi jak bawiła się w dzieciństwie. W czasach w których internet był czymś niewiarygodnym, fantastycznym i niewyobrażalnym i kiedy komputery były wielkości budynków.

W jej historiach często wspominała o tym jak wychodziła ze swoimi koleżankami pograć w "Podchody", albo spacerowały z koleżankami po lesie szukając przygód. Dzisiaj technologia zamieniła wycieczki ze znajomymi na rozmowy na "Skype", a wspólne granie w piłkę na podwórku z kolegami na grę... przy konsoli.

Czasy się zmieniają. Rozwijanie się kolejnych technologi, dzieje się w zastraszającym tempie i w mrugnięciu oka możemy zacząć erę latających samochodów. Drony, kiedyś dostępne tylko dla wojska, dzisiaj są dostępne dla każdego.

Więcej…
Procent składany - obliczenia z przymróżeniem oka

Procent-skladany

Procent składany jest potężną siłą w procesie pomnażania pieniędzy. Krótka, teoretycznej definicja procentu składanego: sposób oprocentowania polegający na tym, że odsetki doliczane są do wkładu i procentują wraz z nim w następnym okresie.

Sucha definicja, niewiele zdradzająca, w czym tkwi potęga procentu składanego.

Wykorzystajmy bajkę.

Adam i Jaś złowili złotą rybkę. W nagrodę za wypuszczenie jej z powrotem do stawu zaproponowała układ. Chłopcy mieli do wyboru dwie możliwości. Pierwsza z nich. Jutro otrzymasz 1000zł. Każdego kolejnego miesiąca otrzymywać będziesz o 1000zł więcej. Więc w drugim miesiącu otrzymasz 2000 zł, w trzecim 3000 zł, a w ostatnim 36 tysięcy złotych. Druga opcja. Jutro otrzymasz 10 zł, a z każdym kolejnym miesiącem o 40% więcej w porównaniu do miesiąca poprzedniego. Więc za miesiąc otrzymasz 14 zł, za dwa miesiące 19,60 zł. Adam długo się nie zastanawiał - wybrał opcję pierwszą. Jaś wybrał opcję drugą. Minął miesiąc. Adam kupił sobie nowy telefon, jednocześnie śmiał się z Jasia, który w drugim miesiącu dostał 14 zł, podczas gdy sam otrzymał 2000 zł, za co kupił sobie nowiutki rower. Minął rok. Adam w ciągu tego czasu zdążył zmienić sprzęt grający, zaczął modnie się ubierać. W końcu w 12 miesiącu otrzymał aż 12 000 zł. Jaś otrzymał 404,96 zł, co wywoływało uśmiech politowania na twarzy Adama.

Mijały kolejne miesiące, Adam dalej czuł, że dokonał lepszego wyboru od Jasia. Po dwóch latach od złowienia złotej rybki, Adam otrzymał 24 000 zł, Jaś 22 958,57 zł. Hmm. Jak to się stało, że przez tyle czasu otrzymywałem dużo większe wypłaty od Jasia, a teraz są prawie takie same? - pomyślał Adam. Ale to nic, w końcu przez ostanie dwa lata otrzymałem i tak dużo więcej pieniędzy od Jasia.

Nadszedł jednak 25 miesiąc. Zgodnie z obietnicą złotej rybki Adam dostał 25 000 zł, Jaś o 40% więcej niż przed miesiącem, czyli… 32 142 zł! Jak to? - Oburzył się Adam. To nie możliwe! Do końca trzyletniego okresu, w którym chłopcy otrzymywali wypłaty sytuacja wyglądało diametralnie inaczej niż na początku Jaś dostawał coraz większe kwoty, gdy wypłata Adama zwiększała się tylko o 1000 zł miesięcznie. Ostatniego miesiąca Adam dostał 36 000 zł, Jaś… 1 301 611,12 zł! Suma ich wypłat była następująca. Adam otrzymał razem 666 000 zł, Jaś aż 4 555 613,90 zł! Stopa zwrotu Jasia była 6,84 razy większa!

Tak właśnie działa magia procentu składanego. Wynagradza cierpliwych. Jest nagrodą za odkładnie w czasie konsumpcji. Z początku działanie procentu jest małe, jednak z każdą kolejna kapitalizacją odsetek podstawa jest coraz większa. Tak właśnie działa magia procentu składanego.

 
Obowiązki związane z zatrudnieniem pracownika

Zatrudnienie pracownikaNa pracodawcę zostało nałożone szereg obowiązków związanych z zatrudnieniem pracownika. Większość z nich wynika bezpośrednio z przepisów ustawy Kodeks Pracy,

Prawo Zamówień Publicznych - koszmar czy dar dla zamawiającego?

Prawo zamówień publicznychPrawo Zamówień Publicznych (w skrócie PZP) obecnie jest zmorą chyba każdego zamawiającego. Ale czy tak powinno być? Oczywiście, że nie. Odpowiedź jest krótka i bar