Obecnie istnieje wiele banków - jedne z nich się łączą, inne pozostają niezależne. Bez względu na ich staż na rynku jak i pozycję, wszystkie z nich oferują kredyty gotówkowe. O kredytach wiemy z całą pewnością tyle, że musimy je oddać spłacając raty. Czy jednak warto porównywać oferty kredytów gotówkowych? Czy może okazać się, że bank w którym korzystamy z pewnego zakresu usług może mieć gorszą ofertę dla nas niż bank konkurencyjny?

Większość ludzi żyje z przekonaniem, że to ich bank ma dla nich wspaniałą ofertę kredytową. Jeśli bowiem oferta rachunku jest idealna, lokata wysoko oprocentowana, dlaczego w przypadku kredytu miałoby być inaczej?

Więcej…

Odsetki bankowe można podzielić na dwa podstawowe rodzaje: zmienne i stałe oprocentowanie.

Stała stopa oprocentowania kredytu charakteryzuje się tym, iż dane raty przez cały okres spłaty kredytu są na tym samym poziomie, a zmienna stopa oprocentowania kredytu zwykle tu im bliżej końca umowy tym raty i odsetki są mniejsze.

Każdy kredyt zaciągnięty w banku ma zwykle swoje określone warunki, spisane w umowie udzielenia kredytu i tak naprawdę umowa określa ile ma wynosić prowizja, raty, odsetki.

Banki nie ma obowiązku udzielać informacji o podstawach ustalania prowizji i oprocentowania. Albo klient decyduje się na przedstawione warunki albo też nie.

Więcej…

Kalkulator kredytowyNajczęściej kalkulatory te dostarcza instytucja finansowa, w której ubiegamy się o wsparcie, dostępne są po prostu na stronie albo trzeba ich samodzielnie poszukać, z tym że zwykle nie jest to żaden wielki problem.

W większości przypadków dostępne jest też kredyty mieszkaniowe porównanie, najczęściej tam, gdzie stroną lub informacjami nie opiekuje się żadna konkretna instytucja.

Porównanie zrealizowane na przykład w formie wyraźnej tabeli pozwala łatwo ocenić, która opcja zapewni nam najbardziej korzystne warunki kredytowania i podpowie, na co powinniśmy się porwać. Przypadki, gdy zestawienie okazuje się niezbyt wiarygodne, na szczęście zdarzają się bardzo rzadko.

Więcej…
Procent składany - obliczenia z przymróżeniem oka

Procent-skladany

Procent składany jest potężną siłą w procesie pomnażania pieniędzy. Krótka, teoretycznej definicja procentu składanego: sposób oprocentowania polegający na tym, że odsetki doliczane są do wkładu i procentują wraz z nim w następnym okresie.

Sucha definicja, niewiele zdradzająca, w czym tkwi potęga procentu składanego.

Wykorzystajmy bajkę.

Adam i Jaś złowili złotą rybkę. W nagrodę za wypuszczenie jej z powrotem do stawu zaproponowała układ. Chłopcy mieli do wyboru dwie możliwości. Pierwsza z nich. Jutro otrzymasz 1000zł. Każdego kolejnego miesiąca otrzymywać będziesz o 1000zł więcej. Więc w drugim miesiącu otrzymasz 2000 zł, w trzecim 3000 zł, a w ostatnim 36 tysięcy złotych. Druga opcja. Jutro otrzymasz 10 zł, a z każdym kolejnym miesiącem o 40% więcej w porównaniu do miesiąca poprzedniego. Więc za miesiąc otrzymasz 14 zł, za dwa miesiące 19,60 zł. Adam długo się nie zastanawiał - wybrał opcję pierwszą. Jaś wybrał opcję drugą. Minął miesiąc. Adam kupił sobie nowy telefon, jednocześnie śmiał się z Jasia, który w drugim miesiącu dostał 14 zł, podczas gdy sam otrzymał 2000 zł, za co kupił sobie nowiutki rower. Minął rok. Adam w ciągu tego czasu zdążył zmienić sprzęt grający, zaczął modnie się ubierać. W końcu w 12 miesiącu otrzymał aż 12 000 zł. Jaś otrzymał 404,96 zł, co wywoływało uśmiech politowania na twarzy Adama.

Mijały kolejne miesiące, Adam dalej czuł, że dokonał lepszego wyboru od Jasia. Po dwóch latach od złowienia złotej rybki, Adam otrzymał 24 000 zł, Jaś 22 958,57 zł. Hmm. Jak to się stało, że przez tyle czasu otrzymywałem dużo większe wypłaty od Jasia, a teraz są prawie takie same? - pomyślał Adam. Ale to nic, w końcu przez ostanie dwa lata otrzymałem i tak dużo więcej pieniędzy od Jasia.

Nadszedł jednak 25 miesiąc. Zgodnie z obietnicą złotej rybki Adam dostał 25 000 zł, Jaś o 40% więcej niż przed miesiącem, czyli… 32 142 zł! Jak to? - Oburzył się Adam. To nie możliwe! Do końca trzyletniego okresu, w którym chłopcy otrzymywali wypłaty sytuacja wyglądało diametralnie inaczej niż na początku Jaś dostawał coraz większe kwoty, gdy wypłata Adama zwiększała się tylko o 1000 zł miesięcznie. Ostatniego miesiąca Adam dostał 36 000 zł, Jaś… 1 301 611,12 zł! Suma ich wypłat była następująca. Adam otrzymał razem 666 000 zł, Jaś aż 4 555 613,90 zł! Stopa zwrotu Jasia była 6,84 razy większa!

Tak właśnie działa magia procentu składanego. Wynagradza cierpliwych. Jest nagrodą za odkładnie w czasie konsumpcji. Z początku działanie procentu jest małe, jednak z każdą kolejna kapitalizacją odsetek podstawa jest coraz większa. Tak właśnie działa magia procentu składanego.

 
Obowiązki związane z zatrudnieniem pracownika

Zatrudnienie pracownikaNa pracodawcę zostało nałożone szereg obowiązków związanych z zatrudnieniem pracownika. Większość z nich wynika bezpośrednio z przepisów ustawy Kodeks Pracy,

Prawo Zamówień Publicznych - koszmar czy dar dla zamawiającego?

Prawo zamówień publicznychPrawo Zamówień Publicznych (w skrócie PZP) obecnie jest zmorą chyba każdego zamawiającego. Ale czy tak powinno być? Oczywiście, że nie. Odpowiedź jest krótka i bar

Uchwała rady nadzorczej spółki z. o.o. podejmowana w trybie obiegowym

Głosowanie poza posiedzeniem rady nadzorczej jest możliwe, jeśli umowa spółki dopuszcza taki tryb. Głosowanie poza posiedzeniem może odbywać się w trybie pisemnym, albo w trybie bezpośredniego porozumiewania się na odległość, czyli w tak zwanym trybie obiegowym.

Jakie są rodzaje spółek?

W polskim prawie są cztery rodzaje spółek osobowych. Cechują się one tym, że nie posiadają osobowości prawnej. Trzy z nich: spółka jawna, komandytowa i partnerska działają w oparciu o umowę. Czwarty rodzaj czyli spółka komandytow