Mając kłopoty finansowe, od razu do głowy przychodzą nam myśli o pożyczeniu pieniędzy w jeden z ogólnodostępnych sposobów, najlepiej poprzez pożyczkę lub kredyt.

Warto się chwilę zastanowić i odpowiedzieć sobie na pytanie, czy na pewno potrzebujemy tego, o czym myślimy?

Więcej…

Kredyt można wziąć praktycznie na wszystko. Dziś wiele osób stara się o najprostszy rodzaj kredytu, a mianowicie kredyt gotówkowy. W tym wypadku banko zupełnie nie interesuje się tym, na co przeznaczymy pieniądze. Kredyty gotówkowe mogą obejmować nawet niewielkie kwoty.

Jest to idealne rozwiązanie w momencie, gdy pilnie potrzebujemy pieniędzy na remont mieszkania, sfinansowanie kolonii dla dziecka czy pobytu babci w sanatorium.

Pożyczka gotówkowa tzw. chwilówka przyda się również w momencie wystąpienia jakiś niezaplanowanych wydatków: kupna nowych mebli, wymiany pralki, lodówki, kupna części do samochodu, nowych podręczników dla dzieci, finansowania kosztownego leczenia jakiegoś członka rodziny czy zakupu sprzętu rehabilitacyjnego. W wielu z tych przypadków liczy się przecież czas, a kredyt gotówkowy na dowolny cel można dziś dostać naprawdę bardzo szybko.

Więcej…

Kredyt refinansowy jest kredytem, który umożliwia obniżenie kosztów rat kredytowych. Jeśli ktoś zaciągnął kredyt np. 5 lat temu i zauważył, że osoby obecnie biorące kredyt robią to na znacznie korzystniejszych warunkach przede wszystkim finansowych, wówczas może zdecydować się na kredyt refinansowy, który będzie przeznaczony na spłatę wcześniejszych zobowiązań.

Więcej…
Procent składany - obliczenia z przymróżeniem oka

Procent-skladany

Procent składany jest potężną siłą w procesie pomnażania pieniędzy. Krótka, teoretycznej definicja procentu składanego: sposób oprocentowania polegający na tym, że odsetki doliczane są do wkładu i procentują wraz z nim w następnym okresie.

Sucha definicja, niewiele zdradzająca, w czym tkwi potęga procentu składanego.

Wykorzystajmy bajkę.

Adam i Jaś złowili złotą rybkę. W nagrodę za wypuszczenie jej z powrotem do stawu zaproponowała układ. Chłopcy mieli do wyboru dwie możliwości. Pierwsza z nich. Jutro otrzymasz 1000zł. Każdego kolejnego miesiąca otrzymywać będziesz o 1000zł więcej. Więc w drugim miesiącu otrzymasz 2000 zł, w trzecim 3000 zł, a w ostatnim 36 tysięcy złotych. Druga opcja. Jutro otrzymasz 10 zł, a z każdym kolejnym miesiącem o 40% więcej w porównaniu do miesiąca poprzedniego. Więc za miesiąc otrzymasz 14 zł, za dwa miesiące 19,60 zł. Adam długo się nie zastanawiał - wybrał opcję pierwszą. Jaś wybrał opcję drugą. Minął miesiąc. Adam kupił sobie nowy telefon, jednocześnie śmiał się z Jasia, który w drugim miesiącu dostał 14 zł, podczas gdy sam otrzymał 2000 zł, za co kupił sobie nowiutki rower. Minął rok. Adam w ciągu tego czasu zdążył zmienić sprzęt grający, zaczął modnie się ubierać. W końcu w 12 miesiącu otrzymał aż 12 000 zł. Jaś otrzymał 404,96 zł, co wywoływało uśmiech politowania na twarzy Adama.

Mijały kolejne miesiące, Adam dalej czuł, że dokonał lepszego wyboru od Jasia. Po dwóch latach od złowienia złotej rybki, Adam otrzymał 24 000 zł, Jaś 22 958,57 zł. Hmm. Jak to się stało, że przez tyle czasu otrzymywałem dużo większe wypłaty od Jasia, a teraz są prawie takie same? - pomyślał Adam. Ale to nic, w końcu przez ostanie dwa lata otrzymałem i tak dużo więcej pieniędzy od Jasia.

Nadszedł jednak 25 miesiąc. Zgodnie z obietnicą złotej rybki Adam dostał 25 000 zł, Jaś o 40% więcej niż przed miesiącem, czyli… 32 142 zł! Jak to? - Oburzył się Adam. To nie możliwe! Do końca trzyletniego okresu, w którym chłopcy otrzymywali wypłaty sytuacja wyglądało diametralnie inaczej niż na początku Jaś dostawał coraz większe kwoty, gdy wypłata Adama zwiększała się tylko o 1000 zł miesięcznie. Ostatniego miesiąca Adam dostał 36 000 zł, Jaś… 1 301 611,12 zł! Suma ich wypłat była następująca. Adam otrzymał razem 666 000 zł, Jaś aż 4 555 613,90 zł! Stopa zwrotu Jasia była 6,84 razy większa!

Tak właśnie działa magia procentu składanego. Wynagradza cierpliwych. Jest nagrodą za odkładnie w czasie konsumpcji. Z początku działanie procentu jest małe, jednak z każdą kolejna kapitalizacją odsetek podstawa jest coraz większa. Tak właśnie działa magia procentu składanego.

 
Świadomość leasingu w Polsce

LeasingDziś, przy pomocy leasingu finansuje się w Polsce co trzecią ruchomość. Przedsiębiorcy doceniają go praktycznie na równi z kredytem bankowym, choć jest to zupełnie inna usługa. Stało się tak z

Czym jest faktura marża?

Czym jest faktura marża?Czym jest faktura marża? Marża definiowana jest jako różnica pomiędzy całkowitą kwotą, jaką ma zapłacić klient za towar lub usługę a kwotą nabycia, pomniejszoną o kwotę poda

Społeczna odpowiedzialność biznesu

społeczna odpowiedzialność biznesuCharakterystyka koncepcji społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR - Corporate Social Responsibility) Koncepcja społecznej odpowi

Derywaty rządzą światem

DerywatyDerywaty rządzą światem, czyli banki "za duże, by upaść". Każdy, kto choć trochę interesuje się światem polityki i gospodarki w ostatnich latach wielokrotnie usłyszał sformułowanie „bank są