Dotacja z Unii EuropejskiejBądźmy szczerzy ­- każdy z nas chciałby prowadzić swoją działalność gospodarczą, ale nie każdy ma ku temu sprzyjające warunki. Różnie w życiu bywa.

Ktoś może mieć pomysł, ktoś umiejętnie będzie potrafił prowadzić firmę, a ktoś będzie miał tylko sumę pieniędzy wystarczającą na jej założenie... W większości przypadków problemem jest brak środków finansowych. Co zrobić w takiej sytuacji?

Więcej…

W ostatnim czasie zaobserwowano znaczący spadek zysków hipermarketów. Okazuje się, że klienci nie tylko w Polsce coraz chętniej i częściej dokonują zakupów w dyskontach. Popularne dyskonty otwierają coraz to nowe placówki, do których dostęp staje się coraz łatwiejszy.

Jeszcze kilka lat temu, zarówno do dyskontu, jak i hipermarketu klient musiał dojechać, co nie zawsze było dla niego korzystne. Obecnie oba rodzaje sklepów wkraczają nawet do małych miast, są na każdym niemal rogu i opanowują niemal cały handel detaliczny w branży spożywczej. Specjaliści podkreślają, że nie tylko niska cena kieruje wyborem klienta lecz również czas.

Więcej…

Każdy z nas w swoim życiu choć raz przeżywał jakiś kryzys. Zazwyczaj są to nasze małe, prywatne kryzysy, które jednak zawsze zmieniają nasze życie. Czasami też uczestniczymy w kryzysie nieco większym, w kryzysie, który dotyka całe społeczeństwo.

Tak było i tym razem, kiedy w 2007 roku spadł na nas kryzys finansowy. Mimo iż Polska stosunkowo dobrze zniosła trudne czasy, to i tak skutki kryzysu odczuwamy do dziś. Co jednak robić w tych ciężkich czasach, w których większość społeczeństwa nie ma łatwo? Po pierwsze, solidaryzować się.

Więcej…
Socjologia a ekonomia - zacieranie różnic

To zupełnie jasne i oczywiste, że należy z całych sił dążyć do zmniejszania różnic pomiędzy socjologią a ekonomią. W tym konkretnym miejscu warto powiedzieć, że w tym pierwszym przypadku człowiek jest traktowany, jako element szerszej zbiorowości, mowa tu rzecz jasna o społeczeństwie.

Każda osoba podejmuje działania w jakimś kontekście, w otoczeniu innych osób i ma przypisaną określoną rolę społeczną. Jak widać wszystko jest tu z góry ustalone i człowiek charakteryzujący się pełnieniem danej pozycji społecznej jest w pewien sposób zobowiązany do przestrzegania warunków wynikających z przypisanej do niej roli. W ekonomii wygląda to nieco inaczej, gdyż człowiek uważany jest tu za indywidualną jednostkę, która podejmuje samodzielne i niczym nieskrępowane decyzje.

Naturalnie bardzo ważne jest, żeby dostrzegać innych ludzi i starać się z nimi właściwie współdziałać. Szukanie kompromisu i wspólnych rozwiązań to jak najbardziej godna polecenia opcja, którą należy rozważyć w pierwszej kolejności. Socjologowie mogą stanowić niesamowicie użyteczną pomoc w codziennym funkcjonowaniu firm nastawionych na szybkie i spore zyski. W ekonomii wszystko opiera się na tym, by przynosić przedsiębiorstwu jak najwięcej korzyści, a ewentualne straty powinny być sprawnie eliminowane przez inne czynniki.

Dlatego też warto zdać się na opinię specjalistów od socjologii, by wyciągnąć odpowiednie wnioski i zwiększyć szanse danej firmy w starciu z konkurencją. Trzeba sobie jasno powiedzieć, że w obecnych czasach ekonomiści kierują się przede wszystkim tym, by wszelkie decyzje były dokładnie przemyślane i przeanalizowane przez szereg ekspertów z różnych dziedzin. Socjologia odgrywa tu istotną rolę i nikt nie lekceważy wyników, które przedstawia. Dopiero wtedy można zobaczyć czy dana decyzja obciążona jest pewnym elementem ryzyka, czy też nie ma przeszkód z realizacją danych projektów. Należy kierować się rozsądkiem oraz takim podejściem, które w ostateczności zapewni korzyści wszystkim zainteresowanym, trudno wyobrazić sobie lepsze rozwiązanie.

 
Obowiązki związane z zatrudnieniem pracownika

Zatrudnienie pracownikaNa pracodawcę zostało nałożone szereg obowiązków związanych z zatrudnieniem pracownika. Większość z nich wynika bezpośrednio z przepisów ustawy Kodeks Pracy,

Procent składany - obliczenia z przymróżeniem oka

Procent-skladany Procent składany jest potężną siłą w procesie pomnażania pieniędzy. Krótka, teoretycznej definicja procentu składanego: sposób oprocentowania polegający na tym, że odsetki doliczane są do wkładu i procentują wraz z nim w następn