Dotacja z Unii EuropejskiejBądźmy szczerzy ­- każdy z nas chciałby prowadzić swoją działalność gospodarczą, ale nie każdy ma ku temu sprzyjające warunki. Różnie w życiu bywa.

Ktoś może mieć pomysł, ktoś umiejętnie będzie potrafił prowadzić firmę, a ktoś będzie miał tylko sumę pieniędzy wystarczającą na jej założenie... W większości przypadków problemem jest brak środków finansowych. Co zrobić w takiej sytuacji?

Więcej…

W ostatnim czasie zaobserwowano znaczący spadek zysków hipermarketów. Okazuje się, że klienci nie tylko w Polsce coraz chętniej i częściej dokonują zakupów w dyskontach. Popularne dyskonty otwierają coraz to nowe placówki, do których dostęp staje się coraz łatwiejszy.

Jeszcze kilka lat temu, zarówno do dyskontu, jak i hipermarketu klient musiał dojechać, co nie zawsze było dla niego korzystne. Obecnie oba rodzaje sklepów wkraczają nawet do małych miast, są na każdym niemal rogu i opanowują niemal cały handel detaliczny w branży spożywczej. Specjaliści podkreślają, że nie tylko niska cena kieruje wyborem klienta lecz również czas.

Więcej…

Każdy z nas w swoim życiu choć raz przeżywał jakiś kryzys. Zazwyczaj są to nasze małe, prywatne kryzysy, które jednak zawsze zmieniają nasze życie. Czasami też uczestniczymy w kryzysie nieco większym, w kryzysie, który dotyka całe społeczeństwo.

Tak było i tym razem, kiedy w 2007 roku spadł na nas kryzys finansowy. Mimo iż Polska stosunkowo dobrze zniosła trudne czasy, to i tak skutki kryzysu odczuwamy do dziś. Co jednak robić w tych ciężkich czasach, w których większość społeczeństwa nie ma łatwo? Po pierwsze, solidaryzować się.

Więcej…
Sposoby na walkę z bezrobociem

Problem bezrobociaBezrobocie urasta już do rangi problemu globalnego, z którym boryka się ludzkość w wielu zakątkach świata. Nasz kraj boleśnie odczuwa skutki bezrobocia, ponieważ liczba osób pozostających bez pracy stale rośnie.

Kim jest osoba bezrobotna? To taka osoba, która nie pracuje, a jest w pełni do tej pracy zdolna. Bezrobocie może wynikać z wielu pobudek, między innymi dużą rolę ogrywają tu czynniki demograficzne czy aktualna sytuacja na rynku pracy.

Obecnie jest tak, że to nie rynek dopasowuje się do pracowników, lecz pracownicy muszą dopasować się do rynku. Wiele osób decyduje się na zawód, na który jest popyt, ale brakuje specjalistów. Jest to znakomity sposób na znalezienie pracy. Niestety, czasem okazuje się, że profesja, którą wybraliśmy wcale nie jest stanowiskiem, na jakie są wakaty. Bycie osobą bezrobotną jest bardzo frustrujące, zarówno dla osoby młodej jak i takiej, która została zwolniona po długim okresie pracy. Początkowa euforia i poszukiwanie nowego zajęcia zamienia się w bierność i bezradność. Na szczęście jednak współczesny świat chce i potrafi walczyć z bezrobociem.

Bardzo pomocne okazują się wszelkiego typu prace sezonowe. Jest to wprawdzie rozwiązanie krótkotrwałe, ale pozwala na zarobek oraz zdobycie cennego doświadczenia. Bardzo pomocne okazują się także kursy doszkalające, wyposażające osoby zdolne do pracy w nowe, przydatne umiejętności. Kolejnym sposobem na walkę z bezrobociem jest przekwalifikowanie się. Można to robić na różne sposoby. Przekwalifikowanie może być delikatne, obejmować jedną branżę lub oznaczać specjalizację, na przykład osoba z wykształceniem ekonomicznym decyduje się na zrobienie kursu dla księgowych, albo osoba z wykształceniem administracyjnym kończy szkolenie dla sekretarek czy recepcjonistek. Kolejny rodzaj przekwalifikowania to przeniesienie się do zupełnie innej branży, która nie ma wiele wspólnego z poprzednią.

Takie przekwalifikowanie się ma na celu dopasowanie się do aktualnych potrzeb rynku i pozwala szybciej znaleźć dobrze płatną pracę.

 
Obowiązki związane z zatrudnieniem pracownika

Zatrudnienie pracownikaNa pracodawcę zostało nałożone szereg obowiązków związanych z zatrudnieniem pracownika. Większość z nich wynika bezpośrednio z przepisów ustawy Kodeks Pracy,

Procent składany - obliczenia z przymróżeniem oka

Procent-skladany Procent składany jest potężną siłą w procesie pomnażania pieniędzy. Krótka, teoretycznej definicja procentu składanego: sposób oprocentowania polegający na tym, że odsetki doliczane są do wkładu i procentują wraz z nim w następn