Dotacja z Unii EuropejskiejBądźmy szczerzy ­- każdy z nas chciałby prowadzić swoją działalność gospodarczą, ale nie każdy ma ku temu sprzyjające warunki. Różnie w życiu bywa.

Ktoś może mieć pomysł, ktoś umiejętnie będzie potrafił prowadzić firmę, a ktoś będzie miał tylko sumę pieniędzy wystarczającą na jej założenie... W większości przypadków problemem jest brak środków finansowych. Co zrobić w takiej sytuacji?

Więcej…

W ostatnim czasie zaobserwowano znaczący spadek zysków hipermarketów. Okazuje się, że klienci nie tylko w Polsce coraz chętniej i częściej dokonują zakupów w dyskontach. Popularne dyskonty otwierają coraz to nowe placówki, do których dostęp staje się coraz łatwiejszy.

Jeszcze kilka lat temu, zarówno do dyskontu, jak i hipermarketu klient musiał dojechać, co nie zawsze było dla niego korzystne. Obecnie oba rodzaje sklepów wkraczają nawet do małych miast, są na każdym niemal rogu i opanowują niemal cały handel detaliczny w branży spożywczej. Specjaliści podkreślają, że nie tylko niska cena kieruje wyborem klienta lecz również czas.

Więcej…

Każdy z nas w swoim życiu choć raz przeżywał jakiś kryzys. Zazwyczaj są to nasze małe, prywatne kryzysy, które jednak zawsze zmieniają nasze życie. Czasami też uczestniczymy w kryzysie nieco większym, w kryzysie, który dotyka całe społeczeństwo.

Tak było i tym razem, kiedy w 2007 roku spadł na nas kryzys finansowy. Mimo iż Polska stosunkowo dobrze zniosła trudne czasy, to i tak skutki kryzysu odczuwamy do dziś. Co jednak robić w tych ciężkich czasach, w których większość społeczeństwa nie ma łatwo? Po pierwsze, solidaryzować się.

Więcej…
Świadome zarządzanie prywatnym budżetem

Zarządzanie budżetemGospodarowanie prywatnymi środkami zdaje się być tak oczywiste, że każdy od razu powie, że jest wyśmienitym finansistą na swoim prywatnym gruncie. Jeśli równocześnie przyjrzeć się temu dokładnie okaże się, iż niestety, tylko pewni rzeczywiście osiągają właściwe rezultaty w tej sferze. Znacząca większość ludzi prawie wcale nie nie rozeznaje się w swoim budżetem.

Nie mamy bladego pojęcia ile tak naprawdę kosztuje nas czynsz, jakie środki pożytkujemy na pokarmy, a ile środków wydajemy na kompletnie niepotrzebne rzeczy. Ta niewiedza kosztuje zbyt dużo, by nie zatrzymać tego łańcuszka pytań. Nie mamy świadomości, jak wiele finansów rocznie wydajemy na prywatne życzenia, ale też kompletnie automatycznie.

Dobrym są słowa, że wielkie pieniądze rodzą się z oszczędności najmniejszego centa. Zdobycie świadomości autentycznego wypływu swoich ciężko zapracowanych złotówek wymaga analiz i czasu. Nie da się tego wykonać natychmiastowo, czy też bez namysłu, ponieważ wyłącznie prawidłowo wykonany bilans ma większy sens.

Zatem na początku koniecznie jest stworzyć zbiór, w którym będzie się zapisywać każdego rodzaju koszty. Bez znaczenia jest to czy są one małe, czy opiewają na niemałą sumkę. To właśnie te nieduże, niepozorne zakupy cyklicznie zwiększają naszą domową dziurę budżetową.

Po okresie trzech miesięcy powinniśmy już być w stanie nie tylko dokładnie podać środki konsumpcji, ale też wyszukać obszary na oszczędności.

 
Jak zaplanować domowy budżet?

Planowanie domowego budżetu jest bardzo ważną czynnością, która pozwoli nam na lepsze rozplanowanie swoich wydatków. Budżet powinni planować rodzice w porozumieniu z dziećmi, biorąc pod uwagę potrzeby każdego domownika. Pierwsza część planowania budżetu to wpływy do budżetu,

Lek na bezrobocie

Bezrobocie czyli pozostawanie bez pracy jest przyczyną wielu negatywnych konsekwencji dla człowieka, zarówno fizycznych jak i psychicznych. Poza tym takie osoby są często apatyczne, zmniejsza się ich aktywność polityczna, zaint