Obecnie istnieje wiele banków - jedne z nich się łączą, inne pozostają niezależne. Bez względu na ich staż na rynku jak i pozycję, wszystkie z nich oferują kredyty gotówkowe. O kredytach wiemy z całą pewnością tyle, że musimy je oddać spłacając raty. Czy jednak warto porównywać oferty kredytów gotówkowych? Czy może okazać się, że bank w którym korzystamy z pewnego zakresu usług może mieć gorszą ofertę dla nas niż bank konkurencyjny?

Większość ludzi żyje z przekonaniem, że to ich bank ma dla nich wspaniałą ofertę kredytową. Jeśli bowiem oferta rachunku jest idealna, lokata wysoko oprocentowana, dlaczego w przypadku kredytu miałoby być inaczej?

Więcej…

Kalkulator kredytowyNajczęściej kalkulatory te dostarcza instytucja finansowa, w której ubiegamy się o wsparcie, dostępne są po prostu na stronie albo trzeba ich samodzielnie poszukać, z tym że zwykle nie jest to żaden wielki problem.

W większości przypadków dostępne jest też kredyty mieszkaniowe porównanie, najczęściej tam, gdzie stroną lub informacjami nie opiekuje się żadna konkretna instytucja.

Porównanie zrealizowane na przykład w formie wyraźnej tabeli pozwala łatwo ocenić, która opcja zapewni nam najbardziej korzystne warunki kredytowania i podpowie, na co powinniśmy się porwać. Przypadki, gdy zestawienie okazuje się niezbyt wiarygodne, na szczęście zdarzają się bardzo rzadko.

Więcej…

Odsetki bankowe można podzielić na dwa podstawowe rodzaje: zmienne i stałe oprocentowanie.

Stała stopa oprocentowania kredytu charakteryzuje się tym, iż dane raty przez cały okres spłaty kredytu są na tym samym poziomie, a zmienna stopa oprocentowania kredytu zwykle tu im bliżej końca umowy tym raty i odsetki są mniejsze.

Każdy kredyt zaciągnięty w banku ma zwykle swoje określone warunki, spisane w umowie udzielenia kredytu i tak naprawdę umowa określa ile ma wynosić prowizja, raty, odsetki.

Banki nie ma obowiązku udzielać informacji o podstawach ustalania prowizji i oprocentowania. Albo klient decyduje się na przedstawione warunki albo też nie.

Więcej…
System ERP, czyli Wielki Brat patrzy

System erpWielki Brat w handlu jest już rzeczywistością. Powszechne użycie kart bankomatowych i kredytowych wraz z rozpowszechnieniem oprogramowania umożliwiającego stałe śledzenie poczynań konsumentów pozwala na precyzyjne określenie preferencji kupujących, ich oczekiwań i możliwości otwierających się przed handlowcami.

Jeszcze kilka lat temu takie działania wymagały sporych nakładów i nie zawsze pozwalały na właściwą koordynację prowadzonych akcji. Dzisiaj, kiedy system ERP dostępny jest niemal dla każdego, nic nie powstrzyma handlowców przed wcieleniem w rolę Wielkiego Brata i dokładnym śledzeniem klientów.

Oprogramowanie klasy ERP

Kiedy kilka lat temu na ekrany kin wchodził film "Raport mniejszości" mogliśmy być zdziwieni tym, jak dużą wiedzę przekazywaną w czasie rzeczywistym mają, o granym przez Toma Cruise bohaterze, interaktywne reklamy. Dla kogoś, kto w tamtym czasie wiedział czym jest system erp taka sytuacja nie była jednak zaskoczeniem. Już wtedy skomplikowane oprogramowanie informatyczne umożliwiało zbieranie i przetwarzanie informacji o kliencie. Było jednak zbyt drogie i zbyt zaawansowane, żeby stosować je w każdym punkcie handlowym.

Dziś jest inaczej. Jedna z największych firm informatycznych na świecie ogłosiła niedawno, że wypuszcza na rynek oprogramowanie pozwalające na wdrożenie systemu ERP także w niewielkich firmach, sieciach liczących kilka lub kilkanaście sklepów. Zdaniem przedstawicieli firmy oprogramowanie to pozwala takim przedsiębiorstwom osiągnąć wysoki stopień integracji punktów sprzedaży, sklepów czy łańcucha dostaw. Do tego dochodzi możliwość włączenia w system także merchandisingu czy finansów. Efektem ma być wzrost efektywności firmy, podniesienie jakości obsługi klienta, a więc - jak zawsze - zwiększenie osiąganych zysków.

System ERP w działaniu

Na czym polega działanie rozwiązania znanego jako system ERP? Najprościej mówiąc chodzi o połączenie wszystkich programów używanych w różnych działach w jedną całość. To coś w rodzaju systemu CRM tyle, że znacznie bardziej rozbudowanego. Działanie systemu erp obejmuje bowiem nie tylko kontakty z klientami, ale też rejestrację ich poczynań w sklepie - a więc monitorowanie tego co kupują i kiedy, zbieranie danych dotyczących przepływów finansowych, analizę marketingową, stany magazynowe czy wreszcie wyznaczanie optymalnej trasy przejazdu dostawców.

Siedząc przy komputerze w centrali marketingowiec może więc sprawdzić, ile sztuk danego towaru znajduje się w magazynie sklepu na prowincji i kiedy dotrze tam kolejna dostawa. Może też sprawdzić, w które dni tygodnia sprzedaje się tego towaru największa ilość i czy są możliwości poprawy wyniku na przykład przez zmianę trasy dostawcy (a więc dostarczenie towaru dokładnie wtedy, kiedy będzie sprzedany). System ERP umożliwi także kontakt z producentem towaru i weryfikację jego możliwości związanych z dostarczeniem go w wyznaczonym terminie.

Tego rodzaju integracja informatyczna znakomicie ułatwia pracę firm z branży handlowej. Czy jednak jest bezpieczna dla klientów? Na to pytanie trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Informacje zbierane przez Wielkiego Brata mogą być bowiem wykorzystane w sposób etyczny i wówczas nie ma powodów do niepokoju, mogą jednak paść ofiarą nadużycia i w tej sytuacji martwić się należy. Z drugiej strony informatyczny Wielki Brat wie o nas jedynie tyle, ile sami mu o sobie powiemy. Zamiast więc płacić kartą i korzystać z kart stałego klienta możemy używać gotówki. Wówczas pozostaniemy anonimowi.

 
Internetowe biuro

Wirtualne biuro ma wiele zalet. Po pierwsze pozwala nam na zaoszczędzenie pieniędzy, które wydalibyśmy na wynajęcie i wyposażenie pomieszczeń. Ponadto nie musimy zatrudniać żadnych dodatkowych osób do prowadzenia biur

Płatność za pomocą telefonu

Coraz więcej osób zamiast gotówki zabiera ze sobą na zakupy karty płatnicze. Jest to wygodny i szybki sposób dokonywania płatności, nie musimy martwić się o to, czy mamy rozmienione pieniądze i czy sprzedawca będzie mógł nam wydać resztę z dużej kwoty.

Telefonia VOIP

Nowoczesna internetowa telefonia VOIP ma wiele zalet, ale cztery najważniejsze już sprawiają, że wiele osób porzuca tradycyjną telefonię na rzecz tej nowocześniejszej. Po pierwsze, takie rozwiązanie jest bardzo