Mając kłopoty finansowe, od razu do głowy przychodzą nam myśli o pożyczeniu pieniędzy w jeden z ogólnodostępnych sposobów, najlepiej poprzez pożyczkę lub kredyt.

Warto się chwilę zastanowić i odpowiedzieć sobie na pytanie, czy na pewno potrzebujemy tego, o czym myślimy?

Więcej…

Kredyt można wziąć praktycznie na wszystko. Dziś wiele osób stara się o najprostszy rodzaj kredytu, a mianowicie kredyt gotówkowy. W tym wypadku banko zupełnie nie interesuje się tym, na co przeznaczymy pieniądze. Kredyty gotówkowe mogą obejmować nawet niewielkie kwoty.

Jest to idealne rozwiązanie w momencie, gdy pilnie potrzebujemy pieniędzy na remont mieszkania, sfinansowanie kolonii dla dziecka czy pobytu babci w sanatorium.

Pożyczka gotówkowa tzw. chwilówka przyda się również w momencie wystąpienia jakiś niezaplanowanych wydatków: kupna nowych mebli, wymiany pralki, lodówki, kupna części do samochodu, nowych podręczników dla dzieci, finansowania kosztownego leczenia jakiegoś członka rodziny czy zakupu sprzętu rehabilitacyjnego. W wielu z tych przypadków liczy się przecież czas, a kredyt gotówkowy na dowolny cel można dziś dostać naprawdę bardzo szybko.

Więcej…

Kredyt refinansowy jest kredytem, który umożliwia obniżenie kosztów rat kredytowych. Jeśli ktoś zaciągnął kredyt np. 5 lat temu i zauważył, że osoby obecnie biorące kredyt robią to na znacznie korzystniejszych warunkach przede wszystkim finansowych, wówczas może zdecydować się na kredyt refinansowy, który będzie przeznaczony na spłatę wcześniejszych zobowiązań.

Więcej…
System ERP, czyli Wielki Brat patrzy

System erpWielki Brat w handlu jest już rzeczywistością. Powszechne użycie kart bankomatowych i kredytowych wraz z rozpowszechnieniem oprogramowania umożliwiającego stałe śledzenie poczynań konsumentów pozwala na precyzyjne określenie preferencji kupujących, ich oczekiwań i możliwości otwierających się przed handlowcami.

Jeszcze kilka lat temu takie działania wymagały sporych nakładów i nie zawsze pozwalały na właściwą koordynację prowadzonych akcji. Dzisiaj, kiedy system ERP dostępny jest niemal dla każdego, nic nie powstrzyma handlowców przed wcieleniem w rolę Wielkiego Brata i dokładnym śledzeniem klientów.

Oprogramowanie klasy ERP

Kiedy kilka lat temu na ekrany kin wchodził film "Raport mniejszości" mogliśmy być zdziwieni tym, jak dużą wiedzę przekazywaną w czasie rzeczywistym mają, o granym przez Toma Cruise bohaterze, interaktywne reklamy. Dla kogoś, kto w tamtym czasie wiedział czym jest system erp taka sytuacja nie była jednak zaskoczeniem. Już wtedy skomplikowane oprogramowanie informatyczne umożliwiało zbieranie i przetwarzanie informacji o kliencie. Było jednak zbyt drogie i zbyt zaawansowane, żeby stosować je w każdym punkcie handlowym.

Dziś jest inaczej. Jedna z największych firm informatycznych na świecie ogłosiła niedawno, że wypuszcza na rynek oprogramowanie pozwalające na wdrożenie systemu ERP także w niewielkich firmach, sieciach liczących kilka lub kilkanaście sklepów. Zdaniem przedstawicieli firmy oprogramowanie to pozwala takim przedsiębiorstwom osiągnąć wysoki stopień integracji punktów sprzedaży, sklepów czy łańcucha dostaw. Do tego dochodzi możliwość włączenia w system także merchandisingu czy finansów. Efektem ma być wzrost efektywności firmy, podniesienie jakości obsługi klienta, a więc - jak zawsze - zwiększenie osiąganych zysków.

System ERP w działaniu

Na czym polega działanie rozwiązania znanego jako system ERP? Najprościej mówiąc chodzi o połączenie wszystkich programów używanych w różnych działach w jedną całość. To coś w rodzaju systemu CRM tyle, że znacznie bardziej rozbudowanego. Działanie systemu erp obejmuje bowiem nie tylko kontakty z klientami, ale też rejestrację ich poczynań w sklepie - a więc monitorowanie tego co kupują i kiedy, zbieranie danych dotyczących przepływów finansowych, analizę marketingową, stany magazynowe czy wreszcie wyznaczanie optymalnej trasy przejazdu dostawców.

Siedząc przy komputerze w centrali marketingowiec może więc sprawdzić, ile sztuk danego towaru znajduje się w magazynie sklepu na prowincji i kiedy dotrze tam kolejna dostawa. Może też sprawdzić, w które dni tygodnia sprzedaje się tego towaru największa ilość i czy są możliwości poprawy wyniku na przykład przez zmianę trasy dostawcy (a więc dostarczenie towaru dokładnie wtedy, kiedy będzie sprzedany). System ERP umożliwi także kontakt z producentem towaru i weryfikację jego możliwości związanych z dostarczeniem go w wyznaczonym terminie.

Tego rodzaju integracja informatyczna znakomicie ułatwia pracę firm z branży handlowej. Czy jednak jest bezpieczna dla klientów? Na to pytanie trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Informacje zbierane przez Wielkiego Brata mogą być bowiem wykorzystane w sposób etyczny i wówczas nie ma powodów do niepokoju, mogą jednak paść ofiarą nadużycia i w tej sytuacji martwić się należy. Z drugiej strony informatyczny Wielki Brat wie o nas jedynie tyle, ile sami mu o sobie powiemy. Zamiast więc płacić kartą i korzystać z kart stałego klienta możemy używać gotówki. Wówczas pozostaniemy anonimowi.

 
Internetowe biuro

Wirtualne biuro ma wiele zalet. Po pierwsze pozwala nam na zaoszczędzenie pieniędzy, które wydalibyśmy na wynajęcie i wyposażenie pomieszczeń. Ponadto nie musimy zatrudniać żadnych dodatkowych osób do prowadzenia biur

Płatność za pomocą telefonu

Coraz więcej osób zamiast gotówki zabiera ze sobą na zakupy karty płatnicze. Jest to wygodny i szybki sposób dokonywania płatności, nie musimy martwić się o to, czy mamy rozmienione pieniądze i czy sprzedawca będzie mógł nam wydać resztę z dużej kwoty.

Telefonia VOIP

Nowoczesna internetowa telefonia VOIP ma wiele zalet, ale cztery najważniejsze już sprawiają, że wiele osób porzuca tradycyjną telefonię na rzecz tej nowocześniejszej. Po pierwsze, takie rozwiązanie jest bardzo