Dotacja z Unii EuropejskiejBądźmy szczerzy ­- każdy z nas chciałby prowadzić swoją działalność gospodarczą, ale nie każdy ma ku temu sprzyjające warunki. Różnie w życiu bywa.

Ktoś może mieć pomysł, ktoś umiejętnie będzie potrafił prowadzić firmę, a ktoś będzie miał tylko sumę pieniędzy wystarczającą na jej założenie... W większości przypadków problemem jest brak środków finansowych. Co zrobić w takiej sytuacji?

Więcej…

W ostatnim czasie zaobserwowano znaczący spadek zysków hipermarketów. Okazuje się, że klienci nie tylko w Polsce coraz chętniej i częściej dokonują zakupów w dyskontach. Popularne dyskonty otwierają coraz to nowe placówki, do których dostęp staje się coraz łatwiejszy.

Jeszcze kilka lat temu, zarówno do dyskontu, jak i hipermarketu klient musiał dojechać, co nie zawsze było dla niego korzystne. Obecnie oba rodzaje sklepów wkraczają nawet do małych miast, są na każdym niemal rogu i opanowują niemal cały handel detaliczny w branży spożywczej. Specjaliści podkreślają, że nie tylko niska cena kieruje wyborem klienta lecz również czas.

Więcej…

Każdy z nas w swoim życiu choć raz przeżywał jakiś kryzys. Zazwyczaj są to nasze małe, prywatne kryzysy, które jednak zawsze zmieniają nasze życie. Czasami też uczestniczymy w kryzysie nieco większym, w kryzysie, który dotyka całe społeczeństwo.

Tak było i tym razem, kiedy w 2007 roku spadł na nas kryzys finansowy. Mimo iż Polska stosunkowo dobrze zniosła trudne czasy, to i tak skutki kryzysu odczuwamy do dziś. Co jednak robić w tych ciężkich czasach, w których większość społeczeństwa nie ma łatwo? Po pierwsze, solidaryzować się.

Więcej…
Własne przedsiębiorstwo a praca na etacie

Własne przedsiębiorstwoW teraźniejszej dobie coraz więcej zatrudnionych z zasady zrzeka się pracy w obcym przedsiębiorstwie, żeby wypełnić swoje marzenia o własnej firmie. Jeszcze niedawno ustąpienie ze stabilnej pracy na korzyść niepewności, jaką daje założenie działalności, było traktowane dość ryzykownie.

Dziś też ryzykiem nadal jest, lecz podejmujemy to ryzyko z myślą o jutrze. W obecnej dobie nie ma tej stałości pracy, jak jeszcze w XX wieku, a nawet praca na umowę o pracę nie gwarantuje stabilizacji i nie zeruje obaw o przyszłość.

Wiele ludzi, w szczególności tych wykształconych uważa za bardziej korzystne toteż z posady ustąpić i spełnić swoje marzenia o osobistej działalności gospodarczej. Ten krok pozwala na pokazanie się w branży, która, intryguje i umożliwia na spełnienie marzeń. Warto jednak mieć świadomość , że i jedno i drugie z tych rozwiązań, czyli realizowanie zadań dla innych, jak i realizowanie prywatnego przedsiębiorstwa, posiada swe wady i zalety. Jeśli jesteśmy zatrudnieni na etat, mamy stałe tak czas pracy, jak i obowiązki. Dobrze wiemy co i w jakich godzinach należy wykonać. Powinności opisane są bowiem w umowie o pracę. Drugą zaletą takiego podejścia jest realizacja prac zleconych, nie trzeba więc zamartwiać się o rzeczy, które nie nie mają powiązania z danym stanowiskiem pracy.

Jako zatrudnieni posiadamy zarówno określone obowiązki, jak i pewne prawa. W wielu wypadkach szefowie i szefowe kładą duży nacisk na rozwój umiejętności swych kadr. Kierują ich na interesujące warsztaty, prezentacje i inne formy edukacyjne.Jednakże zatrudnienie na etacie ma też swoje minusy. Nie często pracownik ma możliwość na rozwój na tyle, na ile chce. Nie wszyscy mogą liczyć na sposobności, dające mu szansę na rozwijanie rozszerzonych umiejętności i zrobienie kariery w ten sposób, w jaki sobie zaplanował. Oprócz tego, praca na etacie jest zawsze wykonywaniem obowiązków dla innych, po jakimś czasie możemy poczuć zawód, że sukcesy, mające związek z wykonywanymi pracami przypisuje sobie przełożony. Sporo ludzi negatywnie opisuje również swe relacje z przełożonymi, oceniając pracodawców jako ukierunkowanych wyłącznie na wypełnianie celów i zwielokrotnianie dochodów.

Swoja firma jest odzewem na ww. rzeczy. Daje działania na rzecz rzeczywiście nieograniczonego rozwoju osobistego, zostawiając jednocześnie swobodę w działaniu. Pozwala również na samodzielne tworzenie swojej koncepcji z ukierunkowaniem na swój rozwój i dążenie do sukcesu, tak jako właściciel biznesu, jak i osoba pracująca. Niestety prowadzenie własnej działalności nie tylko prowadzi do sukcesu równą drogą. W wielu przypadkach właściciel przedsiębiorstwa powinien dokładać większych starań, aby zainteresować klientów własną ofertą i osiągnąć renomę w biznesie. Budowanie świadomości marki jest procesem trudnym, w który potrzeba włożyć sporo pracy. Pojawiają się też wypadki, w jakich pomysł przedsiębiorcy nie jest trafiony, a prowadzona nowa firma nie przynosi oczekiwanych obrotów.

Wyjściem z tej trudnej sytuacji jest nieraz zmiana firmy, czy też zamknięcie działalności. Planując prywatną działalność trzeba być przygotowanym też na tą niekorzystną możliwość.

 
Idealny biznes dla kobiety

Niemalże każda kobieta kocha biżuterię. Od zawsze płeć piękna używała różnych ozdób aby poprawić swój wygląd. Ileż to razy kobieta przechodząc ulicą, zatrzymuje się przy wystawie sklepowej tylko po to, żeby przez chwilę popatrzeć na piękne kolczyki czy naszyjnik?

Przedsiębiorczość akademicka

Pojęcie przedsiębiorczości akademickiej był nieznane kilka lat temu. Zrodziło się w wyniku zmian m.in. globalizacji oraz trudnymi wymaganiami dla młodych ludzi rynku pracy. Wymaga to wielu zmian i stwarza nowe wyzwania dla ucze