Mając kłopoty finansowe, od razu do głowy przychodzą nam myśli o pożyczeniu pieniędzy w jeden z ogólnodostępnych sposobów, najlepiej poprzez pożyczkę lub kredyt.

Warto się chwilę zastanowić i odpowiedzieć sobie na pytanie, czy na pewno potrzebujemy tego, o czym myślimy?

Więcej…

Kredyt można wziąć praktycznie na wszystko. Dziś wiele osób stara się o najprostszy rodzaj kredytu, a mianowicie kredyt gotówkowy. W tym wypadku banko zupełnie nie interesuje się tym, na co przeznaczymy pieniądze. Kredyty gotówkowe mogą obejmować nawet niewielkie kwoty.

Jest to idealne rozwiązanie w momencie, gdy pilnie potrzebujemy pieniędzy na remont mieszkania, sfinansowanie kolonii dla dziecka czy pobytu babci w sanatorium.

Pożyczka gotówkowa tzw. chwilówka przyda się również w momencie wystąpienia jakiś niezaplanowanych wydatków: kupna nowych mebli, wymiany pralki, lodówki, kupna części do samochodu, nowych podręczników dla dzieci, finansowania kosztownego leczenia jakiegoś członka rodziny czy zakupu sprzętu rehabilitacyjnego. W wielu z tych przypadków liczy się przecież czas, a kredyt gotówkowy na dowolny cel można dziś dostać naprawdę bardzo szybko.

Więcej…

Kredyt refinansowy jest kredytem, który umożliwia obniżenie kosztów rat kredytowych. Jeśli ktoś zaciągnął kredyt np. 5 lat temu i zauważył, że osoby obecnie biorące kredyt robią to na znacznie korzystniejszych warunkach przede wszystkim finansowych, wówczas może zdecydować się na kredyt refinansowy, który będzie przeznaczony na spłatę wcześniejszych zobowiązań.

Więcej…
Wpływ rodzaju zatrudnienia na wysokość emerytury

W Polsce od kilkunastu już lat obowiązujemy nowy system emerytalny, w którym wysokość emerytury zależeć będzie od kwoty odłożonych składek. Mówiąc więc najprościej, każdy będzie pobierał tyle ile sobie wypracuje. Emerytury minimalne przewidziane są tylko dla tych osób, które wykażą się stażem pracy co najmniej 25 lat.

Trzeba będzie oczywiście osiągnąć także wskazany wiek biologiczny. Wydawać by się mogło, że system ten jest sprawiedliwy i bardzo motywujący. Tymczasem wysokość emerytury w dużej mierze będzie zależeć od rodzaju zatrudnienia. W najlepszej sytuacji będą te osoby, które całe swoje życie przepracują w oparciu o umowę o pracę i będą miały wysokie zarobki.

W przypadku pracowników etatowych składki emerytalne naliczane są proporcjonalnie do wysokości zatrudnienia. Niestety miliony Polaków pracuje u nas za płacę minimalną albo niewiele wyższą. Te osoby będą miały bardzo niskie emerytury. Występuje u nas bardzo niekorzystny proceder opłacania składek od fikcyjnej niskiej płacy a w rzeczywistości taki pracownik pod stołem dostaje większe pieniądze.

Innym niekorzystnym zjawiskiem jest zatrudnianie na umowach śmieciowych. Od umów o dzieło w ogóle nie opłaca się składek więc efekt jest taki, że można pracować wiele lat i nie mieć z tego tyłu ani grosza emerytury. Od umów zleceń składki są opłacane jednak wystawia się je zwykle na bardzo niskie kwoty a więc i składki są bardzo małe. Jeśli umowa zlecenie tyczy się studenta wtedy jest nieoskładkowana. W słabej sytuacji są także osoby prowadzące firmy. One odprowadzają składki emerytalne od średniej krajowej co skutkuje stosunkowo niską emeryturą. W tym przypadku jednak istnieje możliwość płacenia wyższych składek jednak mało kto z niej korzysta. Bardzo niskie emerytury będą miały także osoby z dużymi przerwami w pracy i przede wszystkim te, które pracowały na czarno.

 
Świadomość leasingu w Polsce

LeasingDziś, przy pomocy leasingu finansuje się w Polsce co trzecią ruchomość. Przedsiębiorcy doceniają go praktycznie na równi z kredytem bankowym, choć jest to zupełnie inna usługa. Stało się tak z

Czym jest faktura marża?

Czym jest faktura marża?Czym jest faktura marża? Marża definiowana jest jako różnica pomiędzy całkowitą kwotą, jaką ma zapłacić klient za towar lub usługę a kwotą nabycia, pomniejszoną o kwotę poda

Społeczna odpowiedzialność biznesu

społeczna odpowiedzialność biznesuCharakterystyka koncepcji społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR - Corporate Social Responsibility) Koncepcja społecznej odpowi

Derywaty rządzą światem

DerywatyDerywaty rządzą światem, czyli banki "za duże, by upaść". Każdy, kto choć trochę interesuje się światem polityki i gospodarki w ostatnich latach wielokrotnie usłyszał sformułowanie „bank są