Dotacja z Unii EuropejskiejBądźmy szczerzy ­- każdy z nas chciałby prowadzić swoją działalność gospodarczą, ale nie każdy ma ku temu sprzyjające warunki. Różnie w życiu bywa.

Ktoś może mieć pomysł, ktoś umiejętnie będzie potrafił prowadzić firmę, a ktoś będzie miał tylko sumę pieniędzy wystarczającą na jej założenie... W większości przypadków problemem jest brak środków finansowych. Co zrobić w takiej sytuacji?

Więcej…

W ostatnim czasie zaobserwowano znaczący spadek zysków hipermarketów. Okazuje się, że klienci nie tylko w Polsce coraz chętniej i częściej dokonują zakupów w dyskontach. Popularne dyskonty otwierają coraz to nowe placówki, do których dostęp staje się coraz łatwiejszy.

Jeszcze kilka lat temu, zarówno do dyskontu, jak i hipermarketu klient musiał dojechać, co nie zawsze było dla niego korzystne. Obecnie oba rodzaje sklepów wkraczają nawet do małych miast, są na każdym niemal rogu i opanowują niemal cały handel detaliczny w branży spożywczej. Specjaliści podkreślają, że nie tylko niska cena kieruje wyborem klienta lecz również czas.

Więcej…

Każdy z nas w swoim życiu choć raz przeżywał jakiś kryzys. Zazwyczaj są to nasze małe, prywatne kryzysy, które jednak zawsze zmieniają nasze życie. Czasami też uczestniczymy w kryzysie nieco większym, w kryzysie, który dotyka całe społeczeństwo.

Tak było i tym razem, kiedy w 2007 roku spadł na nas kryzys finansowy. Mimo iż Polska stosunkowo dobrze zniosła trudne czasy, to i tak skutki kryzysu odczuwamy do dziś. Co jednak robić w tych ciężkich czasach, w których większość społeczeństwa nie ma łatwo? Po pierwsze, solidaryzować się.

Więcej…
Wpływ rodzaju zatrudnienia na wysokość emerytury

W Polsce od kilkunastu już lat obowiązujemy nowy system emerytalny, w którym wysokość emerytury zależeć będzie od kwoty odłożonych składek. Mówiąc więc najprościej, każdy będzie pobierał tyle ile sobie wypracuje. Emerytury minimalne przewidziane są tylko dla tych osób, które wykażą się stażem pracy co najmniej 25 lat.

Trzeba będzie oczywiście osiągnąć także wskazany wiek biologiczny. Wydawać by się mogło, że system ten jest sprawiedliwy i bardzo motywujący. Tymczasem wysokość emerytury w dużej mierze będzie zależeć od rodzaju zatrudnienia. W najlepszej sytuacji będą te osoby, które całe swoje życie przepracują w oparciu o umowę o pracę i będą miały wysokie zarobki.

W przypadku pracowników etatowych składki emerytalne naliczane są proporcjonalnie do wysokości zatrudnienia. Niestety miliony Polaków pracuje u nas za płacę minimalną albo niewiele wyższą. Te osoby będą miały bardzo niskie emerytury. Występuje u nas bardzo niekorzystny proceder opłacania składek od fikcyjnej niskiej płacy a w rzeczywistości taki pracownik pod stołem dostaje większe pieniądze.

Innym niekorzystnym zjawiskiem jest zatrudnianie na umowach śmieciowych. Od umów o dzieło w ogóle nie opłaca się składek więc efekt jest taki, że można pracować wiele lat i nie mieć z tego tyłu ani grosza emerytury. Od umów zleceń składki są opłacane jednak wystawia się je zwykle na bardzo niskie kwoty a więc i składki są bardzo małe. Jeśli umowa zlecenie tyczy się studenta wtedy jest nieoskładkowana. W słabej sytuacji są także osoby prowadzące firmy. One odprowadzają składki emerytalne od średniej krajowej co skutkuje stosunkowo niską emeryturą. W tym przypadku jednak istnieje możliwość płacenia wyższych składek jednak mało kto z niej korzysta. Bardzo niskie emerytury będą miały także osoby z dużymi przerwami w pracy i przede wszystkim te, które pracowały na czarno.

 
Obowiązki związane z zatrudnieniem pracownika

Zatrudnienie pracownikaNa pracodawcę zostało nałożone szereg obowiązków związanych z zatrudnieniem pracownika. Większość z nich wynika bezpośrednio z przepisów ustawy Kodeks Pracy,

Procent składany - obliczenia z przymróżeniem oka

Procent-skladany Procent składany jest potężną siłą w procesie pomnażania pieniędzy. Krótka, teoretycznej definicja procentu składanego: sposób oprocentowania polegający na tym, że odsetki doliczane są do wkładu i procentują wraz z nim w następn