Dotacja z Unii EuropejskiejBądźmy szczerzy ­- każdy z nas chciałby prowadzić swoją działalność gospodarczą, ale nie każdy ma ku temu sprzyjające warunki. Różnie w życiu bywa.

Ktoś może mieć pomysł, ktoś umiejętnie będzie potrafił prowadzić firmę, a ktoś będzie miał tylko sumę pieniędzy wystarczającą na jej założenie... W większości przypadków problemem jest brak środków finansowych. Co zrobić w takiej sytuacji?

Więcej…

W ostatnim czasie zaobserwowano znaczący spadek zysków hipermarketów. Okazuje się, że klienci nie tylko w Polsce coraz chętniej i częściej dokonują zakupów w dyskontach. Popularne dyskonty otwierają coraz to nowe placówki, do których dostęp staje się coraz łatwiejszy.

Jeszcze kilka lat temu, zarówno do dyskontu, jak i hipermarketu klient musiał dojechać, co nie zawsze było dla niego korzystne. Obecnie oba rodzaje sklepów wkraczają nawet do małych miast, są na każdym niemal rogu i opanowują niemal cały handel detaliczny w branży spożywczej. Specjaliści podkreślają, że nie tylko niska cena kieruje wyborem klienta lecz również czas.

Więcej…

Każdy z nas w swoim życiu choć raz przeżywał jakiś kryzys. Zazwyczaj są to nasze małe, prywatne kryzysy, które jednak zawsze zmieniają nasze życie. Czasami też uczestniczymy w kryzysie nieco większym, w kryzysie, który dotyka całe społeczeństwo.

Tak było i tym razem, kiedy w 2007 roku spadł na nas kryzys finansowy. Mimo iż Polska stosunkowo dobrze zniosła trudne czasy, to i tak skutki kryzysu odczuwamy do dziś. Co jednak robić w tych ciężkich czasach, w których większość społeczeństwa nie ma łatwo? Po pierwsze, solidaryzować się.

Więcej…
Wystawianie faktur

Mało która firma decyduje się na to aby wypisywać faktury dla swoich klientów ręcznie z kilku istotnych powodów. Takie wypisywanie faktur sprawia iż w przypadku danej firmy pojawia się zdecydowanie więcej faktur, które wypisywane są niestety ale z różnego rodzaju błędami.

Problemem jest także i to, że takie wypisywanie faktur trwać może zdecydowanie dłużej jednak jest to już mniej istotne. Najważniejszy jest w tym przypadku fakt, iż wiele form korzystających z oprogramowania przeznaczonego do fakturowania właśnie, po prostu odchodzi od tradycyjnych papierowych faktur, przechodząc na tak zwane e-faktury.

e-faktury

Jest to zdecydowanie lepsze rozwiązanie z wielu powodów, jednak do jego wdrożenia konieczne jest zastosowanie odpowiedniej klasy oprogramowania, które umożliwia nie tylko wystawianie takich faktur elektronicznych ale też pozwala na ich ewidencjonowanie. Nie jest to na ogół decydująca kwestia przesądzająca o tym jakiego rodzaju oprogramowanie warto jest wybrać, jeśli chodzi o programy do fakturowania jednak jest to kwestia dość istotna.

Pamiętać trzeba też o tym, że pracownicy, nawet jeśli maja do dyspozycji nowoczesne oprogramowanie do fakturowania, mogą także popełniać błędy jeśli chodzi o wystawianie faktur. Z tego też powodu programy do fakturowania powinny w prosty i co ważne przyjazny sposób pozwalać na wystawianie faktur korygujących. Co prawda nie każdy błąd na fakturze wymaga wystawienia od razu faktury korygującej, jednak jeśli już pojawią się błędy to powinna istnieć możliwość ich szybkiego poprawienia.

Dobry program do fakturowania powinien być w stanie udostępniać wiele zróżnicowanych rodzajów faktur. Po pierwsze powinny być to oczywiście najpowszechniej stosowane faktury VAT, jednak bardzo niedobrze jeśli już na tym kończyły by się możliwości takiego oprogramowania. Nowoczesne programy do fakturowania w wielu przypadkach umożliwiają wystawianie zasadniczo wszelkich, przewidzianych polskim prawem rodzajów faktur. Po pierwsze jak najbardziej chodzić może tutaj oczywiście dodatkowo o tak zwane faktury korygujące oraz faktury pro forma. Warto było by owe rodzaje faktur omówić.

Faktury korygujące

Przykładowym rodzajem są faktury korygujące. Jeśli dojdzie już do tego, iż koniecznie trzeba taką fakturę wystawić, to stosowne oprogramowanie powinno pozwolić na właściwe skorygowanie błędu jaki pojawił się w poprzedniej fakturze. Nie ma na szczęście konieczności wpisywania, przynajmniej w zdecydowanej większości tego rodzaju programów, danych dotyczących na przykład klienta od nowa. Po prostu zmienia się tylko te informacje, które mają zostać poprawione. Najczęściej dotyczy to po prostu kwoty faktury jeśli została ona źle naliczona. Jest to nie tylko wygodne, ale zastosowanie takiego oprogramowania sprawia, że nie powinno się ponownie, podczas wystawiania faktury korygującej popełnić błędu. Inaczej wygląda sprawa w przypadku tak zwanych faktur pro forma, które nie mogą być traktowane jako dowody zawarcia transakcji.

 
Obowiązki związane z zatrudnieniem pracownika

Zatrudnienie pracownikaNa pracodawcę zostało nałożone szereg obowiązków związanych z zatrudnieniem pracownika. Większość z nich wynika bezpośrednio z przepisów ustawy Kodeks Pracy,

Procent składany - obliczenia z przymróżeniem oka

Procent-skladany Procent składany jest potężną siłą w procesie pomnażania pieniędzy. Krótka, teoretycznej definicja procentu składanego: sposób oprocentowania polegający na tym, że odsetki doliczane są do wkładu i procentują wraz z nim w następn