Obecnie istnieje wiele banków - jedne z nich się łączą, inne pozostają niezależne. Bez względu na ich staż na rynku jak i pozycję, wszystkie z nich oferują kredyty gotówkowe. O kredytach wiemy z całą pewnością tyle, że musimy je oddać spłacając raty. Czy jednak warto porównywać oferty kredytów gotówkowych? Czy może okazać się, że bank w którym korzystamy z pewnego zakresu usług może mieć gorszą ofertę dla nas niż bank konkurencyjny?

Większość ludzi żyje z przekonaniem, że to ich bank ma dla nich wspaniałą ofertę kredytową. Jeśli bowiem oferta rachunku jest idealna, lokata wysoko oprocentowana, dlaczego w przypadku kredytu miałoby być inaczej?

Więcej…

Kalkulator kredytowyNajczęściej kalkulatory te dostarcza instytucja finansowa, w której ubiegamy się o wsparcie, dostępne są po prostu na stronie albo trzeba ich samodzielnie poszukać, z tym że zwykle nie jest to żaden wielki problem.

W większości przypadków dostępne jest też kredyty mieszkaniowe porównanie, najczęściej tam, gdzie stroną lub informacjami nie opiekuje się żadna konkretna instytucja.

Porównanie zrealizowane na przykład w formie wyraźnej tabeli pozwala łatwo ocenić, która opcja zapewni nam najbardziej korzystne warunki kredytowania i podpowie, na co powinniśmy się porwać. Przypadki, gdy zestawienie okazuje się niezbyt wiarygodne, na szczęście zdarzają się bardzo rzadko.

Więcej…

Odsetki bankowe można podzielić na dwa podstawowe rodzaje: zmienne i stałe oprocentowanie.

Stała stopa oprocentowania kredytu charakteryzuje się tym, iż dane raty przez cały okres spłaty kredytu są na tym samym poziomie, a zmienna stopa oprocentowania kredytu zwykle tu im bliżej końca umowy tym raty i odsetki są mniejsze.

Każdy kredyt zaciągnięty w banku ma zwykle swoje określone warunki, spisane w umowie udzielenia kredytu i tak naprawdę umowa określa ile ma wynosić prowizja, raty, odsetki.

Banki nie ma obowiązku udzielać informacji o podstawach ustalania prowizji i oprocentowania. Albo klient decyduje się na przedstawione warunki albo też nie.

Więcej…
Wywłaszczanie i reprywatyzacja nieruchomości

Wywłaszczanie i reprywatyzacja nieruchomościWywłaszczanie nieruchomości polega na przejęciu przez państwo mienia od ich właścicieli. Jest ono wykonywane tylko w przypadku, gdy cel jest istotny i ma służyć dobru ogółu. Procesem odwrotnym do wywłaszczenia jest reprywatyzacja.

Oznacza ona zwrot mienia uprzednim właścicielom, które zostało przejętego przez państwo właśnie na drodze wywłaszczenia. Postępowanie wywłaszczeniowe jest poprzedzone rokowaniami. Ich celem jest sporządzenie odpowiedniej umowy oraz ustalenie, czy możliwe jest przejęcie nieruchomości w inny sposób, na przykład poprzez jej kupno.

Roszczenia są wzbogacone o rozprawę administracyjną, która pozwala na wypowiedzenie się obu stron. Zarówno organ państwowy czy samorządowy jak i właściciel nieruchomości mają czas na złożenie wyjaśnień oraz zgłoszenie ewentualnych skarg czy zarzutów. Mogą na takiej rozprawie przedstawić również swoje propozycje. Roszczenia kończą się wydaniem decyzji wywłaszczeniowej. Powinna ona dokładnie określać i uzasadniać cel wywłaszczenia. Jej zadaniem jest także ustalenie obecnego posiadacza nieruchomości oraz zapewnienie lokali dla obecnych mieszkańców czy najemców nieruchomości. Decyzja wywłaszczeniowa powinna również określać wysokość odszkodowania, jakie przysługuje jej właścicielowi z tytułu wywłaszczenia - wycena nieruchomości.

W procesie starania się o odszkodowanie warto polegać na wiedzy i doświadczeniu specjalistów. Na rynku działa wiele firm, które zajmują się świadczeniem profesjonalnego doradztwa wywłaszczonym. Na ich pomoc można liczyć praktycznie na każdym etapie procesu wywłaszczeniowego. Specjalista zajmie się skompletowaniem dokumentacji oraz przeanalizuje ją po względem prawnym. Wiele firm zajmuje się także składaniem wniosków roszczeniowych w imieniu swoich klientów. Zazwyczaj za wykonane usługi płaci się dopiero po otrzymaniu odszkodowania. Jest to bardzo wygodne dla klientów, ponieważ sam proces wywłaszczeniowy kosztuje ich już wiele nerwów. Elastyczne podejście firm, zajmujących się pomocą wywłaszczonym, oszczędza im dodatkowych stresów.

 
Obowiązki zarządcy nieruchomości a rzeczywistość

Zarządca nieruchomosciW ustawie z dnia 21 sierpnia 1977 roku o gospodarce nieruchomościami w Rozdziale 3 Artykule 184 w punkcie 1. czytamy: "Zarządzanie nieruchomościami jest działalnością zawodową(…)" A dalej w Artykule 186 w punkcie 1. czy

Biura nieruchomości

Dziś biura nieruchomości oferują nam szeroki pakiet usług, pozwalający na kompleksową obsługę nieruchomości, która wpisuje się gusta współczesnego klienta. Podstawowa oferta uwzględnia oczywiście pośrednictwo w handlu nieruchomościami.

Procedura wywłaszczania nieruchomości

Wycena nieruchomości Pozbawienie lub ograniczenie prawa do użytkowania nieruchomości nazywane jest jej wywłaszczeniem. W tym wypadku państwo pozyskuje daną nieruchomość kosztem innego podmiotu, na przykład firmy czy osoby prywatnej.

Jak przebiega proces wywłaszczeniowy?

Proces wywłaszczeniowyWywłaszczeniem nieruchomości nazywamy pozbawienie właściciela praw do jej posiadania. Może być ono częściowe lub całkowite. Wywłaszczenie przeprowadza się w momencie, gdy nabycie nieruchomości inną droga, na przykład poprzez j