Dotacja z Unii EuropejskiejBądźmy szczerzy ­- każdy z nas chciałby prowadzić swoją działalność gospodarczą, ale nie każdy ma ku temu sprzyjające warunki. Różnie w życiu bywa.

Ktoś może mieć pomysł, ktoś umiejętnie będzie potrafił prowadzić firmę, a ktoś będzie miał tylko sumę pieniędzy wystarczającą na jej założenie... W większości przypadków problemem jest brak środków finansowych. Co zrobić w takiej sytuacji?

Więcej…

W ostatnim czasie zaobserwowano znaczący spadek zysków hipermarketów. Okazuje się, że klienci nie tylko w Polsce coraz chętniej i częściej dokonują zakupów w dyskontach. Popularne dyskonty otwierają coraz to nowe placówki, do których dostęp staje się coraz łatwiejszy.

Jeszcze kilka lat temu, zarówno do dyskontu, jak i hipermarketu klient musiał dojechać, co nie zawsze było dla niego korzystne. Obecnie oba rodzaje sklepów wkraczają nawet do małych miast, są na każdym niemal rogu i opanowują niemal cały handel detaliczny w branży spożywczej. Specjaliści podkreślają, że nie tylko niska cena kieruje wyborem klienta lecz również czas.

Więcej…

Każdy z nas w swoim życiu choć raz przeżywał jakiś kryzys. Zazwyczaj są to nasze małe, prywatne kryzysy, które jednak zawsze zmieniają nasze życie. Czasami też uczestniczymy w kryzysie nieco większym, w kryzysie, który dotyka całe społeczeństwo.

Tak było i tym razem, kiedy w 2007 roku spadł na nas kryzys finansowy. Mimo iż Polska stosunkowo dobrze zniosła trudne czasy, to i tak skutki kryzysu odczuwamy do dziś. Co jednak robić w tych ciężkich czasach, w których większość społeczeństwa nie ma łatwo? Po pierwsze, solidaryzować się.

Więcej…
Zarządzanie obligacjami korporacyjnymi - jak zagwarantować sobie zadowalające zyski?

Obligacje korporacyjneRynek obligacji korporacyjnych jest w Polsce stosunkowo młody, jednak bardzo szybko zyskał na popularności.

Dlaczego?

Przede wszystkim ze względu na fakt, że ten sposób inwestowania jest w stanie przynieść rzeczywiście wymierne zyski przy zredukowanym ryzyku.

Jak w takim razie mądrze zarządzać obligacjami?

Rynek obligacji korporacyjnych jest w Polsce stosunkowo młody, jednak bardzo szybko zyskał na popularności. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na fakt, że ten sposób inwestowania jest w stanie przynieść rzeczywiście wymierne zyski przy zredukowanym ryzyku. Jak w takim razie mądrze zarządzać obligacjami?

Konkretyzacja inwestycji

Zanim podejmie się decyzję o zakupie określonych obligacji korporacyjnych, należy pokusić się o stworzenie przynajmniej zarysu parametrów, które powinna posiadać opłacalna inwestycja. Priorytetowe znaczenie ma dokładne przemyślenie kwestii dotyczącej czasu, na który posiadane środki mogą zostać bezpiecznie zamrożone. Warto zastanowić się, czy w najbliższym okresie nie będzie się potrzebowało większej sumy pieniędzy i skonstruować odpowiedni plan wydatków. W przeciwnym razie, jeśli decyzja zostanie podjęta pochopnie, można wpaść we własną pułapkę. Oczywiście, teoretycznie obligacje mogą zostać sprzedane na rynku wtórnym, jeśli ich właściciel znajdzie się pod finansowym murem, jednak w praktyce nie zawsze istnieje taka możliwość. Rozsądny inwestor powinien przemyśleć również wybór opłacalnej branży. Ostatecznie, ta kwestia jest ściśle skorelowana z sytuacją na rynku. Przykładowo, jeśli inwestycja przypada na czas dekoniunktury, bezpiecznym rozwiązaniem jest zakup obligacji korporacyjnych firm działających w sektorze windykacyjnym.

Oprocentowanie obligacji

Teoretycznie naturalnym wyborem mogłoby się wydawać wybieranie tych obligacji, które wyróżniają się najwyższym oprocentowaniem. W praktyce jednak trzeba pamiętać, że w pakiecie zazwyczaj otrzymuje się też wysokie ryzyko, jakie nie zawsze chce się podjąć. Dodatkowo, warto pamiętać, że konkurencyjne oprocentowanie może oznaczać, że emitent niestety znajduje się w tarapatach finansowych i dlatego chce przyciągnąć jak największą liczbę inwestorów. Nie jest to oczywiście reguła, jednak istnieje taka możliwość, więc trzeba mieć ją na uwadze i sceptycznie podchodzić do podobnych ofert, wcześniej dokładnie sprawdzając kondycję przedsiębiorstwa i analizując zyskowność branży, w której działa.

Zabezpieczenie

Inwestor musi liczyć się z ryzykiem, którym obarczone są jego kroki. Podobnie należy postępować w przypadku obligacji korporacyjnych, mimo że są one relatywnie bezpieczną alternatywą. Przed zakupem obligacji emitenta, warto sprawdzić, jakie zabezpieczenie jest w stanie on zaproponować. Zazwyczaj, wykorzystuje się w tym przypadku hipoteki czy poręczenia. Naturalnie, zabezpieczenie nie zawsze będzie obejmowało całość zainwestowanej przez kupującego kwoty.

Inwestor, przed zdecydowaniem się na obligacje korporacyjne określonego emitenta, powinien dokładnie poznać rynek, skonkretyzować własne możliwości finansowe oraz oczekiwania, jak również realnie ocenić szanse rozwoju określonych firm, w stosunku do panującej sytuacji rynkowej. Zdystansowane podejście do oprocentowania obligacji oraz sprawdzenie kwestii zabezpieczenia to klucz do osiągnięcia ekonomicznego sukcesu planowanych inwestycji.

Autor: NEVIUS S.A.

 
Spółki rokujące i problematyczne

W ostatnim czasie znacznie zwiększyło się zainteresowanie gotowymi spółkami, które można kupić. Mniej osób zakłada swoje firmy, ponieważ przerażają je formalności, związane z rozpoczynaniem od zera własnej działalności gospodarczej.

Oprogramowanie dla nowoczesnej firmy

Wiele firm korzysta dziś z nowoczesnych programów, które wpierają wiele sektorów działalności. W każdej firmie przyda się nowoczesna aplikacja wspomagająca dział finansów, dział księgowości czy sektor zarządzania