Dotacja z Unii EuropejskiejBądźmy szczerzy ­- każdy z nas chciałby prowadzić swoją działalność gospodarczą, ale nie każdy ma ku temu sprzyjające warunki. Różnie w życiu bywa.

Ktoś może mieć pomysł, ktoś umiejętnie będzie potrafił prowadzić firmę, a ktoś będzie miał tylko sumę pieniędzy wystarczającą na jej założenie... W większości przypadków problemem jest brak środków finansowych. Co zrobić w takiej sytuacji?

Więcej…

W ostatnim czasie zaobserwowano znaczący spadek zysków hipermarketów. Okazuje się, że klienci nie tylko w Polsce coraz chętniej i częściej dokonują zakupów w dyskontach. Popularne dyskonty otwierają coraz to nowe placówki, do których dostęp staje się coraz łatwiejszy.

Jeszcze kilka lat temu, zarówno do dyskontu, jak i hipermarketu klient musiał dojechać, co nie zawsze było dla niego korzystne. Obecnie oba rodzaje sklepów wkraczają nawet do małych miast, są na każdym niemal rogu i opanowują niemal cały handel detaliczny w branży spożywczej. Specjaliści podkreślają, że nie tylko niska cena kieruje wyborem klienta lecz również czas.

Więcej…

Każdy z nas w swoim życiu choć raz przeżywał jakiś kryzys. Zazwyczaj są to nasze małe, prywatne kryzysy, które jednak zawsze zmieniają nasze życie. Czasami też uczestniczymy w kryzysie nieco większym, w kryzysie, który dotyka całe społeczeństwo.

Tak było i tym razem, kiedy w 2007 roku spadł na nas kryzys finansowy. Mimo iż Polska stosunkowo dobrze zniosła trudne czasy, to i tak skutki kryzysu odczuwamy do dziś. Co jednak robić w tych ciężkich czasach, w których większość społeczeństwa nie ma łatwo? Po pierwsze, solidaryzować się.

Więcej…
Zwrot podatku z zagranicy w 5 krokach

Zwrot podatkuMimo iż w Polsce termin składania zeznań podatkowych już minął, to nadal możesz starać się o zwrot nadpłaconego podatku, jeśli pracowałeś legalnie za granicą. Agnieszka Mikulska z Mag-Tax podpowiada, jak w pięciu krokach uzyskać zwrot podatku.

1. Sprawdź, czy należy ci się zwrot podatku

Kwota wolna od podatku w różnych krajach europejskich jest tak wysoka (np. w Austrii jest to aż 10000 euro), że wielu Polaków, którzy legalnie pracowali za granicą może ubiegać się o zwrot wpłaconych zaliczek. Skąd wiedzieć, czy taki zwrot ci się należy? Najlepiej skontaktować się z firmą, która zajmuje się odzyskiwaniem zwrotów podatków - takie firmy bezpłatnie wyliczają, czy zwrot się należy i w jakiej wysokości. Dla pewności można poprosić o wyliczenie w dwóch firmach i porównać kwoty.

2. Zdobądź kartę podatkową…

Niezależnie od tego, w jakim kraju pracowałeś, powinieneś dostać od pracodawcy dokumenty potwierdzające, że odprowadzał za ciebie podatek dochodowy. Kartę podatkową pracodawcy wydają pracownikom zarówno w trakcie trwania umowy, jak i po zakończeniu pracy (jest to odpowiednik polskiego PIT). - Warto wiedzieć, że o przesłanie odpowiednich dokumentów można starać się także po powrocie do Polski - podkreśla Agnieszka Mikulska z Mag-Tax. - W takich sytuacjach karta podatkowa powinna być wysłana pocztą.

3. …lub zbierz dane o pracodawcy

Jeżeli nie udało ci się zgromadzić odpowiednich dokumentów, możesz ubiegać się o zwrot podatku także bez nich. W tym celu postaraj się zebrać jak najwięcej danych o miejscu, w którym pracowałeś i o swoim pracodawcy. Potrzebne będą także informacje o okresie zatrudnienia. Nie mając karty podatkowej możesz wypełnić wniosek o zwrot bez tych dokumentów (choć może on zostać rozpatrzony negatywnie).

Inne dokumenty, jakie mogą być ci potrzebne do otrzymania zwrotu podatku to (w zależności od kraju): ksero dowodu osobistego, pozwolenie na pracę, kopia umowy, na podstawie której byłeś zatrudniony, a także zaświadczenia o dochodach zgromadzonych w danym roku podatkowym w Polsce.

4. Wypełnij odpowiedni wniosek

Niezależnie od tego, czy jesteś w kraju, w którym pracowałeś, czy już wróciłeś do Polski, możesz wypełnić wniosek o zwrot podatku z zagranicy. Będąc na emigracji można udać się do urzędu skarbowego, w którym wydaje się wnioski, zaś po powrocie do Polski łatwiej jest skorzystać z wniosków umieszczonych na stronie internetowej urzędu skarbowego kraju, w którym płaciliśmy podatek. - Wnioski o zwrot podatku z zagranicy można składać przez cały rok, a nawet dłużej - w wielu krajach można ubiegać się o zwroty aż do 4 lat po zakończeniu pracy. - dodaje Agnieszka Mikulska.

5. Czekaj na zwrot podatku

Po złożeniu dokumentów wystarczy już tylko uzbroić się w cierpliwość. Trzeba pamiętać, że każdy urząd skarbowy ma inne terminy realizacji wypłat. Przeciętnie na zwrot podatku możemy liczyć po około 3 miesiącach od złożenia dokumentów, ale na przykład holenderski urząd skarbowy ma prawo zwlekać z wypłatą aż do 3 lat. Niemcy zaś często rozpatrują wnioski nieco szybciej, a zwrot podatku wypłacają już po 2 miesiącach od złożenia wniosku.

Co jeszcze trzeba wiedzieć zanim zaczniesz ubiegać się o zwrot podatku?

Procedura zwrotu podatku nie jest skomplikowana, ale warto zdawać sobie sprawę, że wniosek, jaki będziesz wypełniać, a także wszystkie dokumenty dostarczone przez pracodawcę będą w języku obowiązującym w kraju, w którym pracowałeś. Dlatego jeśli nie znasz dobrze obcego języka, nie warto podejmować ryzyka i przygotowywać wniosku we własnym zakresie. Lepiej skorzystać z pomocy fachowców, którzy nie tylko znają język, ale także mają niekiedy wieloletnie doświadczenie w uzyskiwaniu zwrotów podatków z innych krajów, umieją odpowiadać na trudne pytania urzędników z różnych państw.

Firmy specjalizujące się w uzyskiwaniu zwrotów podatków pomagają także w kontaktach z pracodawcami - mogą w imieniu pracownika wyegzekwować dostarczenie karty podatkowej. Doradzą również, czy korzystniej rozliczyć się samodzielnie czy ze współmałżonkiem. - Jest o co walczyć - dodaje specjalistka z Mag-Tax­ - bowiem kwoty, jakie można uzyskać są spore - w zależności od kraju i czasu zatrudnienia może to być nawet od 2 do 5 tysięcy złotych.

Ubiegając się o zwrot podatku warto wiedzieć również, że nadpłata podatku dochodowego z USA, Wielkiej Brytanii i Irlandii może być zwrócona w formie czeku, który można zrealizować także w naszym kraju.

Źródło: www.mag-tax.pl.

 
Crowdfunding, czyli od ludzi dla ludzi

CrowdfundingCrowdfunding, czyli od ludzi dla ludzi Wiele osób posiada ciekawe pomysły i zapał niezbędny do ich zrealizowania, cóż jednak z tego, skoro brak im funduszy. Tzw. Anioły biznesu nie mogą być wszędzie, zresztą - z

Jak można zarabiać na blogu?

Zarabianie na bloguCzęsto słyszymy, że bloger w naszym kraju porzucił pracę na etacie i zarabia na blogu, czy też utrzymuje się z prowadzenia eksperckiego bloga. To prawda, w obecnej dobie, przy tak szerok