Czy skup samochodów używanych to dobry pomysł na biznes?

Skup samochodów używanychWielu młodych przedsiębiorców usilnie poszukuje swojej niszy, w której mogliby oni osiągnąć sukces. Dużo potencjalnych ścieżek biznesowych wymaga niestety wieloletniej nauki i intensywnego zdobywania doświadczenia. Jeżeli więc nie mamy pewności, że wybrana ścieżka będzie nas prowadziła do sukcesu, to musimy szukać czegoś innego. Jednym z pomysłów, które nie wymagają wieloletnich przygotowań, jest organizacja skupu samochodów używanych. Czego jednak będziemy potrzebować, by wejść w taką branżę?

Bez pieniędzy ani rusz

Podobnie jak w każdej działalności opartej o handel, tu również będziemy potrzebowali pewnej poduszki finansowej. Jedną z głównych zalet z perspektywy naszych klientów jest bowiem możliwość szybkiej wymiany ich starych samochodów na gotówkę, musimy więc taką gotówką dysponować. Koncepcja funkcjonowania tego rodzaju firmy polega co prawda na możliwie szybkiej dalszej odsprzedaży zakupionych aut, na którym to etapie zainwestowana przez nas gotówka powinna do nas wrócić wraz z zyskiem, często jednak możemy znaleźć się w sytuacji, w której jednego dnia musimy udać się po kilka samochodów. Nawet jeśli każdy z nich będzie nas kosztował tylko 2000 złotych, to tego dnia wydamy zapewne kilkanaście tysięcy. Biorąc pod uwagę koszt ewentualnych napraw i doprowadzenia zakupionych pojazdów do stanu, który umożliwiłby ich sprzedaż ze znacznym zyskiem, musimy liczyć się z okresowym zablokowaniem nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych w samych tylko samochodach.

Dyspozycyjność

Charakterystyczne dla firm realizujących skup aut jest dojeżdżanie do klienta i przeprowadzanie całej transakcji sprzedaży/zakupu w jego lokalizacji. Jeśli chcemy więc dotrzymać kroku konkurencyjnym firmom, musimy być gotowi na wyjazdy o różnych porach w często odległe miejsca. Czasem przydadzą się również spore zdolności logistyczno-planistyczne, by optymalnie dobrać trasę odwiedzin u kilku potencjalnych klientów.

Podstawowa wiedza o samochodach i rynku motoryzacyjnym

Jedynie krótkie oględziny auta będą musiały nam wystarczyć do podjęcia decyzji o jego ewentualnym zakupie oraz cenie, jaką możemy zaoferować klientowi. Nie jest to jednak wbrew pozorom aż tak trudne, byśmy musieli kończyć technikum samochodowe oraz zaliczać kilka lat praktyki w warsztacie samochodowym. Nie da się jednak ukryć, że jeśli akurat mamy za sobą wspomniane technikum, praktykę, albo przynajmniej bardzo interesujemy się motoryzacją, to może znacząco ułatwić nam pracę. Większość samochodów jest bowiem w dość kiepskim stanie, a przynajmniej reprezentują dość niską półkę cenową. Potencjalni klienci doskonale zdają sobie z tego sprawę i są w stanie zaakceptować wycenę poniżej ceny rynkowej - tylko po to, by pozbyć się problemu, jakim może być sama procedura sprzedaży auta. Realnie zatem możemy przyjąć założenie, że większość ofert, jakie będziemy składali klientom, będzie się zawierała w zakresie od kilkuset do maksymalnie kilku tysięcy złotych. Kupując auto za taką cenę, naprawdę trudno jest na tej transakcji stracić. Często bowiem nawet na złomie jesteśmy w stanie odzyskać podobną kwotę do tej, którą zaoferowaliśmy klientowi, a jeśli wcześniej uda się poprawić stan auta, albo chociaż sprzedać kilka bardziej atrakcyjnych części, możemy liczyć na spory zysk.

Odpowiednie zaplecze warsztatowe

Kluczem do sukcesu w tej branży jest możliwość znaczącej poprawy stanu technicznego oraz wizualnego auta, przy minimalizacji kosztów takiego działania. Dzięki temu, inwestując bardzo rozsądną kwotę w samochód, który kupiliśmy za niewielkie pieniądze, możemy go ostatecznie sprzedać za znacznie większą kwotę, która da nam nawet kilka tysięcy złotych zysku na jednym aucie. Idealnie byłoby, gdybyśmy mieli swój własny warsztat oraz umiejętności niezbędne do realizacji samodzielnych napraw. Nawet wtedy jednak niewielka jest szansa, że samodzielnie będziemy w stanie zrobić wszystko. Dlatego też bardzo ważne jest odpowiednie rozeznanie rynku i zebranie adresów kilku sprawdzonych warsztatów, lakierników, specjalistów od regeneracji różnego rodzaju części, by wiedzieć, gdzie możemy się udać z konkretną sprawą. Skorzystanie z pomocy innych może co prawda zmniejszyć nasz zysk, gdyż będziemy musieli oczywiście w jakiś sposób pokryć koszt czyjejś pracy, jednak w tym modelu będziemy w stanie naprawiać jednocześnie wiele aut, bez konieczności rezygnacji z jeżdżenia po potencjalnych klientach.

Czas na sprzedaż aut

Kiedy wykonaliśmy już w zakupionym aucie wszystkie niezbędne prace, czas przygotować się do jego sprzedaży. Realizowane to może być na wiele różnych sposobów. Idealnie byłoby, gdybyśmy mieli dostęp do kawałka placu, na którym wystawialibyśmy dostępne w naszej ofercie samochody. Nic jednak straconego, jeżeli akurat nie mamy takiej możliwości. Otwartych dla nas jest bowiem wiele innych kanałów sprzedaży. Bez wątpienia najczęściej klienci poszukują obecnie nowych samochodów w internecie - dlatego też nasza oferta musi regularnie pojawiać się na najpopularniejszych portalach ogłoszeniowych. Postarajmy się również, aby zarówno nasze opisy, jak i zdjęcia były odpowiednio wysokiej jakości. Wielu klientów może bowiem zniechęcić się przez niechlujny opis lub też zdjęcia brudnego samochodu na tle warsztatu. Spójrzmy, jak to robią liderzy w branży i nie bójmy się kopiować tego stylu robienia fotografii, skoro najwyraźniej się on sprawdza. Warto też zainwestować we własną stronę internetową. Co prawda nie będzie ona z pewnością aż tak popularna, jak najbardziej znane strony, natomiast nadal będzie ona miała nad nimi pewne przewagi z naszego punktu widzenia. Przede wszystkim bowiem, umieszczanie tam informacji o naszej ofercie będzie praktycznie darmowe, co stoi w dużym kontraście z wciąż rosnącymi cenami, jakich żądają za swoje usługi portale ogłoszeniowe. Drugim plusem będzie bardzo duża elastyczność, jeśli chodzi o wygląd i funkcjonalność naszej strony. Nawet jeżeli stworzenie strony trochę nas będzie kosztowało, to później jej utrzymanie będzie w zasadzie darmowe.

Czy zatem skup samochodów używanych to idealny pomysł na biznes dla każdego? Nie, ale odrobina doświadczenia sprawi, że można będzie uczynić z takiej działalności całkiem atrakcyjne źródło dochodu.

Komentarze