Jaki portfel bitcoin wybrać? W jakim portfelu trzymać dostępy do BTC?

TrezorRozpoczynający przygodę z kryptowalutami muszą mierzyć się z wieloma pojawiającymi się pytaniami i niuansami związanymi z tą technologią. Jedną z ważniejszych kwestii jest wybór odpowiedniego portfela bitcoin. Poniżej opisujemy możliwości i wskazujemy na to, w jakim portfelu trzymać dostępy do BTC. Zapraszamy do lektury!

 

Czym jest portfel bitcoin?

Początkującym sympatykom kryptowalut portfel bitcoin można porównać do tradycyjnego rachunku bankowego. Umożliwia on przechowywanie dostępów do posiadanych środków, czyli Bitcoina, oraz transakcje pomiędzy podmiotami. Portfele BTC można podzielić na tzw. gorące i zimne. Przykładem hot wallet jest PortfelBitcoin.pl, umożliwiający szybki proces kupna i sprzedaży krypto, w tym Bitcoina, ekspresowej wymiany BTC na inne e-waluty wraz z darmową obsługą.

Czym są portfele zimne?

Portfele BTC zimne charakteryzują się działaniem bez dostępu do sieci internetowej. To, że są offline, pozwala na zachowanie większego poziomu bezpieczeństwa i minimalizowanie ataków hakerskich. Na pierwszy rzut oka portfele do przechowywania BTC przypominają swoim wyglądem pendrive’y. Ich najpopularniejszymi producentami są Trezor i Ledger.

Ten pierwszy oferuje dwa urządzenia: Trezor One i Trezor T, który jest droższy niż wersja One, jednak obsługuje większą liczbę altcoinów i ma miejsce na kartę microSD. Firma Ledger również słynie głównie z dwóch porfeli BTC - Nano X oraz Nano S. Nano X jest opcją droższą, która posiada większą baterię, pamięć i wyświetlacz. Koszt zakupu tego typu portfeli kryptowalut to mniej więcej kilkaset złotych.

Jak działają kryptowalutowe portfele gorące?

Portfele gorące, czyli hot wallet, to sposób na przechowywanie Bitcoinów i innych kryptowalut przy pomocy aplikacji mobilnej, która non stop podłączona jest do sieci. Tego typu oprogramowanie może być aplikacją desktopową lub mobilną, czyli zainstalowaną na telefonie.

Portfele gorące można rozpatrywać na dwa sposoby. Z jednej strony ciągły dostęp do internetu sprawia, że wykazują o wiele mniejszy stopień bezpieczeństwa niż portfele zimne, a specjaliści zaznaczają, żeby przechowywać w nich niższe sumy i mniej BTC czy innych kryptowalut. Z drugiej strony, nie można odmówić im wygody i szybkości działania, chociażby w błyskawicznym wysyłaniu Bitcoinów na inny adres.

Przykładami hot wallet są:

  • PortfelBitcoin.pl
  • Exodus,
  • Edge Wallet,
  • Atomic Wallet,
  • Jaxx Liberty Wallet,
  • Enjin,
  • Infinito Wallet,
  • Copay.

A co z przechowywaniem Bitcoinów na giełdzie walut?

Oprócz portfeli zimnych i gorących Bitcoina i inne kryptowaluty można przechowywać na giełdzie, typu Bianance. Warto podkreślić, że jest to rozwiązanie nieszczególnie zalecane przez ekspertów krypto i zalecają oni, aby korzystać z giełdy głównie do handlowania e-walutami, a nie do ich przechowywania.

Podsumowując, każda z omawianych powyżej możliwości ma wady i zalety. Dobrym rozwiązaniem jest znalezienie właściwego kompromisu i przechowywanie dostępów do Bitcoina w różnych miejscach. Pozwoli to zarówno na aktywne na obracanie BTC i krypto, jak i na odłożenie aktywów i przechowywanie ich bezpiecznie.

Komentarze