Klasy i progi podatkowe w Norwegii na tle polskiego systemu podatkowego

Flagi Polski i NorwegiiSystem podatkowy w Norwegii wygląda nieco inaczej, niż w Polsce. Odmienne są zarówno sposoby rozliczania się, jak i czynniki wpływające na wysokość samych podatków. Nie bez znaczenia pozostają też specyficzne ulgi, które można uzyskać przy regulowaniu zobowiązań finansowych za zarobki osiągane w tym kraju. Istotne różnice ukierunkowane są chociażby na progi przychodów, od których wymagane jest opłacenie podatku VAT. W sposób inny niż w Polsce odbywa się również samo prowadzenie działalności w Norwegii.

Podatek dochodowy w Norwegii

Wszystkie osoby legalnie pracujące w Norwegii otrzymują wynagrodzenie, od którego odejmowana jest wartość podatku dochodowego. Jako podstawę do ustalenia wysokości opodatkowania w tym kraju traktuje się rodzaj, a także wartość dochodu osiąganego w minionym roku podatkowym przez dane przedsiębiorstwo. Im zysk uzyskany przez firmę jest wyższy, tym wzrasta należna kwota za podatki w Norwegii, rozliczane przez pracownika za pośrednictwem pracodawcy. Podstawę do rozliczeń stanowi opodatkowanie wynoszące 22% dla podatku dochodowego, a także 11,4% za ubezpieczenie społeczne. Norweskie podatki związane są również z kwestią zatrudnienia pracowników oraz wypłacaniem urlopów chorobowych czy wypoczynkowych, a na ich wysokość wpływają koszty stałe oraz zmienne.

Progi podatkowe w Norwegii

Podatek dochodowy w Norwegii jest ściśle uzależniony od wysokości zarobków. Dochód osiągany w danym roku podatkowym wpływa na przypisany próg podatkowy, a tym samym obowiązującą stawkę. Do 184 800 NOK wynosi ona 22%. W zakresie od 184 000 do 260 1000 NOK trzeba doliczyć +1,7%, od 260 100 NOK do 651 250 NOK +4%, od 651 250 NOK do 1 021 550 NOK + 13,1%, a od 1 021 550 NOK +16,2%. Aby prawidłowo i bezpiecznie dopełnić wszystkich formalności związanych z rozliczeniami, warto skorzystać ze specjalistycznego wsparcia. Profesjonalna obsługa podatkowa polskich firm w Norwegii jest oferowana przez Polish Connection, czyli zespołu doświadczonych konsultantów i doradców. Takie usługi mają szczególne znaczenie dla podmiotów, które funkcjonują za granicą w charakterze podwykonawców. Realizacja kontraktów w Norwegi musi być przez nie rozliczana w taki sposób, aby uniknąć podwójnego opodatkowania.

Klasy podatkowe w Norwegii

Praktycznie każda polska firma w Norwegii może korzystać z różnych świadczeń oraz ulg, które obniżają opodatkowanie i pozwalają na osiągniecie wyższego zwrotu podczas rozliczeń. System podatkowy tego kraju ulegał przez lata licznym modyfikacjom, a w konsekwencji doprowadziły one do zlikwidowania dwóch klas podatkowych. Osoby fizyczne pracujące w Norwegii rozliczają się zgodnie z procedurami ustalonymi dla pierwszej klasy podatkowej. Dotyczy ona wszystkich podatników. Na zwolnienie z obowiązku odprowadzania podatku mogą liczyć osoby, których dochód netto nie przekracza wartości kwoty wolnej od podatku określonej w konkretnym roku. W przypadku pracowników podejmujących pracę sezonową, wartość zmniejszana jest proporcjonalnie. W 2022 roku, kwota wolna od podatku wynosi 58 250 NOK.

Ulgi podatkowe w Norwegii

Przynależność do 1 klasy podatkowej w Norwegii uprawnia do korzystania z ulg podatkowych, które mogą zapewnić mniejsze opodatkowanie lub większy zwrot z nadpłaty. Jednym z najważniejszych świadczeń jest status pendler, przysługujący każdemu obywatelowi Polski prowadzącemu działalność gospodarczą w Norwegii lub posiadającemu zatrudnienie w tym kraju oraz regularnie odwiedzającemu rodzinę w stałym miejscu zamieszkania. Ulga ta pozwala na odliczenie kosztów wyżywienia, zakwaterowania czy dojazdów. Rozliczenie zwykłe przeznaczone jest z kolei dla osób, które nie kwalifikują się do innych świadczeń. W jego ramach można odliczyć od podatku koszty dotyczące dojazdu do pracy, opieki nad dziećmi, odsetek kredytów, darowizn czy wpłat na fundusz emerytalny.

Komentarze