Zakup mieszkania od dewelopera - na co zwrócić uwagę?

Mieszkanie deweloperskieZakup mieszkania to poważna decyzja. Znalezienie idealnego własnego "M" wymaga nie tylko sporych nakładów finansowych, ale również czasu i wytrwałości. Pierwsza decyzja, jaką musimy podjąć to, czy chcemy kupić mieszkanie bezpośrednio od developera, czy może na rynku wtórnym. Kolejne kroki to dokładne oszacowanie naszego budżetu i przystąpienie do szukania odpowiedniego mieszkania.

Decydując się na zakup lokalu w nowopowstałym budynku od dewelopera, z reguły nie musimy martwić się o jego stan techniczny, choć oczywiście i w tym przypadku najlepiej wszystko dokładnie sprawdzić. W wielu przypadkach podpisując umowę z deweloperem, kupujemy mieszkanie, które fizycznie jeszcze nie zostało zbudowane. Warto wiedzieć jak wybrać dobrego dewelopera oraz na co zwrócić uwagę oglądając wstępne wizualizacje mieszkań, aby uniknąć rozczarowań.

Czy wizualizacja mieszkania zawsze odpowiada rzeczywistości?

Inwestor zazwyczaj chcąc przyciągnąć do siebie jak największą liczbę nabywców mieszkań, stara się przedstawić efektowną i dopracowaną w najmniejszym detalu wizualizację zarówno całego budynku mieszkalnego, jak i poszczególnych mieszkań. Często obejmuje ona również najbliższą okolicę- parkingi, tereny rekreacyjne wokół budynku.

Na stronie internetowej lub w folderze dewelopera wszystko wygląda pięknie, jednak niestety rzeczywistość nie zawsze jest tak doskonała. Pamiętajmy, że wizualizacje budynków i mieszkań, które przedstawia nam deweloper, nie są wiążącymi dokumentami, a stanowią jedynie materiał poglądowy.

Oczywiście z pewnością wiele szczegółów przedstawionych na zdjęciach czy animacji będzie odzwierciedlać stan faktyczny, ale trzeba pamiętać, że wszystkie parametry lokalu zawarte są jedynie w umowie z deweloperem. To również tam znajdziemy informacje o tym, w jaki sposób będzie mierzona powierzchnia mieszkania, a także, w jakim terminie zostaną zakończone prace budowlane. Przeczytajmy dokładnie umowę, warto również skonsultować ją z prawnikiem, ponieważ to właśnie od zawartych w niej treści zależy, czy w razie jakichkolwiek nadużyć ze strony dewelopera, znajdziemy się na wygranej pozycji.

Jak lokalizacja wpływa na jakość życia?

To, w jakiej okolicy znajduje się budynek, w którym mamy zamiar zamieszkać, ma kluczowe znaczenie z wiele powodów. Najważniejszym z nich jest nasz komfort. Większość nowo powstających osiedli usytuowana jest z daleka od centrów miast. Nie stanowi to problemu, jeśli osiedle znajduje się na terenie dobrze skomunikowanym. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, to czy codzienne dojazdy do pracy z oddalonej okolicy nie staną się po kilku miesiącach lub latach prawdziwą udręką. Jeśli w pobliżu nie ma odpowiedniej infrastruktury, trzeba się również liczyć z wieloletnim dowożeniem dzieci do przedszkola i szkoły. Jeśli weźmiemy pod uwagę to, że okolica zacznie się coraz bardziej zaludniać, powstaną następne osiedla, to może okazać się, że będziemy skazani na codzienne długie stanie w korkach, aby dojechać do centrum.

Mieszkanie na obrzeżach miasta kojarzy się większości z nas z ciszą i spokojem w pięknej zielonej okolicy. Bardzo często w momencie zakupu mieszkania, rzeczywistość właśnie tak wygląda. Nie oznacza to jednak, że stan ten nie zmieni się w najbliższej przyszłości. Dlatego przed podjęciem decyzji o zakupie mieszkania, warto zapoznać się dokładnie z planami zagospodarowania przestrzennego w interesującej nas okolicy. Nie polegajmy wyłącznie na zapewnieniach inwestora, że już zawsze będziemy mieć piękny widok z okna, bo może się okazać, że za rok czy dwa przysłoni nam go inny budynek mieszkalny, duży supermarket lub, co gorsza, jakiś zakład produkcyjny.

Przemyślmy więc to, czy nie lepiej zapłacić nieco więcej i kupić lokal gdzieś bliżej miasta, skąd będziemy mieć dobry dojazd do pracy i jest już gotowa infrastruktura (szkoły, przedszkola, sklepy, przychodnia lekarska).

Na co zwrócić uwagę odbierając nowe mieszkanie od dewelopera?

Dzień odbioru nowego mieszkania to zawsze bardzo ekscytujący moment dla właścicieli. Postarajmy się jednak ostudzić nieco emocje podejść do sprawy zdroworozsądkowo.

Po zakończeniu prac budowlanych udasz się do lokalu wraz z przedstawicielem dewelopera i podpiszesz tak zwany protokół odbioru mieszkania. To bardzo ważny dokument potwierdzający, że odpowiada Ci stan mieszkania w dniu zakupu. Pamiętaj, że to także tutaj jest miejsce na wpisanie ewentualnych zauważonych przez Ciebie w lokalu usterek. Deweloper ma obowiązek w ciągu 14 dniu ustosunkować się na piśmie do Twoich uwag, a w ciągu 30 dni naprawić znalezione usterki lub chociaż ustalić z Tobą termin ich naprawy.

Na odbiór nowego mieszkania warto udać się ze specjalistą do spraw budowlanych. Wielu inspektorów z tego zakresu oferuje możliwość skorzystania ze swojej usługi. Zdecydowanie opłaca się to zrobić, ponieważ z pewnością sami nie jesteśmy w stanie zauważyć tak wielu szczegółów, jak doświadczony specjalista, który ma za sobą ocenę stanu technicznego setek czy tysięcy lokali mieszkalnych.

Nie zauważyłeś poważnych usterek w trakcie odbiory mieszkania?

Nie martw się, jeszcze nic straconego. Obowiązuje bowiem 5-letnia rękojmia. Oznacza to, że jeżeli w ciągu 5 lat od zakupu mieszkania odkryjesz w nim poważne defekty budowlane, masz prawo wystąpić do dewelopera o ich usunięcie. Oczywiście trzeba udowodnić, że wynikają one z błędów w sztuce budowlanej, a nie są spowodowane nieodpowiednim użytkowaniem lokalu. Pamiętaj, że rękojmia obowiązuje zawsze i jest gwarantowana przez prawo, bez względu na dodatkowe gwarancje, które deweloper może zaoferować klientom podczas podpisywania umowy sprzedaży mieszkania.

Na koniec bardzo istotna kwestia, o której powinniśmy pamiętać. Sprawdźmy w miarę możliwości wiarygodność i sytuację finansową dewelopera, od którego planujemy kupić mieszkanie. Niestety na rynku budowlanym, zdarzają się nieuczciwi gracze lub po prostu kłopoty finansowe, których nie da się w 100% przewidzieć.

Można jednak zorientować się, ile zakończonych inwestycji deweloper ma już za sobą. Dobrym pomysłem jest również wybranie się tam, obejrzenie ich i porozmawianie z mieszkańcami. Niestety, jeśli kupujemy mieszkanie istniejące tylko "na papierze", nikt nie jest w stanie w pełni zagwarantować nam bezpieczeństwa takiej transakcji. Dobrym rozwiązaniem jest więc zakup nowego mieszkania, ale w budynku, którego budowa już została ukończona. Oczywiście z pewnością będziemy mieli mniejszy wybór lokali, ale za to zdecydowanie większy komfort psychiczny, a na wprowadzenie się do własnego "M" nie będzie trzeba czekać miesiącami.

Komentarze

Łukasz
Zdecydowanie warto skorzystać z inspektora przy odbiorze lokalu. Jeden z moich klientów miał wypisane dwie strony usterek, zaczynając od drobnych poprawek do takich sięgających kilku tysięcy złotych.
https://lukaszsroczynski.pl/
Robcio
Decydując się na zakup mieszkania na rynku pierwotnym - dewelopera czy od osób prywatnych musimy brać pod uwagę wiele czynników: stan mieszkania i metraż i oczywiście kwotę. Za wyremontowane, przestronne mieszkanie zapłacimy znacznie więcej niż za stare, ciasne lokum, czy w stanie deweloperskim. Równie ważne poza samym miastem, jest także konkretna dzielnica miasta. Zazwyczaj im bliżej centrum danej metropolii tym ceny zaczynają wzrastać. Na najniższe można liczyć na przedmieściach wielkich aglomeracji. Z pewnością przy wyborze mieszkania ważne jest wiele więcej aspektów niż te wyżej wymienione, ale to właśnie te są kluczowe przy wyborze wymarzonego M.
Antosik
Ceny mieszkań w Polsce są bardzo zróżnicowane. Zależą od wielu czynników, w którym kluczowym jest lokalizacja. Nawet mała kawalerka w Warszawie, czy to w stanie surowym od dewelopera, czy na rynku wtórnym może kosztować więcej niż wielopokojowe mieszkanie w mniejszym mieście. Z roku na rok ceny mieszkań rosną. Przyczynia się do tego rosnący popyt wśród młodego pokolenia Polaków, nie stać ich na zakup domu z ogrodem. Bardzo dobrym wyborem pod względem cen mieszkań są Poznań,Wrocław, czy Łódź. Te miasta pomimo swej wielkości, oferują mieszkania w rozsądnych, przystępnych cenach. Takich, na które mogą pozwolić sobie średniozamożni obywatele naszego kraju.