Co to jest warrant subskrypcyjny?

Warrant subskrypcyjnyCo to jest warrant subskrypcyjny?

Obecnie wielu ludzi decyduje się na inwestowanie na giełdzie, zakup albo sprzedaż różnego rodzaju papierów wartościowych.

Dotyczy to zarówno osób prywatnych, jak i wielkich korporacji. Każdy ma prawo do przeprowadzenia określonych transakcji, należy jednak pamiętać, że wcale nie jest to takie łatwe.

Po pierwsze, najlepiej jest skorzystać z pomocy maklera, który doskonale zna się na finansach i giełdzie. Poza tym musimy się liczyć z możliwością utraty określonych środków finansowych.

Warranty subskrypcyjne

Stosunkową nowością na polskich giełdach są tak zwane warranty subskrypcyjne. Ta nazwa może powodować gęsią skórkę i wydawać się nam całkowicie abstrakcyjne, ale to zagadnienie nie jest aż tak straszne. Chodzi tutaj przede wszystkim o to, aby zapewnić nabywcy określonych papierów wartościowych jak największe poczucie bezpieczeństwa i gwarancję stosunkowej swobody.

Warrant subskrypcyjny to bardzo ważny dokument, a właściwie certyfikat. Nie jest on, co prawda obowiązkowy, nie zawsze mamy z nim do czynienia, ale istnieją spółki i korporacje, które chętnie wyposażają w nie swoich giełdowych współpracowników.

Zalety warrantów subskrypcyjnych

Otóż, taki certyfikat daje posiadaczowi papierów wartościowych ograniczoną, bądź też nieustającą zdolność, tj. prawo do nabywania również innych obligacji i akcji. Ważne jest jednak to, że prawo to dotyczy tylko i wyłącznie papierów emitowanych przez jedną spółkę.

Zaletą posiadania warrantów subskrypcyjnych jest również i to, że kolejne akcje i obligacje czasami (ale oczywiście nie zawsze) można zakupić po nieco niższej cenie. Takie rozwiązanie jest korzystne nie tylko dla jednej ze stron. Co prawda, to potencjalny nabywca zakupi papiery wartościowe taniej, ale konkretna spółka akcyjna zyskuje wiernych współpracowników.

Jeśli posiadamy taki certyfikat, możemy spodziewać się również, że w przyszłości otrzymamy prawo do subskrypcji przyszłych emisji obligacji, które zostaną wydane przez konkretną spółkę. Prawo do oznacza możliwość do podwyższenia kapitału zakładowego w spółce akcyjnej.

Jak zatem widać, czasami naprawdę warto zainwestować w papiery wartościowe, dzięki którym otrzymamy także warrant. Może się okazać, że to rozwiązanie będzie naprawdę opłacalne i dzięki niemu tylko zyskamy.