Baza wiedzy

Ewolucja Business Intelligence: Od Prostych Raportów do Zaawansowanej Analityki

Analityka biznesowaBusiness intelligence to termin, który po raz pierwszy został użyty w 1958 roku w piśmie "IBM Journal", jednak jego znaczenie sprecyzowano w 1989. Wówczas wskazano, że jest to bardzo szeroka dziedzina skupiająca się na stosowaniu rozmaitych metod, które mają na celu zapewnienie wsparcia w podejmowaniu decyzji biznesowych przez przedsiębiorstwa. Jaka była ewolucja business intelligence na przestrzeni lat? Na to pytanie odpowiadamy w poniższym artykule.

Więcej…

 

Czym jest dług publiczny i jak wpływa na gospodarkę?

Dług publicznyLicznik długu publicznego przy rondzie Dmowskiego w Warszawie wskazuje, że każdy Polak musiałby zapłacić ponad 27,8 tys. zł, aby całkowicie wyeliminować jawne zadłużenie sektora publicznego. Problem ten nie dotyczy jedynie Polski. Borykają się z nimi także inne kraje na całym świecie.

Więcej…

   

3 kraje wydobywające najwięcej złota

Chińskie złotoNie da się ukryć: aby można było kupić złoto - zarówno w celach inwestycyjnych jak i ozdobnych, trzeba je najpierw wydobyć. W artykule przybliżamy trzy złote potęgi, czyli kraje, które wydobywają złota najwięcej.

Więcej…

 

Wybitni polscy ekonomiści - Michał Kalecki, Kazimierz Łaski, Tadeusz Kowalik i inni

Polscy ekonomiściEkonomia jest niezwykle ważną dziedziną nauki. Kształtuje ona warunki funkcjonowania społeczności. Nie wolno pomijać jej roli w kreowaniu porządku społecznego. Dokonania teoretyków zawsze są odpowiedzią na pewne konkretne okoliczności społeczno-gospodarcze. Dorobek teoretyczny ekonomistów jest ważną podstawą prowadzenia polityki przez różne rządy. Już Keynes mówił, że politycy myślący nie podlegają żadnym wpływom ideologicznym, zazwyczaj kierują się ślepo ustaleniami jakichś ekonomistów. Jest to trudny do zaprzeczenia fakt.

Więcej…