Czym jest rolnictwo precyzyjne i co warto o nim wiedzieć?

Rolnictwo precyzyjnePrecyzja to przyszłość sektora rolniczego. Coraz większa ilość rolników wykorzystuje nowinki technologiczne, by jeszcze bardziej zwiększyć efektywność swojej pracy. Tylko czym, tak właściwie jest rolnictwo precyzyjne? To połączenie możliwości, które zapewnia komputer i GPS z wiedzą o warunkach uprawowych naszej ziemi.


Kiedy rolnictwo precyzyjne nabrało tempa?

Globalny system określania położenia został stworzony przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych. Na początku był wykorzystywany tylko do celów wojskowych. W 2000 r. powoli zaczął zyskiwać na popularności w obszarze rolnictwa. Stało się to za sprawą ulepszenia technologii GPS. Na początku najczęściej stosowano go w kraju, gdzie został wymyślony, a także tam, gdzie rolnicy posiadają największe pola.

Rolnictwo precyzyjne

Jak wygląda praca w gospodarstwie precyzyjnym?

Na początku teren zostaje poddany badaniu. Dzięki maszynom wyposażonym w nowoczesne urządzenia pomiarowe otrzymamy szczegółowe informacje o wysokości plonu w konkretnym sektorze pola. Maszyny rolnicze wyposażone w urządzenia pomiarowe korzystają z systemu GPS, by następnie przesłać dane do komputera. Na końcu procesu dostajemy gotową mapę, zawierającą wszystkie potrzebne dane. Wydruk z komputera staje się instrukcją postępowania. Widać na nim, które miejsca będą potrzebować więcej troski z naszej strony. Podsumowując wszystkie potrzebne do działania informacje, znajdują się na mapie naszej ziemi.

Gospodarstwo precyzyjne

Maszyny, które czasem wiedzą lepiej

Do siewu można wykorzystać maszyny, które za pomocą najnowszych technologii dopasują ilość wysianego materiału do możliwości terenu i gleby. VRA to skrót od angielskiego słów Variable Rate Application, który oznacza zmienne dawkowanie. W gospodarstwach prowadzonych w ramach rolnictwa precyzyjnego wykorzystuje się wspomniane wcześniej mapy oraz wgrane dane, a maszyna zostaje zaprogramowana tak, by wyrzucić odpowiednią ilość nawozu, dostosowując dawkę do zapotrzebowania na nią.

Rolnictwo precyzyjne

Zalety rolnictwa precyzyjnego

Niewątpliwym plusem tak prowadzonego gospodarstwa jest zawsze odpowiednio dobrana ilość środków, dzięki temu, zaoszczędzone pieniądze można przeznaczyć na kolejne inwestycje. W związku, z tym że nawóz jest rozkładany dokładnie w takiej ilości, w jakiej jest potrzebny, zauważymy także różnicę w wielkości zebranego plonu. Kolejnym pozytywnym aspektem jest zwiększenie wydajności pracy. Można też przewidzieć zarobki, jakie przyniesie nadchodzący sezon, co ułatwia planowanie budżetu w gospodarstwie.

Koszty rolnictwa precyzyjnego

Koszty

Ceny urządzeń stosowanych w rolnictwie precyzyjnym są dużo wyższe niż przeciętnej nawigacji używanej w samochodach. Koszt zakupu sprzętu nawigującego maszynę rolniczą to wydatek rzędu kilku, a nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Różnica w cenie wynika z tego, że narzędzia wykorzystywane w rolnictwie muszą być po prostu dokładniejsze, by działały zgodnie z oczekiwaniami użytkowników. Im więcej zapłacimy za urządzenie, tym lepszymi efektami będziemy się cieszyć.

Nawigacja samochodowa

Korekta błędów systemu

Standardowa dokładność GPS może wystarczyć w przypadku nawigacji samochodowej. Wtedy kilka metrów pomyłki nie robi zbyt dużej różnicy. Sytuacja zmienia się, kiedy GPS ma być zastosowany w rolnictwie i dopuszczalny margines błędu zmienia z metrów na centymetry. W jaki sposób korygowane są błędy, by siew, czy nawożenie było faktycznie precyzyjne? Istnieje kilka popularnych technik stosowanych przez rolników. Najbardziej wydajna jest metoda RTK. W przypadku jej stosowania potrzebujemy własnej stacji referencyjnej. Dzięki temu dystans pomiędzy odbiornikiem a urządzeniem znajdującym się w maszynie rolniczej jest mniejszy. W rezultacie system działa z większą dokładnością w porównaniu z metodami wykorzystującymi stacje odgórnie rozmieszczone i dostępne dla wszystkich.

Zarobki Inwestycyjne

Rolnictwo precyzyjne w małych i dużych gospodarstwach

Nowoczesny sposób uprawiania ziemi to nie tylko rozwiązanie dla posiadaczy ogromnych gospodarstw. W końcu każdy chce, jak najlepiej wykorzystać swoje zasoby. Mając mniejsze pole do uprawy, można skorzystać z usług osoby posiadającej maszyny wyposażone w technologie umożliwiające realizowanie rolnictwa precyzyjnego.

Ochrona środowiska

Krok w przyszłość

Rolnictwo precyzyjne to przyszłość, której początki możemy obserwować już teraz. Uprawa ziemi z wykorzystaniem opisanych wcześniej technologii pozwala na mniejsze zużycie zasobów, większy plon oraz polepszenie wydajności. Inwestycja w najnowsze rozwiązania przynosi wiele korzyści, dodatkowo zmniejszając negatywny wpływ na środowisko. Warto rozważyć wdrożenie omówionych powyżej zastosowań w swoim gospodarstwie i przekonać się o ich zaletach na własnej uprawie.

Rolnictwo precyzyjne

Autor: www.poltechparts.pl.

Komentarze